Говор који (срећом) нико није чуо

Говор који (срећом) нико није чуо

Службе задужене за јавне наступе званичника често су суочене са несвакидашњим проблемом. Током државних пројеката високог ризика увек постоји могућност катастрофалног неуспеха. Обраћање државника у тим приликама је детаљно испланирано много пре него што је познат исход саме мисије.

Аполо пројекат САД-а (1961-1972) остварио је свој најважнији циљ 11.7.1969. године када су Нил Армстронг и Баз Алдрин крочили на Месец. Мисија је била високоришична, а исход је био крајње неизвестан. Вилијаму Сафиру је припала тешка дужност да администрацију председника Ричарда Никсона припреми за наступ у случају најгорег могућег сценарија, страдања астронаута у свемиру.

Посебан протокол који је требало да буде примењен у случају пропасти мисије детаљно је описан у званичном документу који је много касније постао доступан јавности. Он предвиђа следеће: пре говора, „председник ће телефоном позвати будуће удовице астронаута“, а свештенство ће припремити процедуру симболичног сахрањивања у мору где ће уз молитву  „њихове душе упутити у најдубље дубине“.

protokol

У говору који је Сафир послао Х.Р. Халдеману, шефу Никсонове администрације, а којим је председник Никсон требало да се обрати јавности након пропасти мисије пише:

ЗА СЛУЧАЈ КАТАСТРОФЕ НА МЕСЕЦУ 

   „Судбина је одредила да људи који су отишли на Месец у мирно истраживање остану на Месецу да почивају у миру.

   Знам да нема наде за повратак ових храбри људи, Нила Армстронга и База Алдрина, али такође знам да у њиховој жртви има наде за човечанство.

   Ова два човека су положила своје животе у најплеменитијем циљу који има човечанство: трагање за истином и разумевањем.

   За њима ће туговати њихове породице, они ће бити туга народа света, за њима ће туговати Мајка Земља која се усудила да пошаље своја два сина у непознато.

   Током истраживања, они су били разлог што су се сви људи на свету осећали као један. У својој жртви они чврсто везују братство народа.

   У давна времена, људи су гледали у звезде и видели своје хероје у сазвежђима. Ми данас радимо исто, али су наши хероји људи од крви и меса. Остали ће их пратити и сигурно ће наћи свој пут до куће, али ови људи су били први, и они ће највише остати у нашим срцима.

   Сваки човека који види Месец у будућим ноћима биће свестан да сада постоји угао неког другог света који је заувек човечанство.“

Несумњиво сјајан и адекватан говор. Човечанству је драго што га никада није чуо, Никсону је било драго што га никада није одржао, али су најсрећнији свакако били Армстрог и Алдрин, који су овенчани славом свој несуђени посмртни говор могли да прочитају као живи и здрави творци историјског корака.

mesec

 

Извор: medias.rs

Podelite sa drugima:

Povezani članci