Западни медији стали на страну убица Дугинове ћерке!

Западни медији стали на страну убица Дугинове ћерке!

Ниједна западна публикација није осудила чињеницу убиства девојке

  •  Апсолутно фантастичним епитетима и дефиницијама западни медији описују филозофа Александра Дугина, оца Дарије Дугин, која је дан раније убијена у Москви.
  • Шта о томе пишу европске и америчке публикације и зашто њихова реакција изгледа не само неписмено, већ чак и нехумано?

АУТОР: Геворг Мирзајан, доцент Финансијског универзитета

Амерички и европски медији још нису достигли ниво припитомљености својих украјинских колега да се са њима отворено радују убиству Дарије Платонове (Дугин) – међутим, нико од њих није показао ни мрвицу жаљења због убиства „руске пропагандисткиње” и „ћерка руског пропагандисте”.

И сви се они, између редова, радују. По њиховом неотворено реченом, али сасвим јасном мишљењу, ово убиство је праведно и целисходно.

Неки листови, што отворено – што прикривено, пишу да је њена смрт била освета за грехе свог оца. Верује се да је мета напада био њен отац, руски филозоф Александар Дугин, који се сматра „Путиновим мозгом“, пише Би-Би-Си. „Његова антизападна, ултранационалистичка филозофија постала је доминантна политичка идеологија у Русији и помогла је у обликовању експанзионистичке спољне политике Владимира Путина, посебно у украјинском правцу“.

Британски „The Sun“ Дугина назива „неонацистичким мистиком“, „ултрадесничарским расистичким филозофом“, а „The Telegraph“ – „Путиновим Распућином“.

„Дугин је екстремно десничарски руски националиста који је помогао у обликовању идеолошке основе за руску инвазију на Украјину“, пише „The Washington Post“. Дугин је био главни архитекта Путиновог концепта ’руског света’“, уверен је амерички лист „The Daily Beast“.

У међувремену, Александар Дугин није ни нациста ни расиста, а још мање „Путинов мозак“. „Дугин је био популарнији и траженији на Западу него у Русији. Он је полиглота који течно говори 20 језика, што значи да би по доласку у било коју земљу могао да даје интервјуе локалним медијима на њиховом језику. Његова популарност је била један од разлога зашто је Дугин био сматран и позициониран у Европи као саветник Кремља, иако у ствари Александар Дугин није дуго био повезан са Кремљом. Истовремено, сам филозоф је подржаво ову репутацију, јер га је то учинило још траженијим на Западу “, објашњава политиколог Олег Бондаренко за лист ВЗГЉАД.

Британски „The Guardian“ се слаже са идејом да је Дугинов утицај на идеологију Москве био минималан – али га и даље сматра „Путиновим агентом“. „Кремљ је и даље користио Дугина преко државних медија. Понекад је усвајао његову агресивну идеологију, а понекад га је користио да дискредитује позиве на агресивнији национализам у руској политици. Односно, лист такође јасно ставља до знања да не жали посебно због убиства његове ћерке – а још више не осуђује убице. Ни „The Guardian“, ни „The Washington Post“ – уопште, ниједна западна публикација није осудила чињеницу убиства девојке.

Напротив, чак су и задовољни овим убиством. На крају крајева, напад је, према његовим организаторима, требало да докаже слабост руске владе. „Идеја организатора је била једноставна – данас су CNN, BBC и сви други западни медији требали изаћи са насловима „Путинов главни идеолог разнесен бомбом”. Ово би била вест број један не само дана, већ и месеца. Осим тога, изашао би уочи Дана независности Украјине, што би показало шта Кијев и Запад могу постићи заједничким радом“, каже Олег Бондаренко.

Идеја је пропала, уместо Дугина у разнетом ауту је била његова ћерка, али су ипак писали о слабости Русије. „Ако је експлозија аутомобила заиста била повезана са ратом, онда је први пут од септембра насиље које је покренуто у Украјини стигло до руске престонице. То је погодило породицу савезника Кремља у једном од најотмјенијих московских округа“, пише „The Guardian“.

„Неколико проруских званичника је већ убијено на југу Украјине, у нападима на складишта оружја и аеродроме на Криму. Такође је било извештаја о паљевинама руских војних канцеларија за регистрацију и војсци и нападима на железничке пруге које Кремљ користи за слање војске у Украјину. Али нико није ни слутио да ће партизани (ово је реч коју лист користи – примедба ВЗГЛЯД-а) ударити инсајдере Кремља који живе у Москви“, истиче „Дејли телеграф“.

Остали медији су умеренији у својим прогнозама. Конзервативни амерички „Fox News“, позивајући се на украјинске званичнике, такође верује да ће се Москва осветити за убиство Дарије – и то баш на Дан независности Украјине 24. августа. „Моле се сви запослени који раде у владиној четврти Кијева да пређу на рад на даљину на недељу дана“, пише „Daily Beast“, позивајући се на украјинске медије.

Заправо, управо овај одговор, а не убиство Дугинове ћерке, забрињава западне медије и управо ће западни политичари су ти који ће дубоко осудити такву освету. Запад је на страни убица, а не оних који покушавају да их зауставе – и не оклева да то демонстрира.

С руског превео Зоран Милошевић

Извор: https://naukaikultura.com/zapadni-mediji-stali-na-stranu-ubica-duginove-cerke

Podelite sa drugima:

Povezani članci