Извештај Европске комисије о Србији: Изузетно негативна оцена о медијима

Извештај Европске комисије о Србији: Изузетно негативна оцена о медијима

Извештај Европске комисије о напретку Србије на путу евроинтеграција у основи је позитиван, али неке области, попут слободе медија, спољне политике и правосуђа, оцењене су негативно, а неке од њих и необично оштрим квалификацијама. Извештај Европске комисије биће објављен у среду, 8. октобра, а дописник Радија Слободна Европа из Брисела Rikard Jozwiak открива неке од важнијих акцената.

“Реформи јавне администрације Европска комисија дала је позитивну оцену. Мартовски парламентарни избори такође су положили испит јер су одржани у складу са демократским правилима. Српска влада је похваљена и за продуктивност кад је реч о усвајању закона, али се у Извештају констатује да постоји дискрепанца између усвајања и примене закона.

У овогодишњем извештају има, међутим, и негативних оцена за неке области, међу којима је и спољна политика Србије. Истиче се да је Србија прихватила само 62 одсто спољнополитичких декларација ЕУ, а да је у прошлогодишњем извештају та бројка износила 89 процената. У документу се прецизира да Београд није хармонизовао спољну политику са Европском унијом кад је реч о придруживању Србије европским санкцијама против Русије. Такође се наводи да је српска влада пружила уверавања да се Србија неће користити ситуацијом насталом увођењем руског ембарга за европске пољопривредне производе.

Кад је реч о медијима, речник Европске комисије је изузетно оштар. Оцењено је да је у Србији дошло до погоршања имплементације медијских слобода и слободе изражавања, посебно у првој половини ове године. Наводи се и да јача тенденција аутоцензуре, у комбинацији са непожељним утицајем на уређивачку политику у медијима. У том контексту су веома оштро критиковани напади на поједине интернет портале у првој половини године. У одељку о медијима такође се веома оштро критикује нетранспарентно јавно финансирање – како медија у државној својини, тако и комерцијалних. Истиче се и да српски медији настављају да функционишу у нејасном правном оквиру.

Коначно, као и обично кад је реч о Србији, оштру критику поново је претрпео и сектор правосуђа. У извештају се оцењује да су независност, непристрасност, одговорност и ефикасност судства, као и приступ правди, веома упитни. Кад је реч о случајевима високе корупције, извештај Европске комисије констатује да се још увек чека на правоснажне судске пресуде.”

Извор: slobaodnaevropa.org

Podelite sa drugima:

Povezani članci