TAJNE: Kako je Hitler postao ličnost godine „Tajm-a“ i šta su o njemu pisali Amerikanci?

TAJNE: Kako je Hitler postao ličnost godine „Tajm-a“ i šta su o njemu pisali Amerikanci?

  • List „Tajm“ januara 1939. objavio je članak u kome je Adolf Hitler proglašen čovekom 1938. godine.
  • Važno je napomenuti da su na kraju članka bile zaista proročke reči: „Čovek iz 1938. učiniće 1939. godinu za pamćenje“.
  • Kao što znate, Drugi svetski rat je počeo 1939. godine. Da li su Amerikanci znali šta šef Trećeg rajha planira da uradi?
  • A za koje zasluge i pred kim je Hitler dobio nominaciju „Ličnost godine“? Pokušaću da razjasnim ovaj članak iz časopisa Time.

Inače, „Tajm“ je obično na naslovnoj strani objavljivao fotografiju nominovanog za čoveka godine. Ali u to vreme postojao je crtež koji je prikazivao neku vrstu panoramskog točka i čoveka u uniformi koji svira na orguljama. To je bio jedini put u istoriji časopisa da na naslovnoj strani nije bio portret ličnosti godine. I posle ovoga Hitler je bio nominovan za Nobelovu nagradu, ali je nije dobio, jer je započeo svoj razorni rat.

„Ličnost godine“ uplašila i šokirala ceo svet

Članak počinje raspravom o susretu četvorice političara u Minhenu. Čemberlen, Musolini, Daladije i Hitler su se obavezali da precrtaju mapu Evrope. Na čelu je Hitler, koji je uspeo da obnovi Nemačku za pet godina i već je počeo da „preoblikuje kontinent“, zauzevši Austriju i Čehoslovačku. Firer je opisan kao moćni osvajač koji je šokirao i uplašio ceo svet. To je prvi razlog zašto, po mišljenju Amerikanaca, zaslužuje titulu „Ličnost godine“.

U poređenju sa Hitlerom, lideri Velike Britanije i Francuske više nisu bitni. Oni se smeju Čemberlenu, a sam Daladije je svoju zemlju postavio na sporedne koloseke. Samo Musolini nastupa kao Hitlerov partner, ali mlađi. Lideri drugih zemalja uglavnom ne spadaju u nominaciju „Ličnost godine“.

Hitlerova snaga – vojna sila nacizma

Hitler je ujedinio Nemačku i dodao joj 7 miliona Austrijanaca i 3,5 miliona stanovnika Sudeta, planirajući da stvori ogromnu vojsku Rajha. Firer se pokazao više nego ozbiljna pretnja demokratiji i miru. Svetska zajednica se nikada ranije nije susrela sa nečim ovakvim. Pored toga, Firerovu politiku je u velikoj meri podržavao Japan, koji je raspolagao sa svojom velikom obučenom vojskom i sa još 10 miliona kineskih vojnika.

Hitler je negativno gledao na komunizam, smatrajući ga kopijom demokratije. Jer demokratija je sloboda, a sve ljudske slobode su direktna pretnja postojanju fašizma. Novinari Tajma su verovali da je svetski rat neizbežan.

Evo drugog razloga što je Hitler postao čovek godine – 1938. pažnja celog sveta bila je usmerena samo na njegove postupke.

Firer je stekao priznanje i među samim Nemcima

 Zaista, Hitler je bukvalno za šest godina uspeo da podigne naciju nakon razaranja tokom Prvog svetskog rata, te da ujedini zemlju. Njegova Nacionalsocijalistička partija je stalno dobijala na značaju, a kada je skoro 14 miliona Nemaca glasalo za nju 1933. godine, Hitler je postao kancelar Nemačke.

Firer je odmah počeo da eliminiše nezaposlenost. Mere su bile izuzetno radikalne, sudeći po ovom citatu iz časopisa (u prevodu):

„Nezaposlenost je rešavana:

1) širokim programom javnih radova;

2) intenzivni program naoružavanja, koji je podrazumevao stvaranje velike vojske u mirnodopsko vreme;

3) prinudni rad u korist države (radni korpus);

4) zatvaranje političkih neprijatelja, kao i korišćenje radnih mesta Jevreja, komunista i socijalista zatvorenih u radnim logorima“.

Štaviše, u to vreme su se u zemlji pojavili dobri autoputevi, jeftini automobili, socijalno osiguranje, planirani su grandiozni građevinski projekti u nemačkim gradovima. Nemci su, jednostavno, bili ponosni na svog vođu.

Za ostale stanovnike planete Hitler je postao simbol užasa

Zbog svoje gordosti Nemci nisu primetili kako je sloboda govora nestala, a kršenje ili suprotstavljanje nacističkom režimu bilo je ravno samoubistvu. Svi nearijevci i manje-više nesaglasni ljudi sa režimom počeli su da napuštaju Nemačku.

Uzgred, evo i porekla korica:

„Naslovnu koricu lista ‘Tajm’, na kojoj se vidi Hitler kako kao orguljaš svira himnu mržnje u oskrnavljenoj katedrali dok su njegove žrtve obešene za volan Svete Katarine pred očima nacističkih bosova, nacrtao je baron Rudolf Čarls fon Riper, navodno rimokatolik, koji nije mogao da podnosi Nemačku.“

Zemlja je postala država marširajućih vojnika. Hitler je preuzeo skoro svaku oblast života u Nemačkoj, govoreći da pojedinac pripada državi. Ovo se odnosilo i na privredu zemlje: sva privatna preduzeća su konfiskovana ili su počela da plaćaju ogromne poreze. Ali ono što je paradoksalno: tenkovi, oružje kotrljali su se sa pokretnih traka, a hrane je bilo sasvim malo. Stoga su se pojavile konzerve, kao zamene za obične proizvode, kojima su obični vojnici počeli da utoljavaju glad.

Iz ugla Amerikanaca, ispada da je upad na svetsku političku arenu za samo šest godina jedini razlog da se agresor slavi u celom svetu.

S ruskog preveo Zoran Milošević

Izvor: https://naukaikultura.com/tajne-kako-je-hitler-postao-licnost-godine-tajm-a-i-sta-su-o-njemu-pisali-amerikanci/

IZVOR: https://zen.yandex.ru/media/two_wars/kak-gitler-popal-v-jurnal-time-i-chto-o-nem-pisali-sami-amerikancy-629244ee03b73906ab7e42a2?&

Podelite sa drugima:

Povezani članci