Ljubiša Spasojević: Kalinjingrad, zapadni deo Ukrajine i još neke sitnice

Ljubiša Spasojević: Kalinjingrad, zapadni deo Ukrajine i još neke sitnice

Izvor: Politika/Snimak ekrana

Opasnost koja je najveća od svih je mogućnost organizovanja referenduma u ostatku, odnosno zapadnom delu Ukrajine, za ujedinjenje sa Poljskom. Uvećana teritorija Poljske je i uvećana NATO opasnost za Rusiju

Izgleda da je specijalna ruska operacija oslobađanja Ukrajine dovela do toga da EU sada mnogo bolje čuje poruke iz Moskve i da ih veoma ozbiljno shvata. Dok je od Minhenske konferencije – kada je Putin upozorio Zapad – pa do početka oslobađanja Ukrajine proteklo petnaest godina, od odluke Litvanije o blokadi robe koja se iz Rusije transportuje u Kalinjingrad do njenog povlačenja prošlo je oko mesec dana. To je još jedan znak da se kapitulacija EU – koja je započeta kada su države članice prvi put platile ruski gas rubljama – nastavlja, kao što su i zahtevi da se Severni tok 2 pusti u pogon. Nadobudna politika sankcija se samo za nekoliko meseci svela na snishodljivu politiku „pljuni, pa liži“. To su takođe i znaci da vlastodršci EU pokušavaju ublaže narodno nezadovoljstvo – ne zato što su uvideli greške ili iz iznenadne ljubavi prema Rusiji, ili sopstvenom narodu, već zarad opstanka na vlasti, da bi ako prežive nastavili da slušaju diktat SAD. Gazda mora da se sluša, inače će biti uklonjeni novim poslušnicima koji to jedva čekaju. Za utehu žiteljima EU jeste to što ima još država u Evropi koje nisu članice EU, a vazali su SAD, ali pitanje je koliko uteha može da greje? Orban, koji jedini u EU vodi politiku u interesu mađarskog naroda, samo je jedna lasta koja ne najavljuje proleće.

Slučaj Kalinjingrada je pokazao da EU čuje i sada sluša poruke iz Kremlja. Da li će ih i pročitati pokazaće tumačenje slova i simbola kojima su označene ruske vojne grupe koje sad oslobađaju Ukrajinu. Naime, to što su one obeležene latiničnim slovima, a ne ćiriličnim, govori da su to poruke upućene Zapadnjacima, pre svega NATO. Možda (pogrešno) shvate da je V oznaka za pobedu (Victory), Z kao poslednje slovo abecede, odnosno njen kraj, kraj jednopolarnog sveta, a da O nije slovo, nego krug koji je simbol opkoljavanja, odnosno kotla. Ovaj rebus čini se preteškim, jer su umni kapaciteti njihovih političara uglavnom zaposleni na izmišljanju razloga za zaobilaženje sankcija koje su nametnuli Rusiji.

Ukoliko od sadašnje Ukrajine ostane neki deo koji u svakom pogledu i suštinski neće kontrolisati Rusija to će u skoroj i daljoj budućnosti doneti velike negativne posledice po Rusiju. Neka ukrajinska, a proruska vlast koja bi posle kapitulacije sadašnje bila obrazovana, vremenom bi opet rovarenjem Zapada bila zamenjena nekim novim Zelenskim – Zelenskim Drugim, pri čemu ne treba isključiti mogućnost da će se penzionisani Zelenski Prvi odmarati na lovorikama dobitnika Nobelove nagrade za mir. Obama ju je dobio iako je bio duboko umešan u rad biolaboratorija Pentagona širom sveta. Nagrađivanje Zelenskog bi bio logičan nastavak takvog rada komiteta koji dodeljuje ovu nagradu.

Ako ostavi bilo koji deo Ukrajine bez sveobuhvatne i suštinske kontrole, Rusija bi omogućila preživelim neonacistima da se povuku u te delove regrutujući nove legije od malih nogu. Time bi denacifikacija bila bezuspešna, a i demilitarizacija kao deo istog procesa, pošto su neonacisti deo ukrajinske vojske. Došlo bi do ponovnog naoružavanja i obuke tih legija, ovog puta NATO oružjem sa rezultatima koji su sad vidljivi. Primer Nemačke koja je posle Prvog svetskog rata takođe bila demilitarizovana, a posle Drugog demilitarizovana, ali ne i denacifikovana – jasno govori tome u prilog. Mnogi nacisti nisu odgovarali za počinjene zločine jer je kraj Drugog svetskog rata označio početak hladnog rata.

Opasnost koja je najveća od svih je mogućnost organizovanja referenduma u ostatku, odnosno zapadnom delu Ukrajine, za ujedinjenje sa Poljskom, koji će zbog sastava i stava stanovništva bez sumnje biti uspešan. Uvećana teritorija Poljske je i uvećana NATO opasnost za Rusiju. Čak EU, SAD i NATO imaju i argumente za takvu akciju – referendume koji će biti održani u drugim delovima Ukrajine da bi postali delovi Rusije, kao i referendum koji je održan na Krimu, čime je Krim ušao u sastav Rusije. Na taj način bi se NATO još više približio Rusiji. Sve žrtve ruskih vojnika i civila bi onda bile uzaludne. Eventualne namere Mađara i Rumuna da se ovajde po istom principu, dovele bi do istih posledica.

Gnojni čir na telu Rusije (jer je i Ukrajina deo Rusije) se mora iscediti do kraja. Ako se ostavi netaknut, ponovo će nabujati.

PREUZETO   https://stanjestvari.com/2022/08/11/spasojevic-kalinjingrad/

PRIREDIO I OBRADIO:SLOBODAN MLINAREVIĆ-SEDMA SILA

Podelite sa drugima:

Povezani članci