„Њихов крст и наша петокрака”: Меденица и Мугоша о „олошима и четничкој багри“

„Њихов крст и наша петокрака”: Меденица и Мугоша о „олошима и четничкој багри“

Илустрација

То је чинио крајем 2020. године, у комуникацији са тадашњом предсједницом Врховног суда Весном Меденицом.

Из транскрипата разговора изузетних из телефона Меденице након што је ухапшена, види се да су њих двоје размијенили на стотине порука током те, али и година прије и послије…

Мугоша јуче није одговорио на позиве и поруке новинара “Вијести”.

“Багру четничку” помињу након што је директорка Клиничког центра Љиљана Радуловић смијенила медицинску директорку те здравствене установе, Марину Ратковић.

Истовремено, Меденица му просљеђује писмо подршке његовој сестри – др Ратковић, чију објаву у “Побједи” је, како тврди, претходно стопирала, јер љекарка није била сагласна са публиковањем.

“…Не би је за то питао, а нарочито послије данашњег циничног а срамног саопштења КЦЦГ. Прочитах на ЦДМ, а закључак је неуспјело прање прљавих руку. Ово би могло бити као мелем за њихову реакцију. Прочитај па ми јави”, шаље јој Мугоша 27. децембра 2020.

Меденица одговара да је прочитала и у том контексту нови менаџмент КЦЦГ назива “олоши”, а потом на Мугошин наговор, ипак, шаље писмо.

“Послах ја ‘Дневним новинама’. Сјутра ће објавити. Олоши, не предајемо се тако лако. Некада и ријеч можда може више и од њиховог крста и наше петокраке”.

Одмах потом добија одговор:

“Нека објави. Коме да се предајемо, багри четничкој. Сваки дан их треба гађати. Најгори су ови ураши, мрзе нас, до бесвијести. Говедо се бави искључиво прогонима, мед. шикани и гурању оног овнића из Улциња”.

Писмо подршке докторици Ратковић тада је и објављено.

Љекарка Ратковић смијењена је 22. децембра те године, а на позицију медицинског директора КЦЦГ тада је постављен др Зоран Терзић.

Меденица и Мугоша у континуитету размјењују поруке и након што је она претпоследњег дана те године поднијела оставку на функцију.

У марту наредне године, док коментаришу збивања на политичкој сцени, али и текстове објављене о Мугоши, Меденица му пише да се скроз искључила и да слабо што прати:

Борац си и не дај се багри која ће стално нападати, Мугоша је написао Меденици 8. априла 2022. године, дан након што је портал Либертас објавио преписку Милоша Меденице са криптоване Скај апликације

Мугоша се током једног од разговора жали како се “држава разваљује”, али и да су му се окомили на сина, а потом критикује и партијске колеге.

“Ја сам се фиксирао, много ми је жао шта се све ово догађа. Држава се разваљује, па за шта сам се борио? Треба ли овдје да дјеца остају? Окомили се на Миљана укидају директорат на који се иначе позивају, и то прије свега ‘наши’ иако сам џабе говорио да су контра. Да те не давим са глупостима. Разваљују и дипломатију дефинитивно, брукају државу, застиђе”, пише јој 20. марта 2021.

Меденица тада поручује да су они обрукали државу, а не нова власт…

“Ми смо државу обрукали, јер они оно што нијесу својатали не могу ни брукати. Ми смо одговорни за све што се дешава нашој дјеци”, пише она и добија одговор:

“Слажем се потпуно…”

Миљан Мугоша, син некадашњег градоначелника Подгорице, у августу 2020. именован је за директора Генералног директората за економску и културну дипломатију у Министарству вањских послова. Са те позиције смијењен је у мају наредне године.

Претходно, био је савјетник у Амбасади Црне Горе у САД и у Аргентини.

Он се нашао у средишту медијске пажње у августу 2009. године када је са оцем Миомиром, напао новинарску екипу “Вијести”, након што је фоторепортер покушао да фотографише непрописно паркиран аутомобил тадашњег првог човјека Главног града.

Због тога је осуђен условно на шест мјесеци. Он је због напада повучен са мјеста трећег секретара амбасаде у Вашингтону, а касније је добио ангажман у Буенос Ајресу.

И Весна Меденица и њен саговорник Миомир Мугоша на оптуженичким су клупама.

Мугоши се суди због оптужби да је од 25. јула 2007. до 8. маја 2012. године, као службено лице и јавни функционер – градоначелник, искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем службеног овлашћења, прибавио фирми “Царине” корист од 6.723.194,85 евра, а Главном граду причинио штету у истом износу.

Првостепено је ослобођен тих оптужби, али је Апелациони суд уважио жалбу Специјалног државног тужилаштва, укинуо пресуду и предмет вратио на поновно суђење.

Крајем прошле године кривично вијеће којим предсједава суткиња Весна Ковачевић одбило је предлог његових бранилаца – да се обустави кривични поступак против оптуженог усљед застаре кривичног гоњења против њега.

Са Меденицом је комуницирао и током трајања првостепеног поступка у ком је ослобођен.

Весна Меденица оптужена је да је дио криминалне организације коју је формирао њен син Милош Меденица.

Специјално државно тужилаштво ту вишечлану групу терети за бројна кривична дјела – стварање криминалне организације, кријумчарење, давање и примање мита, противзаконити утицај, злоупотреба службеног положаја, шверц дроге… У том тужилачком акту, између осталог, пише да је Меденица примала мито како би утицала на судске пресуде, али и притискала колеге да доносе одлуке у корист оних за које ургира, без обзира на стање у списима.

Она је са позиције предсједнице Врховног суда, али и након што је отишла са функције, комуницирала са бројним судијама, тужиоцима и државним функционерима.

На “дневном реду” често су била питања судских или тужилачких предмета, али ју је занимало и који тужилац поступа по пријавама за које се интересовала, захтијевала је одгађање извршења казне, “наређивала” одређивање притвора…

Извор: Вијести

Преузето са:https://www.in4s.net/njihov-krst-i-nasa-petokraka-medenica-i-mugosa-o-olosima-i-cetnickoj-bagri/

Podelite sa drugima:

Povezani članci