Послератна Немачка- Уместо демилитаризације центар нове војне машинерије

Послератна Немачка- Уместо демилитаризације центар нове војне машинерије

Председник Савезне Републике Немачке, Њ.Е. г. Тхеодор Хеусс, потписује Инструмент о приступању своје земље НАТО-у у Бону 19. априла 1955. године.

OBRADA TEME : L2 : https://atorwithme.blogspot.com

ЦИЉЕВИ ОРГАНИЗАЦИЈЕ СЕВЕРНО АТЛАНТСКОГ ПАКТА – ПОСЕБНО ЊЕНИ ЧИСТО ОДБРАМБЕНИ ЗАДАЦИ– СУ, С ОБЗИРОМ НА СВЕТСКУ ПОЛИТИЧКУ НАПЕТОСТ, У ПОТПУНОМ СКЛАДУ С ПРИРОДНИМ ИНТЕРЕСОМ НЕМАЧКОГ НАРОДА КОЈИ ЈЕ, НАКОН СТРАШНОГ ИСКУСТВА СТЕЧЕНОГ У ДВА СВЕТСКА РАТА, ЖУДИ ЖАРКО КАО И СВАКА ДРУГА НАЦИЈА НА СВЕТУ ЗА СИГУРНОШЋУ
И МИРОМ.

Конрад Аденауер, канцелар Савезне Републике Немачке у говору о приступању Западне Немачке НАТО-у Париз, 9. маја 1955.
Позната је још једна његова изјава: „Не заборавите да сам ја једини канцелар којг је Немачка икада имала и који је више волео јединство Европе него јединство његове земље.”(извор)

Након 1989. године, свима је одмах било на уму: да ли би НАТО, упркос врло импресивном досијеу, треба да опстане. Зашто би опстао, ако се његов пандан, Варшавски пакт, распао у зиму 1990. и пролеће 1991. Ако нема Варшавског пакта, чему треба пандан на Западу?
Запад није веровао да је нестанак СССР-а нестанак комунизма а тиме доба у којем ће савезници моћи живети без оружаних снага, или без заштите. Дер Спиегел, немачки информативни магазин је насловници, написао да можемо да се решимо војске, да нам више нису потребне. Али НАТО као главна војна снага није био само војни савез. Од самог почетка то је био и политички пакт

1945

Напетост између Сједињених Држава и онога што ће постати Совјетски Савез појавила се током краја Првог светског рата који се поклопио с Руском револуцијом. Револуција је довела до успостављања нове социјалистичке владе у Русији. Страх да би се социјалистичка револуционарна мисао могла проширити далеко изван граница Русије забринуо је Сједињене Државе. Током наредне две деценије постојао је мир, али сумње нису нестале. Током овог временског периода, до две трећине укупног америчког извоза пољопривредних и металних машина било је послано у Русију. Међутим, економски односи нису се претворили у дипломатске везе.

Друго светски рат је је наметнуо Немачку као непријатеља обема странама. Након рата старо неповерење се обновило и појачало. На Потсдамској конференцији, у лето 1945. године, три савезничке силе Сједињене Државе, Велика Британија и Совјетски Савез састале су се како би преговарале о условима око постратних планова за демилитаризацију. Изостао је план за источну Европу и придодати део Немачке.

Немачка као поприште интереса

Однос међу савезницима се додатно погоршао 1948. Совјети су се повукли из Савезничког контролног већа након што су сазнали за савезничке предлоге за стварање нове западнонемачке државе и те исте године блокирали су Берлин. Започела је мисија преосталих савезника за снабдевање града ваздушним путем. Дана маја 1949. Совјети су укинули блокаду Западног Берлина.
Нерпосредно иза три западне окупационе зоне спојене су у Савезну Републику Немачку (Западна Немачка). Совјети су следили пример у октобру 1949. са успостављањем Немачке Демократске Републике (Источна Немачка) и у сврху одбране формиран је НАТО. Западна Немачка се придружила НАТО-у 1955. Као одговор, државе источне Европе формирале су Варшавски пакт.

