ДПС уништио Тару, па кренуо на море: Од петка траже нафту надомак Бара

Број вјештачки изазваних земљотреса се повећава и до 10 пута у земљама које истражују нафту и гас и буше дно мора. Заговорници истраживања немају одговор на питање до чега ће довести ове радње на сеизмолошки екстремно осјетљивом црногорском приморју. Тзв. Блок 26, који се налази на мапи планираних бушења, био је епицентар земљотреса 1979. године!”, наглашава се у петицији против бушења дна мора

Припремио: Иван Милошевић

Још се није стишала ни бура око измјештање Таре због градње аутопута, а црногорски режим је кренуо у нову антиеколошку акцију. Наиме, Конвој бродова за сеизмичка истраживања и проналаска извора нафте, међу којима је највећи норвешки 117 метара дуги „Полар Емпрес“, стиже ових дана у црногорске територијалне воде, а 10.новембра почињу претраживање морског дна,  најавио је начелник Одјељења за надзор и контролу поморског саобраћаја у Управи поморске сигурности Жарко Лукшић.

„Долазе у суботу 10. новембра и одмах почињу са радом, а сама истраживања су планирана од 10. новембра до 21. децембра“, вели Лукшић.

Истраживања су планирана на око 1.200 километара квадратних површине морског дна на квадрантима за које је концесију добио италијанско-руски конзорцијум Ени-Новатек.

Радови се врше јужно, неких 10-15 наутичких миља од Валданоса, од свјетионика Мендре, и иста позиција, удаљеност 10-15 наутичких миља од Бара према отвореном мору. Значи, подручје покрива дио територијалних вода и епиконтинентални појас“, казао је Лукшић.

Он додаје да уз помоћ звучно-ваздушних топова, али и специјалних гео-микрофона, који су кабловима дугим неколико километара спојени за бродове, прецизно ће се утврдити да ли у црногорском подморју постоје за комерцијалну експлоатацију исплатива лежишта нафте и гаса.

Бродови за „копање“ нафте још нијесу стигли, али на друштвеним мрежама је покренута петиција за заустављање планова за бушење нафте у црногорском дијелу јадранског мора.

Захтијевамо од Владе Републике Црне Горе мораторијум на истраживање нафте и гаса у Јадранском мору из сљедећих разлога:

  1. Нигдје на Земљи не постоји примјер успјешног суживота туризма, који се темељи на чистом и очуваном околишу, с нафтним платформама. Експлоатација нафте уништиће туризам на нашем дијелу Јадрана.
  2. Експлоатација нафте у Јадрану значила би повећање токсичности морских организама, а тиме и директну пријетњу нашем рибарству.
  3. Експлоатацију и транспорт нафте научници сматрају највећом пријетњом морском околишу. Просјечан број изљева нафте у задњих 15 година у Сјеверном мору износи 600 годишње, односно ЧАК 11 ИЗЉЕВА НАФТЕ НЕДЈЕЉНО!!!
  4. Експлоатација нафте на Јадрану значи квалитетна радна мјеста – ЗА СТРАНЕ СТРУЧЊАКЕ! За разлику од туризма, бушење Јадрана због нафте не би отворило значајан број радних мјеста јер нафтне компаније имају потпуну слободу у одређивању услова запошљавања.
  5. Грађани/ке немају никакве гаранције да ће експлоатација нафте на Јадрану допринијети повећању њиховог животног стандарда. Већина профита ићи ће нафтним компанијама, док од туризма директно и индиректно живе десетине хиљада људи.
  6. Енергетску независност Црној Гори гарантују обновљиви извори енергије, а не фосилна горива прошлих вјекова.
  7. Црногорска енергетика у будућности све ће више зависити од међународних кретања цијена на тржишту.
  8. Наука јасно каже како 80% познатих залиха фосилних горива мора остати под земљом ако желимо избјећи даље катастрофалне посљедице климатских промјена, попут великих поплава које су погодиле нашу регију у мају 2014.
  9. Црна Гора није у стању надзирати танкере и италијанске криволовце у властитим територијалним водама. Како онда мисли контролисати рад међународних нафтних корпорација?
  10. Број вјештачки изазваних земљотреса се повећава и до 10 пута у земљама које истражују нафту и гас и буше дно мора. Заговорници истраживања немају одговор на питање до чега ће довести ове радње на сеизмолошки екстремно осјетљивом црногорском приморју. Тзв. Блок 26, који се налази на мапи планираних бушења, био је епицентар земљотреса 1979. године!“, наглашава се у петицији.

 

https://www.in4s.net/dps-unistio-tarupa-krenuo-na-more-od-petka-traze-naftu-nadomak-bara/

 

 

Podelite sa drugima:

Povezani članci