Форум београдских гимназија против самовоље директора школа

Форум београдских гимназија против самовоље директора школа

У многим београдским гимназијама примећен је појачан притисак директора школа на наставнике, у виду честих провера, повећања обавеза на плану педагошке документације, и другог. Могући разлог је бојазан од предстојеће екстерне евалуације, којом се утврђује квалитет школских установа оценом од 2 до 4, али се сумња и на свесну намеру у циљу појачања управљања и притиска на „неподобне“ наставнике. 

Наставнике обилази и надзире ко стигне

Учестали су случајеви перманентног обиласка часова наставника, од стране директора школа, педагога, психолога, па чак и шефова смена. ФБГ се противи оваквом начину обилазака часова, како најављеним, тако и ненајављеним, поготово уколико се сумња на прикривене мере притиска на одређене наставнике. У неким гимназијама обилазе се само одређени наставници, и то више пута узастопно. Уместо тога, потребно је на наставничким већима утврдити план најављених обилазака, у складу са правилником о раду установе. 

Случај Кнежевић

Познат је пример у Шестој београдској гимназији, у којој је „на мети“ Јован Кнежевић, професор математике и председник школског синдиката, чије часове су директор школе и просветни саветници обишли двадесетак пута у последња четири месеца. Будући да не постоји писани основ за те обиласке, ФБГ има основ да сумња да се ради о притиску директора школе на Кнежевића, ако се узме у обзир низ конфликата који постоје у Шестој између директора и школског синдиката. 

Стручно усавршавање обавезно викендом

Поред тога, постала је уобичајена појава да се семинари за стручно усавршавање наставника организују викендом, иако је законом регулисано да се стручно усавршавање изводи за време радног времена. ФБГ је поручио наставницима у својим гимназијама да захтевају од управе да семинаре организују у складу са законом, по коме је школа дужна да запосленом омогући одсуство са посла у време похађања семинара у трајању од три радна дана годишње. ФБГ предлаже да се семинари заказују почетком јула и крајем августа, када су наставници слободнији и нису на годишњем одмору, а никако викендом, и то у сред наставне године. 

А дневнице? Наставници воде ђаке о свом трошку

Постала је реткост да се наставницима који воде своје ученике на разна такмичења плати дневница за тај додатни рад. Директори се правдају да немају новца, свесно рачунајући на ентузијазам наставника, који неће дозволити да му ученик пропусти такмучење. У највећем броју случајева дневнице касне, или се никада не исплаћују.

Миодраг Сокић, председник ФБГ

Podelite sa drugima:

Povezani članci