Манипулатори су способни да вас натјерају да посумњате у свој разум

Манипулатори су способни да вас натјерају да посумњате у свој разум

 Видљиво је то и из саме дефиниције емотивне манипулације коју психологија изједначава с емотивним злостављањем. Она подразумијева коришћење различитих метода емоционалног искоришћавања и психолошке контроле над жртвом с намјером да се успостави доминација, остваре властити интереси и одређене привилегије које манипулатор вјешто прикрива током остваривања односа.

Неки се само желе забавити гледајући како се однос међу вама развија и колико они у томе успијевају, а онда, након што задовоље властите потребе, одлазе као да ништа није било.

Нажалост, жртве манипулатора су често високо осјетљиве особе прекомјерне емпатије које имају тенденцију претјерано размишљати и анализирати нечије понашање тражећи кривицу у себи и оправдавајући другога. То су неријетко особе које немају јасно постављене границе и које вјерују да сви људи имају добре намјере.

Знакови по којима можете препознати емоционалну манипулацију у партнерском односу су стални осјећај кривице, вербално злостављање, контрирање, искоришћавање несигурности, пријетње и ултиматуми, срамоћење (најчешће у друштву), лагање, центрирање себе у сваки контекст и на крају изолација од других.

Треба разликовати овакво понашање које се догоди у афекту, једнократно, јер не значи одмах да је то емотивно злостављање, али ако се догађа у континуитету, онда је довољан и само један од ових знакова да схватите како имате посла с емоционалним злостављачем.

Емоционална манипулација родитеља може посљедично довести до бројних психичких проблема њихове дјеце, током одрастања и у одраслој доби, али и до нових манипулатора у настајању. Дјеца уче имитацијом, понављају оно што виде и копирају понашања родитеља. Ова врста манипулације се такође може десити и у другим односима као што су пријатељска и пословна.

Манипулатор има моћ над вама само када нисте свјесни онога што ради. Бројне контрадикторности у његовом понашању изазиваће у вама осјећај сумње којем не би било лоше дати мало простора и провјерити чињенице.

Понекад је потребно вјеровати интуицији у сусретима с оваквим појединцима јер већина жртава готово увијек схвати да су бројна питања и нејасноће у почетку игнорисале.

Највећа лекција након искуства односа с манипулатором је постављање граница. Научити рећи “не” те узети довољно времена и простора за размишљање о неким одлукама је јако важно за емоционалну заштиту.

Тражење стручне помоћи након искуства емоционалне манипулације је једна од главних препорука. Колико год цијели однос с манипулатором био токсичан, губитак ће такође бољети.

Иако сте свјесни да прави однос нисте ни имали, вјеровали сте у властиту идеју о добронамјерности те особе, а уложили сте и довољно времена и труда да би покушали нешто остварити.

 Аваз

Preuzeto sa: https://impulsportal.net/zanimljivosti/svastara/manipulatori-su-sposobni-da-vas-natjeraju-da-posumnjate-u-svoj-razum

Podelite sa drugima:

Povezani članci