Већ те 1949. све је било усмерено на рат- радило се о припремама не само за могући рат, већ за стварни рат. Рат би био кратак и крвав.

Политички пакт на дуже време

Оснивање НАТО-а. није била заснована само на надмоћној совјетској војној моћи, већ и на перцепцији да ће европске земље бити преслабе економски, преслабе у сигурносном смислу, превише подељене да би могле издржати совјетски политички утицај на домаћем плану, колико и војни притисак на њихове границе. Ретко где можете наћи објективан опис стварања и улоге НАТО.а

Ево једног примера ( пре украјинске кризе!!!!)

“Уговор ( чланица) је остављен намерно нејасан. За разлику од многих других уговора, садржи само десетак чланова. Нигде у Уговору се не спомиње Совјетски Савез. Заиста, Атлантски пакт је осмишљен да покрије европске земље од било које врсте претњи или нестабилности, или да буде спреман за консултације о сигурносним развојима било где у свету…показало пророчким јер лабавост Уговора, неспецифичност Уговора, омогућила је НАТО-у, од краја Хладног рата, да преузме питања у другим деловима света, било на Балкану или Авганистану, да се консултују о свим врстама проблема, као што су тероризам или оружје за масовно уништење које антисовјетски пакт, у класичном смислу те речи, никада не би имао дао нам правни основ за то.” извор

Немачка- војни центар НАТО снага

Пре рата Совјетска армија је бројала 12,5 милиона војника. Иако су токо рата имали огроман број жртава године и даље су надмашили западне војне јединице у Европи за десет према један. 1949. године Совјетски савез је успешно тестирао властито нуклеарно оружје и преко ноћи постао нуклеарна сила, војно равноправна Америци. Са појавом совјетског нуклеарног наоружања Запад је био потпуно убеђен да ће Совјетски савез извршити инвазију на Западну Немачку. Америка је већ имала испоставе у Европи, сада је отворила нове. Најважније Америка је издвајала огромна средства за финансирање. “Сматрали су да су финансије нека врста трајног Марсхалловог плана за НАТО.

(Војници стижу у Бремерхавен, Немачка,1947)

Седма армија је основала свој штаб у Штутгарту са примарном мисијом обуке и борбене готовости. 1. јануара 1951. год. војна снага Седме армије је износила преко 44.000 војника, а до краја године број је достигао преко 160.000 војника.
Почевши од буквално нула војног особља, у року од две године од свог приступања Западна Немачка је била у могућности да допринесе десетинама хиљада додатних снага у редове НАТО-а
У 1980-им, Бундесwехр је имао:

  • 12 армијских дивизија са 36 бригада и далеко више од 7.000 борбених тенкова, оклопних борбених возила пешаштва и других тенкова;
  • 15 летећих борбених јединица у ратном ваздухопловству и морнарици са око 1.000 борбених авиона;
  • 18 ракетних батаљона земља-ваздух и морнаричке јединице са око 40 ракетних чамаца и 24 подморнице, као и неколико разарача и фрегата. ( извор)
    Дакле Бундесвер је дао велики допринос копненом систему ваздушне одбране НАТО-а, његовим борбеним авионима, поморским снагама и, посебно, његовим поморским снагама у Балтичком мору.
    Он је заправо постао је окосница НАТО-ових одбрамбених снага у Европи. Његов материјални и кадровски допринос, чак и само копненим снагама НАТО-а и интегрисаној противваздушној одбрани у средњој Европи износи око 50 одсто. Већ је током Хладног рата, до 1970-их, Бундесwехр постао највећа западноевропска оружана снага након САД-а снага у ЕУ, далеко испред британских, па чак и француских оружаних снага.

