УПЕЧАТЉИВО И ИЗНЕНАЂУЈУЋЕ ЛЕПО

УПЕЧАТЉИВО И ИЗНЕНАЂУЈУЋЕ ЛЕПО


Прва самостална изложба и њени одјеци. Говор цртежа који обећава .

Пише:М.Антонић

Теодора Николић,млада лазаревачка уметница својом првом самосталном изложбом цртежа “Festina lente“ ( галерија “Симонида” Центар за културу Лазаревац) је отворила многе лепе дилеме. Међу , можда најлепшим и највећим дилемама је размишљање, које вас обузима док стојите са ове стране њених цртежа,о томе како то да ти танани потези туша ,фломастера или оловеке ,могу тако да вас очарају и да тако упечатљиво дочаравају, људе, свет, ствари…? Признајем да је моја највећа дилема, можда оптерећена чешћим сусретима са уљем на платну,па отуда и тај утисак да све остало не може да „добаци“ до тиме изазваним одушевљењем. Међутим, грешим!

У сусрету са изложеним цртежима ове младе уметнице не можете а да не размишљате о томе шта то ти ликови хоће да вам кажу.И то довољно јако и с разлогом и намером да им верујете.Али то је само један од разлога што моје убеђење у предност слика у односу на цртеже говори више о моме погрешном доживљају слика у доносу на цртеж. Или је то можда због тога што се до сада нисам тако често сретао са тако јаким говром цртежа,као што су ови. И поред тога што Теодорини цртежи одашиљу веома препознатљиве карактеристике ликова и намере ту су и њена емотивна стања. Али зар то није баш то што се тражи.

У сваком случају погледајте ликове „Анђа“,“Онур“,Момак на базену“, “Мама“, „Бака Верица“ и многе још (изложба је још отворена)и биће вам јасно како Теодорина “оловка” и код људи и ситуација бележи битно и лепо.
Не без разлога ова млада уметница поручује :“Трудила сам се да бележим тренутке и људе поред,којих сам се осећала пријатно и који су ме инспирисали својом енергијом,карактером и позом.Сећам се сваког настајања цртежа и тадашње атмосфере ,они ми помажу да кроз леп и креативан начин памтим време проведено са њима иако су понекад негодовали то што их цртам на послетку им је било драго и били су задовољни мојом представом њих.“

О Теодори
Биографија
Рођена 2000. године у Београду.Прво ликовно образовање стиче у атељеу Ликовног удружења лазаревачких уметника. Похађала часове сликарства и графичког дизајна у Центру за ликовно образовање „Шуматовачка“.
Тренутно је студент Факултета примењених уметности у Београду, одсек графички дизајн.
Освојила друго место на 48. Вуковом сабору 2018. године.
Излагала на неколико заједничких изложби Центра за ликовно образовање „Шуматовачка“, Факултета примењених уметности, семинара Уметник у контексту и на Бијеналу студентског цртежа.

Podelite sa drugima:

Povezani članci