КАКО ОДАБРАТИ НАЈБОЉУ КАСКО ПОЛИСУ?

КАКО ОДАБРАТИ НАЈБОЉУ КАСКО ПОЛИСУ?

Аутор : Борис Гојковић www.nebo-ins.rs

Нове аутомобиле вози мало возача, но премда је трошак, каско осигурање представља добар начин заштите.

Није обавезно, али имате ли га, пружа сигурност и миран сан. Каско осигурање, наиме, добровољни је вид осигурања, а разликује се од једне до друге осигуравајуће куће. А чак и на релативно малом тржишту попут српског, понуда је врло богата, па се често намеће питање како одабрати најбољу опцију. За коначну одлуку шта изабрати најважније је тачно знати шта тачно желите, односно од каквих се ризика желите заштитити, колико сте новца вољни издвојити и, свакако најважније, колико вреди ваш ауто, јер основица за обрачун увек је набавна цена. Универзалан савет вреди и овде: не брзајте, него се информишите колико год можете, и свакако будите свесни да најјефтиније решење највероватније није и најквалитетније.

  1. Затражите понуду од више осигуравача

Каско у понуди имају сви осигуравачи у Србији који се баве неживотним осигурањимаUniqa, Generali, Wiener, Триглав, Сава, АМС, Дунав, ДДОР, Глобос… Темељна понуда код свих њих своди се практично на исте ствари, а осим пуног каска, сви нуде и неки вид делимичног каска, а могуће су међукомбинације. Цене се разликују од куће до куће, па је добро потражити понуду на што више страна.

  1. Не заборавите на додатке

При осигуравању треба водити рачуна и о томе да евентуална додатна и накнадно уграђена опрема подиже укупну вредност аута, па ју је пожељно навести у полиси. Осигурање од крађе, уз то, зависи о ризичности возила, јер многи домаћи осигуравачи ризичним возилима сматрају луксузне и популарне марке и моделе. Тако вам, нпр, ако возите Шкоду Октавиу вредну 11600 еура, а не рецимо, једнако вредан Renault Mégane, годишња премија расте за приближно 220-300 еура.

  1. Каско не штити неограничено

Већина власника одлучује се за пуни каско с укљученим ризиком крађе, што је и логично, посебно ако је реч о новим или тек коју годину старом ауту. Но треба знати да и пуно каско осигурање у једној години у целости покрива једну, односно прву штету, али и другу штету. У њој се већ бележи малус од 10 посто од прве премије осигурања, док код треће штете он износи 50 посто… Тако раде углавном све осигуравајуће куће.

  1. Ухватите додатни попуст

Премда уобичајени максимални бонус износи 50 посто, све више осигуравача нуди и такозвани супербонус, односно смањење цене за додатних 10 посто. Услов за то је, у правилу, већ остварених 50 посто бонуса по каско полиси, без пријаве штете у задње две године. Попусте је могуће извући и на старост возила, на алармни уређај, на чланство у АМС-у или добар возач.

  1. Пуну полису чува и делимично осигурање

Делимични каско може се уговорити у случају кад је возач заинтересован за покриће одређене групе ризика, дакле уз искључење ризика крађе. Оно се може уговорити и уз нижу премију тако да осигурањем буду обухваћене комбинације одређене групе ризика. Примера, покриће осигурања стакла прилично је често јер се неретко догађа да дође до пуцања ветробранског стакла, након удара каменчића на улици. У том случају штета се пријављује само по комбинацији делимичног каска, а пуна полиса остаје нетакнута, па нема ни малуса.

  1. Комбинације осигурања нису свугде исте

Осигуравајуће куће понуду делимичних осигурања деле на категорије и обично је означавају словима А, Б, Ц, Д, Е. Ту треба бити посебно пажљив, јер су оне врло сличне, но не и исте код свих осигуравача. Комбинација Ц тако у Uniqa осигурању укључује трошкове вуче ако возило није у возном стању, у САВА осигурању лом и оштећење стакала, у Генералију оштећење настало падом снега с крова.

  1. Размислите о франшизама

Осим класичног каска у понуди је и уговарање полиса с франшизом, проценат учешћа у штети на возилу. То значи да власник код сваке пријаве незгоде учествује у штети. Тај начин осигурања погодан је за, нпр, скупа возила с возачима који су сигурни у своје способности и уверени да неће изазвати никакву штету. У случају споменутих Шкоде и Mégane на тај се начин трошак може спустити за готово 210 еура годишње, али ако се нешто догоди, власник мора знати да ће сам доплатити разлику.

  1. Одаберите ризике које сами желите

И овде треба имати на уму да, нпр, мини каско у једној кући не значи нужно исто оно што и у другој. Код Uniqe је, нпр, таква понуда намењена возачима који су сигурни у своје умеће, али се желе заштитити од непредвидљивих сила, а код Генералија искључиво на последице судара с другим возилом.

  1. Не заборавите на ПДВ

Подсећамо, чак и правна лица више не могу стављати лична возила у трошак, па тако ни премију каска, што значи да се основица увек мора обрачунавати с ПДВ-ом.

  1. Полисом доскочите проблемима с наплатом

Као што је познато, у немалом броју случајева може доћи до проблема с наплатом штета. Само ако је у полиси наведена исправна вредност возила те је у њу укључена и додатна опрема, у случају штете добива се тржишну вриједност. Од те пуне цене се, дакако, још скида амортизација, тако да се добије нека реална свота. Дакле, ваља пазити да је полиса квалитетно склопљена, па ни ту проблема неће бити.

Код нас се можете информисати о свим програмима свих осигуравајућих кућа,даћемо Вам бесплатно саветовање како би избегли досадне и навалентне продавце осигуравајућих кућа.Путем маил-а на [email protected] или позивом на број 063-266-765.

Podelite sa drugima:

Povezani članci