Промена увођењем нуклеарног наоружања

 Током Хладног рата настојало су одржати борбену готовост неопходну за одговор на хитан случај у року од неколико сати. Војници су одржавали 24-часовно бдјење на осматрачницима дуж границе, џипови и оклопна возила свакодневно су покривали целу границу најмање два пута дневно, једном дању и једном ноћу. Рутински су одржаване вежбе, окупљање особља и опреме, паковање и утовар залиха и муниције, те премештање свега у симулиране просторе за окупљање. Захтев је био да цела Седма армија крене у року од два сата од узбуне. 
Страх од напада ( класичним наоружањем)  убрзо се проширио на страх од нуклеарног наоружања. Као резултат тога, војска се почела више усмеравати на атомско оружје, фокусирајући велику пажњу на развој и набавку ракета, пројектила.Тако је дошло до развоја и мањег, преносивог система нуклеарног оружја (Давy Цроцкетт) који су одмах инсталирани у Западној Немачкој. У радијусу од четврт миље смртоносно би погађало сваку особу, а оне у кругу од 500 стопа изложила би радијацији која би их убила у року од неколико минута или сати, чак и у заштити оклопног тенка.
(Трочлана посада спрема се да испали Давy Цроцкетт у децембру 1959.)

Распоређивање нуклеарног оружја довело је до масовних мировних демонстрација у Немачкој али и северној Европи, и запамћене су као „Еуро-ракетна криза“. Противљење НАТО је сада добило потпуно нову димензију, често окупљајући десетине хиљада ватрених демонстраната. Зелена странка произашла је из мировног покрета и снажно је изразила своје противљење нуклеарном оружју. Постала је моћна политичка снага раних 1980-их, прикупивши огромну подршку јавности. Данас је та странка једна од ратоборнијих. Мировни покрет је креирао Крефелдеров апел, који је позвао савезну владу да повуче своју подршку распоређивања Персхинг ИИ и крстарећих пројектила у средњој Европи. У апелу се такође позивало да влада усвоји став за који се не може сумњати да води поновној трци у наоружању.

Проширење

У суштини, оно што је НАТО намеравао да уради након хладног рата јесте да покаже да може да пројектује на Исток “стабилност и безбедност” коју су до сада могле да уживају само чланице НАТО-а на Западу.

Самит НАТО-а у Бриселу 1994. довео је до великих померања утицаја. Покренуто је Партнерство за мир. Програмом су укључена незамислива подручја, Кавказ и Централна Азија, у другом облику на седам земаља Медитерана и Блиског истока. И Швајцарска се придружила НАТО-овом Партнерству за мир годинама пре него што се придружила Уједињеним нацијама. У оквиру Партнерства за мир Швајцарска је послала наоружане трупе ван својих граница по први пут од краја 18. века

У већ наведеном извору пише дословно :

“Чак су и Србија и Црна Гора, једине земље против које је НАТО икада водио сукоб у својој историји 1989. године, пристале да буду део њега. “

Да, тако се Србија захваљујући политици заговорника Запада, а понајвише вођена сопственом, личном користи, придружила савезу који је током НАТО бомбардовања бацио 15 тона осиромашеног уранијумачије је време распадања четири и по милијарде година. Нуклеарни физичар Владимир Ајдачић је упозорио да се у подручјима где је бачено највише осиромашеног уранијума, уочене генске мутације на животињама. Он је указао да ће нешто тако задесити и српско становништво. Највише ове муниције бачено је на Ирак.Истраживања која су касније рађена показала су да су потомци америчких војника, који су боравили у Ираку, у 67 одсто случајева имали генске деформације. Према подацима Удружења жртава осиромашеног уранијума, преко 300 војника, који су били припадници НАТО трупа, умрло је од разних врста тумора, доминантно лимфних жлезда, док је преко 3.600 оболело. Подаци Института за јавно здравље Србије “Др МИлан Јовановић- Батут” показали су да је након десет година број оболелих од леукемија и лимфома повећан за 110 одсто, док је број умрлих од ових болести повећан за 180 одсто.

   Izvor:  https://atorwithme.blogspot.com/

Денацификација 1- Окупација територије
Денацификација 2 – Немачка
Време денафицикације 3

Ознаке: блоковска подела, НАТО, Немачка, нуклеарно наоружање
17 коментара:

  1. Анониман21. април 2023. 22:58
    Најновији подаци о Србији : укупна количина убојних средстава које користи НАТО процењује се између 22.000 и 79.000 тона, погођено је 78 индустријских локација и 42 енергетска постројења, али и најмање 13 националних паркова и резервата природе – између осталих, Тара, Копаоник, Фрушка гора, Шар – планина и Вршачке планине. Одлична серија текстова!

