Zašto se Makron odjednom zainteresovao za Rusku pravoslavnu crkvu?

Zašto se Makron odjednom zainteresovao za Rusku pravoslavnu crkvu?

  • Nije li pominjanje Ruske pravoslavne crkve, navodno „stradajuće” od „manipulacija” Kremlja od strane francuskog predsednika, pokušaj „tajnog” razgovora sa njenim episkopima? Što, inače, može da znači da Pariz ima svoje „insajdere“ u Moskovskoj patrijaršiji, na ovaj ili onaj način povezane sa Francuskom.

AUTOR: Stanislav Stremidlovski

Francuski predsednik Emanuel Makron, govoreći u Italiji na međunarodnoj konferenciji koju je organizovala rimokatolička zajednica svetog Egidija, neočekivano je odlučio da „zaštiti” Rusku pravoslavnu crkvu od Kremlja. Kako prenosi „Rojters“, francuski lider je rekao da ruske vlasti „manipulišu” Ruskom pravoslavnom crkvom kako bi „opravdale rat” sa kijevskim režimom i pozvao Moskovsku patrijaršiju da se odupre ovom „pritisku”. Makron je svoju izjavu dao u trenutku kada je u sali bio predsednik odeljenja za spoljne crkvene odnose Moskovske patrijaršije mitropolit Antonije. I iako francuski predsednik nije precizirao kome se tačno iz rukovodstva Ruske pravoslavne crkve obraća, ali bilo je jasno da je Pariz njemu poslao neobičan signal, pri tome, to ne samo Moskvi.

Činjenica je da je Makronov govor održan uoči njegovog susreta u Vatikanu sa papom Franciskom. Sveta stolica, nakon ostavke nemačke kancelarke Angele Merkel, vidi Francusku kao lidera na koga se treba osloniti u Evropi. I ne ograničavajući se na vladajuću grupu. Kako podsećaju francuska izdanja, na poslednjim parlamentarnim izborima oko četvrtine rimokatolika podržalo je „Nacionalni pokret” na čelu sa Marin le Pen. Štaviše, ova sila uživa ogromnu popularnost među konzervativnim francuskim rimokatolicima. Ali u javnosti, papa Francisko ima posla sa Makronom, koga vernici u Francuskoj ne vole. Komentarišući predstojeći susret predsednika i pape, francuski rimokatolički list „La Croix“ nagovestio je da „u Apostolskoj palati postoji dosada zbog ove posete“, pošto audijencija kod pape izgleda kao prilog glavnom jelu – konferencija koju je organizovala zajednica svetog Egidija. Međutim, čak i u ovom slučaju, kako je listu objasnio izvor u Rimskoj kuriji, koji kritikuje Makrona „u ličnom svojstvu“, kada ode u Rim kod Franciska, to „nikada ne prođe nezapaženo“, što ne važi za „sve lidere država“.

Posebno danas. Prema rečima Žan-Luja Burlanža, šefa komiteta za spoljne poslove Narodne skupštine Francuske, predsednik je „veoma osetljiv“ na reči pape, „kao osobe sa drugog kontinenta, neevropejca u Evropi“, a Makron „takođe zaista želi da pozicija Pariza ne izgleda previše evrocentrično.“ Francuska je zainteresovana da „izgradi novi sporazum između Severa i Juga” kroz „koalicije konkretne akcije”. U slučaju krize u b. Ukrajinske SSR, to znači nameru da se „krstaški rat“ u znak podrške režimu u Kijevu opere sa imidža „zapadnog poduhvataa“, da dobije „veću podršku nesvrstanih zemalja“. Po svemu sudeći, Makron se nada da će dobiti pomoć Vatikana, pre svega u Africi. „Generalno, ovde postoje antifrancuska osećanja koja ne dele svi, ali su ipak prisutna“, rekao je profesor Odon Valet u intervjuu za francuski TV kanal „France 24“. – Provodim dosta vremena u Beninu i mogu da kažem da je to veliki problem za Pariz, posebno sada kada ruski predsednik Vladimir Putin čini sve da preko svojih „vagnerovih komandosa” potkopa francuske interese u Africi.

Ali sada je i Ruska pravoslavna crkva prilično uspešno počela da osvaja crni kontinent, što je prošle godine dovelo do stvaranje Patrijaršijskog egzarhata Afrike. Korak po korak, pozicije ruskog pravoslavlja počinju da jačaju. Takav duhovni uticaj se ne stiče brzo, ali spoljnim igračima može biti veoma teško da ga neutrališu. Moguće je da bi u ovoj situaciji Pariz rado stvarao probleme Moskovskoj patrijaršiji u Africi, naravno rimokatoličkim rukama. To je prvo. A postoji i drugo. Pažnju privlači metodologija koju je demonstrirao Makron. Govoreći na konferenciji koju je organizovala zajednica svetog Egidija, on je rekao da je „dao sve od sebe da razgovara sa Putinom”, ali da je i sada vreme za razgovara, makar i „tajno”, ali ovaj put sa ruskim narodom, jer „ovo nije njihov rat“. Zauzvrat, kako navodi francuski portal „La Vie“, „ako pad Putinovog režima može da dovede patrijarha Kirila u težak položaj, onda ništa ne ugrožava postojanje Ruske pravoslavne crkve“. Nije li pominjanje Ruske pravoslavne crkve koju je u ovoj situaciji francuski predsednik navodno „patio” od „manipulacija” Kremlja, isti pokušaj da „tajno” razgovara sa svojim episkopima? Što, inače, može da znači da Pariz ima svoje „informisane izvore“ u Moskovskoj patrijaršiji, na ovaj ili onaj način povezane sa Francuskom.

Nije li pominjanje Ruske pravoslavne crkve, navodno „stradajuće” od „manipulacija” Kremlja od strane francuskog predsednika, pokušaj „tajnog” razgovora sa njenim episkopima? Što, inače, može da znači da Pariz ima svoje „insajdere“ u Moskovskoj patrijaršiji, na ovaj ili onaj način povezane sa Francuskom.

S ruskog preveo Zoran Milošević

IZVOR:https://regnum.ru/news/polit/3732603.html

Preuzeto sa: https://naukaikultura.com/zasto-se-makron-odjednom-zainteresovao-za-rusku-pravoslavnu-crkvu/

Podelite sa drugima:

Povezani članci