Pod nadzorom Klausa Švaba: potpisana konačna deklaracija G20

Pod nadzorom Klausa Švaba: potpisana konačna deklaracija G20

Samit G20 održan je na Baliju u Indoneziji 15-16. novembra i već je završen. Rojters je preneo da su lideri G20 odobrili konačnu Deklaraciju samita. Kako se navodi, u ovoj izjavi većina članica G20 osudila je sukob u Ukrajini, ali je bilo i „drugih mišljenja o ovoj situaciji i temi sankcija“, iznele su ih Kina i Rusija.

Naglašena je i važnost izvoza pšenice: „Generalni sekretar UN se zakleo da je za njega primena žitnog dogovora prioritet“, rekao je šef ruske delegacije.

U Deklaraciji se ističe neprihvatljivost pretnji upotrebom nuklearnog oružja i njegove direktne upotrebe, značaj „nulte tolerancije“ na korupciju i borbu protiv ilegalnih migracija.

 AUTOR: Dmitrij Svetin

Na sastanku je rusku delegaciju predvodio ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Učestvovao je na tri skupa posvećena prehrambenoj i energetskoj bezbednosti, kao i zdravstvenim pitanjima. Lavrov je održao sastanke sa kineskim ministrom spoljnih poslova, generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom, razgovarao telefonom sa turskim ministrom spoljnih poslova Mevlutom Čavušogluom i nakratko razmenio nekoliko fraza sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i nemačkim kancelarom Olafom Šolcom. Kako je planirano, ministar je napustio Bali na kraju programa prvog dana samita 15. novembra. Tako da se još uvek ne zna kako se potpis ruskog predstavnika pojavio ispod „zajedničke“ Deklaracije.

Evo glavnih tačaka ovog dokumenta, koje su istakli „Rojters“ i „TASS“:

  • Nacrt izražava zabrinutost zbog „bezbednosti hrane i visoke inflacije“.
  • Dotaknuta je potreba određivanja cena za energente. Prema potpisnicima, važno je da se „tražnja za njima poklapa sa dostupnim zalihama“.
  • Navodi da je „nezavisnost centralne banke ključ za borbu protiv inflacije“
  • Deklaracija poziva poverioce da „podele pravičan teret dužničkih problema“.
  • Većina članica G20 osudila je rat Rusije sa Ukrajinom i istakla da on „podstiče slabe strane globalne ekonomije“.
  • Bilo je „drugih“ pogleda na situaciju, Rusija je tvrdila da je G20 nastojao da „politizuje“ deklaraciju o Ukrajini.

Specijalnu vojnu operaciju, koja se u Deklaraciji pominje kao „rat“, većina učesnika skupa je „najoštrije“ osudila. „Protiv“, tj. uz Rusiju bile su samo Kina i Indija, kako piše Al Džazira, „povezane sa Moskvom brojnim trgovinskim sporazumima“. Dakle, na pozadini odlaska Lavrova, bilo je ko da pazi na konačni tekst deklaracije.

RIA „Kaćuša“ je bila posebno impresionirana pojavom na sastanku G20 „šefa SEF-a u Davosu“, ideologa Novog hrabrog sveta, globaliste Klausa Švaba. I jasno je da je tamo došao s razlogom. Na primer, da su se lideri G20 složili da nastave sa naporima da ograniče porast globalne temperature na 1,5 stepeni Celzijusa (2,7 stepeni Farenhajta) i, uprkos energetskoj krizi, da povećaju napore za „postepeno ukidanje“ upotrebe uglja, što je u potpunosti u okviru teoretskih Švabovih konstrukcija. Zatim jačanje uloge Svetske banke, koja treba da komanduje svojim Centralnim bankama nezavisno od vlada država. Čini se da su ova „promišljanja“ omogućila predsednici Centralne banke Ruske Federacije Elviri Nabiulini da dâ izjavu koja je u suprotnosti sa stavom predsednika Vladimira Putina o intenziviranju globalne bankarske krize i potrebi prelaska na nacionalne valute. : „Kriza velikih razmera se može izbeći, a globalni finansijski sistem će ostati stabilan.“

(Klaus Švab na samitu G20)

„Reference“ prikrivene u Deklaraciji o određivanju određenih cena za energente ne odnose se samo na Rusiju, već i na zemlje OPEK+. Pokušaj, dakle, da im glavni potrošači gasa i nafte diktiraju „cenu” unapred je kontraproduktivan i malo je verovatno da će uspeti.

Mnogi su skrenuli pažnju na to da je „virtuelni gost“ samita Vladimir Zelenski govorio ne 3 minuta, kao punopravni članovi G20, već skoro 20, dok je grupu nazvao „G19“. Jasno je da je na ovaj način pokušao, takoreći, da „izbriše” Rusiju sa spiska. Ali onda su se njegovi pisci govora prevarili. Na sastanku je zaista učestvovalo samo 19 državnih delegacija i dva lidera Evropske unije, nadnacionalnog tela. Bili su to predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajn. Dakle, Rusiju nije bilo moguće „spustiti“, a kamoli isključiti iz grupe vodećih svetskih ekonomija. Čak ni ukrajinska raketa S300 koja je pala u Poljskoj nije pomogla.

S ruskog preveo Zoran Milošević

IZVOR: https://katyusha.org/vojna/pod-prismotrom-klausa-shvaba-itogovaya-deklaracziya-g20-podpisana.html

Preuzeto sa: https://naukaikultura.com/pod-nadzorom-klausa-svaba-potpisana-konacna-deklaracija-g20/

Podelite sa drugima:

Povezani članci