Pokolj u Krokusu – pokušaj da se u Rusiji isprovociraju međuetnički sukobi

Pokolj u Krokusu – pokušaj da se u Rusiji isprovociraju međuetnički sukobi

Kao i pre 22 godine, teroristi su za svoj krvavi pir ponovo ponovo izabrali kulturnu manifestaciju, kakvih u Moskvi u petak veče ima više od 100, koncerti, pozorišne predstave, baleti, izložbe i td… Sve se odigralo u koncertnoj sali Krokus-Sitija, savremenom kompleksu na periferiji Moskvekoji se se zajedno sa istoimenim susednim tržnim centrom prostire na više desetina hiljada kvadrata poslovnog i hektara parking prostora. Krokus Siti zbog svoje prostranosti je verovartno pažljivo odabran zbog mogućnosti da mu se relativno lako priđe sa automobilom punim oružja.

Infromacije o ovoj tragediji bile su od prvog momenta, dok su teroristi rafalima još kosili ljude, bile su kontradiktorne. Pisalo se čak da se nešto slično dešava u Sankt Peterburgu i Voronježu, što se na sreću pokazalo kao lažna vest. Za sada je jedino nesporno da su teroristi u Krokus Siti došli automobilom, likvidirali obezbeđenje na ulazu koje nije imalo vatrenog oružja i stihijski počeli da pucaju po masi, da bi na kraju zapalili zgradu. Po prvim preliminarnim podacima uspeli su da pobegnu iz zapaljene zgrade i nakon pokolja krećući se autoputem preko susedne Kalužske i Brijanske oblasti pređu neverovatnih 500 km i umalo stignu do ukrajinske granice. Možemo spekulisati da li je reč o teškom propustu ruskih organa zaštite poredka, ili namernom propuštanju automobila sa teroristima da bi se u vezu sa samim činom dovela Ukrajina.

Ubrzo nakon zaustavljanja i zarobljavanja teroristi su snimljeni mobilnim telefonom i pokazani javnosti, što sa policijske i pravne strane predstavlja problematičan čin. Jedan od četvorice koji su se nalazili u belom Renou, navodno kupljenom za keš u januaru, izjavio je da je preko Telegrama anonimno zavrbovan da 500.000 (oko 5000 evra) učestvuje u pokolju, da im je anonimni naručilac uplatio polovinu novca na karticu i dao instrukcije gde da nađu oružje. U njegove reči teško je poverovati, jer napad na Krokus Siti predstavlja dobro organizovanu terorističku akciju, koju kada se uzme u obzir i bekstvo nije mogla da izvede grupa nasumično i anonimno okupljenih ekstremista i ludaka.

Mišljenja sam da i etničko poreklo napadača, svi uhapšeni su državljani Tadžikistana, takođe je pažljivo birano od strane organizatora. Ukupno 350.000 etničkih Tadžika državljani su Ruske Federacije, a broj ekonomskih migranata iz ove i drugih bivših sovjetskih republika Centralne Azije meri se milionima. Njihova koncentracija u Moskvi, gde mi za razliku od drugih ruskih gradova u kojima sam boravio, subjektivni osećaj govori da je bukvalno svaki drugi taksista, ili čistač ulica Tadžik, ili došljak iz Centralne Azije. Dakle, politička pozadina ovog jezivog zločina mogla bi da bude podsticanje međunacionalnih i međuverskih tenzija u Ruskoj Federaciji, raspirivanje mržnje pravoslavne slovenske većine prema muslimanskoj azijskoj i kavkazkoj manjini.

U Ruskoj Federaciji žive 194 nacionalne zajednice, od čega za većinu predstavlja ujedno i matičnu državu. Od dolaska na vlast predsednika Putina mnogo je urađeno da se postigne međunacionalni i međureligijski sklad i u tome se u potpunosti uspelo. Od eskalacije rata sa Ukrajinom pre dve godine, zapadni protivnici Rusije u početku su se prvo nadali socijalnim potresima u ruskom društvu. To se nije desilo, jer se ruska ekonomija zahvaljujući politici premijera Mišustina i guvernerke Nabibuline pokazala mnogo efikasnija i spremnija za ratne uslove, od oružanih snaga na čijem čelu se nalazi dvojac Šojgu-Gerasimov. Potom se pokušalo da se udarima dronova duboko u unutrašnjosti, terorističkim napadima i upadima diverzanata u pogranične oblasti izazove panika i nezadovoljstvo stanovništva.

Pre samo nedelju dana u Ruskoj Federaciji održani su predsednički izbori, čiji sprovođenje spoljni protivnici Rusiji itekako su bili zaintersovani da osujete. Iznenadna smrt lidera liberalne opozicije Alekseja Navaljnog nije izazvala proteste njegovih pristalica, a rezultate nisu dali ni pokušaji da se u pogranične oblasti bez uspeha probiju ukrajinske jurišne grupe i danonoćno stihijsko granatiranje Belgoroda. Da li je pokušaj rasplamsavanja međunacionalne i međuverske mržnje sledeća karta na koju je sada rešila da zaigra Ukrajina pokazaće naredni dani i nadam se ozbiljnija istraga od naivnih snimaka zarobljenih koje je ruski bezbednosni aparat pokazao jutro posle pokolja u Krokusu.

Izvor: Politika

Preuzeto sa: https://www.in4s.net/pokolj-u-krokusu-pokusaj-da-se-u-rusiji-isprovociraju-medjuetnicki-sukobi/

Podelite sa drugima:

Povezani članci