Споразум Косова и Србије посматра се као могућност напретка

Споразум Косова и Србије посматра се као могућност напретка

Аналитичари поздрављају споразум који су постигли Приштина и Београд о управљању северним Косовом — што је споразум који ће омогућити двема земљама да иду даље путем ЕУ — мада неки тврдокорни политичари изражавају резервисаност.

„Региону ово упућује поруку да ако је могуће постићи споразум око вероватно најпроблематичнијег спора, онда то свакако може да се уради и у другим областима. Поред тога, овиме се такође окончава једини отворени територијални спор у региону“, рекао је Флориан Бибер, професор студија југоисточне Европе на Универзитету у Грацу, у изјави за SETimes.

Валон Муртеза, који предаје преговоре и дипломатију у Пословној школи Монарх, рекао је за SETimes да се споразумом ствара предуслов за напредак ка нормализацији односа између две земље.

„За Косово је важно да се у тексту споразума помиње отварање пута ка чланству у УН. Оно што је сада важно јесте имплементација“, рекао је Муртезај.

„У том контексту важно је присуство ЕУ и САД, које ће помоћи странама да остану [при] споразуму…“, додаје Муртезај.

Споразум од 15. тачака који су у петак парафирали косовски премијер Хашим Тачи и српски премијер Ивица Дачић омогућава постојање асоцијације четири заједнице на северном Косову са већинским српским становништвом, која ће водити јавну политику. Косовска полиција имаће надлежност у том региону, али српске заједнице могу да бирају полицијског команданта, док ће се етнички састав полицијских снага подударати са оним у региону.

Споразумом се Србија не позива да призна Косово, али се прецизира да две стране неће спречавати једна другу да се придруже ЕУ.

Обе земље су одобриле споразум у својим парламентима у понедељак, мада је гласање у Приштини било одложено за један дан, јер су чланови покрета Ветвендосје одбили да учествују, назвавши споразум „боснизацијом Косова“.

„Правни и политички услов [за Србију] је признање Косова. Морални услови су да се извини и врати тела несталих лица, оконча дискриминацију над Албанцима у Прешевској долини, плати одштету и врати банковну штедњу“, изјавио је лидер Ветвендосја Албин Курти у свом говору у парламенту.

У Србији су чланови покрета Двери и Демократске странке Србије окупили око 200 присталица на протесту одржаном у недељу на улицама Београда.

Званичник Демократске странке Србије Слободан Самарџић изјавио је да је протест само почетак. Ова група планира да буде на улицама „сваког дана“, рекао је он.

„Косово је продато Тачију … за безначајни датум и пољубац Кетрин Ештон“, рекао је званичник Странке српског јединства Борислав Прелевић у говору на митингу.

Али, потпредседник владе Србије Александар Вучић каже да је његова земља кроз овај документ успела да остане при својим условима.

„Поносан сам што смо постигли споразум почевши од ничега и нико не може да каже да је катастрофалан. Ниједна тачка споразума не значи признање Косова“, рекао је Вучић после састанка у Бриселу.

Он је додао да ће влада и парламент одржати састанке у понедељак, а онда поново касније током недеље, како би разговарали са Србима на Косову.

Постизање споразума је први успех Спољне европске акционе службе ЕУ на западном Балкану, рекао је Бибер.
„Сада ЕУ мора да оствари свој део договора и почне разговоре о приступању са Србијом и помери Косово ка ЕУ“, рекао је Бибер.

Бибер додаје да се косовски Срби на северу противе споразуму јер се њиме ставља тачка на статус кво, према којем је север де факто део Србије, али без потпуне државе контроле.

„Нема споразума који би задовољио доминантну политичку елиту на северу. Кључ ће бити изградња поверења међу обичним грађанима и решавање страхова које ће многи имати због чињенице да ће север бити тесније повезан са Приштином“, рекао је Бибер.

Мехмет Кајтази, наставник из Приштине, каже за SETimes да подржава споразум.

„Сматрам да је наш премијер урадио праву ствар; наши интереси су одбрањени, имаћемо суверенитет на северу после неколико година, тако да не разумем противљење томе“, указује Кајтази.

Грчки министар спољних послова Димитрис Аврамопулос рекао је да се споразумом отварају нове могућности и потенцијал и утире пут заједничкој европској будућности.

„Овај догађај, после дугих и тешких преговора, потврђује политичку вољу и одлучност две стране да реше значајна отворена питања за добро својих народа, који сада са већим оптимизмом могу да очекују приступање нашој великој европској породици“, изјавио је Аврамопулос.

Како би ЕУ требало даље да поступа у погледу преговора о придруживању Косова и Србије? Поделите своје мишљење испод текста.

Овај текст наручио је SETimes.com.

Podelite sa drugima:

Povezani članci