Sporazum Kosova i Srbije posmatra se kao mogućnost napretka

Sporazum Kosova i Srbije posmatra se kao mogućnost napretka

Analitičari pozdravljaju sporazum koji su postigli Priština i Beograd o upravljanju severnim Kosovom — što je sporazum koji će omogućiti dvema zemljama da idu dalje putem EU — mada neki tvrdokorni političari izražavaju rezervisanost.

„Regionu ovo upućuje poruku da ako je moguće postići sporazum oko verovatno najproblematičnijeg spora, onda to svakako može da se uradi i u drugim oblastima. Pored toga, ovime se takođe okončava jedini otvoreni teritorijalni spor u regionu“, rekao je Florian Biber, profesor studija jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu, u izjavi za SETimes.

Valon Murteza, koji predaje pregovore i diplomatiju u Poslovnoj školi Monarh, rekao je za SETimes da se sporazumom stvara preduslov za napredak ka normalizaciji odnosa između dve zemlje.

„Za Kosovo je važno da se u tekstu sporazuma pominje otvaranje puta ka članstvu u UN. Ono što je sada važno jeste implementacija“, rekao je Murtezaj.

„U tom kontekstu važno je prisustvo EU i SAD, koje će pomoći stranama da ostanu [pri] sporazumu…“, dodaje Murtezaj.

Sporazum od 15. tačaka koji su u petak parafirali kosovski premijer Hašim Tači i srpski premijer Ivica Dačić omogućava postojanje asocijacije četiri zajednice na severnom Kosovu sa većinskim srpskim stanovništvom, koja će voditi javnu politiku. Kosovska policija imaće nadležnost u tom regionu, ali srpske zajednice mogu da biraju policijskog komandanta, dok će se etnički sastav policijskih snaga podudarati sa onim u regionu.

Sporazumom se Srbija ne poziva da prizna Kosovo, ali se precizira da dve strane neće sprečavati jedna drugu da se pridruže EU.

Obe zemlje su odobrile sporazum u svojim parlamentima u ponedeljak, mada je glasanje u Prištini bilo odloženo za jedan dan, jer su članovi pokreta Vetvendosje odbili da učestvuju, nazvavši sporazum „bosnizacijom Kosova“.

„Pravni i politički uslov [za Srbiju] je priznanje Kosova. Moralni uslovi su da se izvini i vrati tela nestalih lica, okonča diskriminaciju nad Albancima u Preševskoj dolini, plati odštetu i vrati bankovnu štednju“, izjavio je lider Vetvendosja Albin Kurti u svom govoru u parlamentu.

U Srbiji su članovi pokreta Dveri i Demokratske stranke Srbije okupili oko 200 pristalica na protestu održanom u nedelju na ulicama Beograda.

Zvaničnik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić izjavio je da je protest samo početak. Ova grupa planira da bude na ulicama „svakog dana“, rekao je on.

„Kosovo je prodato Tačiju … za beznačajni datum i poljubac Ketrin Ešton“, rekao je zvaničnik Stranke srpskog jedinstva Borislav Prelević u govoru na mitingu.

Ali, potpredsednik vlade Srbije Aleksandar Vučić kaže da je njegova zemlja kroz ovaj dokument uspela da ostane pri svojim uslovima.

„Ponosan sam što smo postigli sporazum počevši od ničega i niko ne može da kaže da je katastrofalan. Nijedna tačka sporazuma ne znači priznanje Kosova“, rekao je Vučić posle sastanka u Briselu.

On je dodao da će vlada i parlament održati sastanke u ponedeljak, a onda ponovo kasnije tokom nedelje, kako bi razgovarali sa Srbima na Kosovu.

Postizanje sporazuma je prvi uspeh Spoljne evropske akcione službe EU na zapadnom Balkanu, rekao je Biber.
„Sada EU mora da ostvari svoj deo dogovora i počne razgovore o pristupanju sa Srbijom i pomeri Kosovo ka EU“, rekao je Biber.

Biber dodaje da se kosovski Srbi na severu protive sporazumu jer se njime stavlja tačka na status kvo, prema kojem je sever de fakto deo Srbije, ali bez potpune države kontrole.

„Nema sporazuma koji bi zadovoljio dominantnu političku elitu na severu. Ključ će biti izgradnja poverenja među običnim građanima i rešavanje strahova koje će mnogi imati zbog činjenice da će sever biti tesnije povezan sa Prištinom“, rekao je Biber.

Mehmet Kajtazi, nastavnik iz Prištine, kaže za SETimes da podržava sporazum.

„Smatram da je naš premijer uradio pravu stvar; naši interesi su odbranjeni, imaćemo suverenitet na severu posle nekoliko godina, tako da ne razumem protivljenje tome“, ukazuje Kajtazi.

Grčki ministar spoljnih poslova Dimitris Avramopulos rekao je da se sporazumom otvaraju nove mogućnosti i potencijal i utire put zajedničkoj evropskoj budućnosti.

„Ovaj događaj, posle dugih i teških pregovora, potvrđuje političku volju i odlučnost dve strane da reše značajna otvorena pitanja za dobro svojih naroda, koji sada sa većim optimizmom mogu da očekuju pristupanje našoj velikoj evropskoj porodici“, izjavio je Avramopulos.

Kako bi EU trebalo dalje da postupa u pogledu pregovora o pridruživanju Kosova i Srbije? Podelite svoje mišljenje ispod teksta.

Ovaj tekst naručio je SETimes.com.

Podelite sa drugima:

Povezani članci