Ј. Б
Одговори

  1. Анониман21. април 2023. 23:27
    Надам се да је ово са Руско- украјинском интервенцијом последњи чин пред испоставу рачуна.
    Педја
    Одговори
    1.Анониман22. април 2023. 00:34
    Мој пријатељу, ово су тек поцетне промене, препакивање тек следи.
    З.
  2. Анониман29. април 2023. 08:33
    Ово је нова окупација Европе. Ослабила стара па да обнове.
    Од ока
    Одговори
  3. Анониман22. април 2023. 11:01
    Пример како се увози зависност. Сви савези па и овај укидају суверенитет. Ангела Меркел је давно изјавила је да националне државе морају бити спремне да предају свој суверенитет. Ако је неко имао дилему о збивањима у свету и куда она воде са најодговорнијег места, прецизно, потврђено је о чему се ради и ка чему се иде, већ се и стигло. А у народу МУК. У име кога је говорила? Прекоатлантски савезник је снимао њене разговоре, без питања, распоређује и данас војне снаге ефективно на њеној територији, они су под окупацијом и данас. АВ и поред мораторијума организује НАТО вежбе? Нити је Србија у НАТО савезу, ни у ЕУ, а спроводи њихову политику. Маршалов план је постао принцип окупације, Србија би се зауставила да нема прилив финасија из ЕУ, а ова из САД.
    XXX
    Одговори
  4. Анониман22. април 2023. 11:45
    Идентично је и са Французима. И они даље мисле да су победници у Другом светском рату, нико не везује да је таква победа резултирала урушавањем суверенитета. Постоји слична изјава Макрона о национализму као издаји, или, у Француској нема француске културе, већ само културе ван Француске! Француски национализам није балкански концепт. Француски национализам подразумева идеју целовите структуре националне, суверене државе са коренима који сежу до Велике револуције, производ је развијене фазе монархизма. Један француски пријатељ ми је рекао сви француски краљеви се окрећу у гробовима… да не спомињем Робеспјера и Наполеона. За кога сви ти људи раде, ако не раде за оне који су их бирали, Французе, Немце, у Србији Србе, раде за наднационалне институције, организације, форуме итд.
    Ј. Б.
  5. Анониман22. април 2023. 18:37
    Да од 2009. године поново. Стари, паметни де Гол, последњи велики лидер Европе. Он је схватио да је утицај Америке погубан и своју одлуку је објаснио као нужду којом штити независност земље од Америке. 1966. Француска је поновно успоставила нормално стање националног суверенитета, није постала амерички протекторат као данас цела Европа. Трамп се хтео ослободити великог утицаја НАТО.-а. Трамп није веровао у НАТО и у способност Алијансе да осигура безбедност Америке. НАТО је за њега била застарела организација и логика му је била дај да ојачамо сопствени одбрамбени потенцијал, смањимо војне снаге ван Америке. Он је више пута захтевао од својих савезника из Алијансе да повеćају трошкове за одбрану до 2 одсто БДП-а с тим да ти издаци временом достигну 4% БДП-а да би сопствена средства усмерили на развој сопствених војних снага. Бајден се вратио старој политици.

XXX
3 Анониман28. април 2023. 13:49
Још је 1774. године Амшел Мајер Ротшилд (Амсцхел Маyер Ротсцхилд) на скупу дванаест најбогатијих људи Прусије у Франкфурту рекао следеће: „Ратове треба усмеравати тако да се народи на обе стране што више задужују код нас“. На истом скупу затим је најавио: „Панике и финансијске кризе ће на крају довести до стварања Светске владе, Новог поретка са једном владом света.“
Муџахид Камран: Елите, „Велика игра“ и Трећи светски рат (2011)

