Зовем се Попов, Душан Попов

Зовем се Попов, Душан Попов

dp-jbЗадужен да прати и провери српског тајног агента Душана Попова, британски агент Ијан Флеминг је био у прилици да по службеној дужности забележи све његове подухвате током Другог светског рата, а потом и да инспирисан његовом сналажљивошћу, шармом и праведношћу створи лик чувеног агента Џејмса Бонда.   

О Душану Попову из Новог Милошева, легенди светске шпијунаже који је током Другог светског рата деловао као двоструки шпијун, својом спретношћу допринео дану Д, разбијању бројних немачких шпијунских ћелија по Европи и безуспешно упозоравао савезнике да це доћи до напада на Перл Харбур у коме су Јапанци нанели велику штету америчкој морнарици, а који је ипак одликован Орденом британске империје и немачким Крстом, говори документарно играни филм Џејмс Бонд је Србин.

Истинитој животној причи о њему и његовом рођеном брату, Ивану Попову (Петар Милићевић) троструком тајном агенту, тешко да може да парира било која измишљена трилерска прича светске кинематографије.

Човек ни од кога не сме да тражи крајњу жртву ако је само посматрач и ако се не ради о његовој сопственој кожи. Схватио је да ће нацисте најбоље победити ако их поткопава изнутра.

О томе како је адвокат Душан Попов постао најпознатији светски тајни агент, ко га је и на који начин обучавао, ко су били његови контакти и пријатељи, коме је био веран и какав живот је водио, захваљујући Машану Лекићу и екипи емисије Досије (ТВ Прва), снимљен је документарно играни филм о највећем тајном агенту свих времена.

Машан Лекић и Данијел Ковачевић
Машан Лекић и Данијел Ковачевић

У документарном делу филма између осталих говори Душанов син, Марко Попов, који је тек почетком 21. века успео да добије дозволу од агентуре МИ6 да погледа очев досије који чини више од 2800 страница у америчком Федералном истражном бироу и тиме потврди шпијунску биографију свога оца. За разлику од тајних агената који су у то доба живели потпуно сакривени од света, ову биографију поред значајних шпијунских дела краси раскошни живот, добра кола и много лепих жена. Због тога он и јесте Попов, Душан Попов.

Једна од лепотица у Душавном животу била је и Симон Симон, француска глумица која је већ снимила прву верзију филма Људи мачке, холивудски хорор из 1942. године о младој српској емигранткињи Ирени Дубровној, која верује да је потомак посебне расе људи који се претварају у мачке. Не знајући, позната дива је тајном агенту често у својим коферима преносила поверљива документа која на границама нико није контролисао.   

Подаци говоре да је Попов током ратних дана често позивао телефонски број 26 – 007 у Београду, који је био регистрован на његовог стрица, трговца Миливоја Попова, што је уметничкој Флеминговој машти послужило као тајни код за данас најчувенијег филмског тајног агента.

Прича о два брата шпујуна који, иако блиски нису један другом одали тајну свог скривеног живота до краја рата и једном великом, искреном пријатељству Душана Попова и Џонија Јепсена (Милан Танкосић), сазданом на бази истог политичког опредељења, у многоме је утицала на пад фашистичке империје.

Марко Попов
Марко Попов

У документарном делу филма између осталих говоре: Принц Александар Карађорђевић, Драган и Николас Попов (синови Ивана Попова), Алексеј Тимофејев, Душка Јованић, Никола Гиљен, Милослав Самарџић и Дејан Тиаго Станковић, аутор дела Есторил, названог по чувеном хотелу надомак Лисабона, који је за време Другог светског рата захваљујући португалској неутралности био стециште шпијуна зараћених страна, па као такав и центар судбоносних догађаја по Европу и свет. 

Раније у току рата, био сам објективан без емоција, али сам сада ђаволски субјективан. Једно је кад знаш да негде убијају људе, а друго када сазнаш да су убили твог најбољег пријатеља.

Улога врхунског шпијуна и страственог женскароша који живи животом на високој нози, обожава пиће и цигарете у филму Џејмс Бонд је Србин, поверена је Даниелу Ковачевићу, врсном глумцу кога филмска публика памти по улози чувеног Васе Ладачког из истоимене песме и филма Ђорђа Балашевића. Осим што ликом веома подсећа на Душана Попова, Данијел Ковачевић је својом харизмом и озбиљним глумачким талентом успео да и у овом филму остави препознатљив печат глумца који ће се памтити. Зовем се Ковачевић, Даниел Ковачевић!  

Чини се да је морало да протекне много година да би се сазнала добро чувана тајна о једном историјском периоду чији су ток у многоме усмерила два брата, потекла са наших простора, Душан и Иван Попов. Француски часопис Ле Поинт је крајем 2015. објавио опширан чланак о Попову, приказавши га као авантуристу, љубавника, патриоту, шпијуна и једног од највећих непризнатих јунака Другог светског рата.

https://youtu.be/3MrljpvyxtQ

Извор: www.medias.rs

Podelite sa drugima:

Povezani članci