  1. Л222. април 2023. 22:09
    Шарл де Гол!! Величина.
    ” Пуковник је дакле био чудовиште! […] Са сличним бићима, ова паклена имбецилност могла би се наставити у недоглед.”
    Селин
  2. Анониман23. април 2023. 01:54
    ” Као православац не могу да учествујем у нападу на братски народ – Маринос Ритсоудис, капетан брода грчке ратне морнарице 1999. године, оглушио се о директно наређење и вратио брод у луку.
    Да је оваквих не би било ратова.
    Песник у пролазу
    Одговори
    1.Анониман23. април 2023. 14:13
    Хвала на подсецању. Невероватан цовек.
    Одговори
  3. Анониман23. април 2023. 14:20
    Новост.
    У марту је објављена вест да је Кинжал ударио војни центар у близини Лавова, где су сарађивали украјинска војска и представници НАТО-а. Наводно је бункер био центар за планирање НАТО операција у региону. Виктор Баранец је открио да је бункер припадао резервном командном месту бившег Карпатског војног округа. Налазио се на дубини од око 100 метара под земљом и да су у штабу били представници Министарства одбране Украјине, Генералштаба Оружаних снага и официри НАТО-а. Руси су одлучили да нападну бункер суперсоничном ракетом Кинжал након што су добили информацију о припреми контраофанзиве. Ово оружје не може да обори систем противваздушне одбране, а такође не одступа од циља више од метар. У експлозији ракете погинуло је више од 200 официра, док је до сада пронађено само 40 тела.
    У ком бункеру сада планирају? Ено их по целој Европи.
    XXX
    Одговори
  4. Анониман23. април 2023. 14:33
    Ројтерс је 19. фебруара известио , позивајући се на званичника НАТО-а , да је алијанса преместила украјинско особље из Кијева у Лавов и Брисел из безбедносних разлога. Представник НАТО-а није прецизирао број превезених војника. Можда је Кинжал погодио објекат у Лавову.

https://www.reuters.com/world/europe/nato-relocates-ukraine-staff-lviv-brussels-safety-reasons-2022-02-19/#:~:text=MUNICH%2C%20Feb%2019%20%28Reuters%29%20-%20NATO%20has%20relocated,staff%20have%20been%20relocated%20to%20Lviv%20and%20Brussels.
Твоје вести објавио је грчки портал Проневс 12. марта.

хттпс://www.пронеwс.гр/амyна-асфалеиа/еноплес-сyгкроyсеис/ектакто-тромактико-ктyпима-се-120-метра-ватхос-ме-росико-yпер-yпериxитико-влима-кинзхал-сто-кентро-диоикисис-тоу-нато-стин-оукраниа/

ту радило више од 300 људи, имена погинулих нису познати, Напомиње се да су већина жртава Британци и Пољаци, као и Американци и запослени у приватним компанијама које су одржавале комуникацију и пренос података. У вези са смрћу војске одговорне за комуникације и обавештајне послове, напомиње издање, поставља се питање како ће НАТО и Оружане снаге Украјине координирати одбрану Бахмута (Артемовск). Као што видимо лоше.
Ј. Б

  1. Анониман23. април 2023. 15:37
    Да ли си чуо да је најстарији син Дмитрија Пескова Николај служио у зони специјалне операције као део војне чете као прости артиљерац код Вагнера?
    Свака му част!

Ј. Б.
Одговори

  1. Анониман23. април 2023. 20:32
    Што се мене тиче, све владе које су учествовале у НАТО ратовима могу ићи у Хашки суд.
    Србин
    Одговори
    1.-Л223. април 2023. 20:50
    Хаг никада није смео постати место суда правде с обзиром на ужасну колонијалну историју Холандије која се темељила на невиђеном насиљу. Не без разлога, у 17. веку су Холандију називали најокрутнијом нацијом на свету. Историчар и публициста Еwалд Ванвугт објавио је “Црну књигу” на више од 500 страница у којој је разоткрио прекоморску, колонијалну прошлост,
    од пљачке и улешћа у крсташким ратовима у средњем веку до масовних погубљења у бившој Источној Индији пре више од шездесет година и другим зверствима. Срамно је да се у земљи такве прошлости суди и пресуђује другима.
  2. Анониман 24. април 2023. 15:30
    Пун погодак.
Podelite sa drugima:

Povezani članci