Заштитите податке на телефону и рачунару

Заштитите податке на телефону и рачунару

Коришћење мобилних телефона у данашње време представља сасвим уобичајену појаву. Упућеност у технологије није својствена баш савком кориснику. Доста људи телефон користи искључиво за позивање и ту се завршава њихово интересовање. Вероватно нисте знали да активирањем функције “Фацторy Ресет“ , односно фабричким ресетовањем телефона сви важни подаци са Вашег телефона ипак не нестају заувек. Ово је веома важно за све оне који из неког разлога морају да врате телефон на фабричка подешавања или случајно то ураде из незнања. Већина корисника Андроид телефона верује да се фабричким ресетовањем телефона бришу сви подаци као што су: контакти, смс поруке, мејлови, документа, фотке, снимци, музика итд.

Спашавање података са хард диска

Дешава се да нестану подаци са хард диска. У том случају немојте га више користити већ се што пре обратите овлашћеном сервису који ће решити Ваш проблем. Свако коришћење тог уређаја може да препише обрисани садржај и самим тим заувек онемогући враћање обрисаних података. И ако влада мишљење да се обрисано не може пребрисати све док не сниме нова документа  – то  је нетачно! Рачунар током рада уписује привремене податке у меморију хард диска на празан простор, а тај простор може да буде управо онај на коме су се налазили ваши драгоцени, грешком обрисани фајлови. Уређај никако немојте користити након што сте обрисали податаке, нарочито уколико су вам ти подаци заиста важни и желите да их вратите!

Друга ствар која може да се деси корисницима јесте комплетан квар хард диска. Најчешће се манифестује тако да се рачунар уопште не може укључити или да се одмах по укључивању рачунара појави порука о проблему и не може се подићи оперативни систем. Ову појаву углавном прате лупкајући или крцкајући звуци који допиру из зоне на рачунару где се налази хард диск.

Уколико Вам се деси овако нешто, треба да знате да је дошло до оштећења електронике хард диска, а врло често и до механичког квара. Препорука у овој ситуацији је да се искључи рачунар. Такође је пожељно да се обратите сервису. Специјализовани сервиси могу да расклопе хард диск и са магнетних плоча да спасу део или скоро све податке из зона које нису потпуно уништене. 

Спашавање података са мобилног телефона

Обзиром на то да постоје две врсте оштећења података на мобилним уређајима важно је знати како треба да поступите, обзиром на Вашу ситуацију.

Можда Вам се некад десило да сте једноставно проследили телефон детету, док сте били заузети неком другим стварима и да су Вам нестали сви битни подаци са телефона. У случају таквих логичких оштећења као што је ресетовање на фабричка подешавања, најбоље је да оставите телефон са стране и да га више не користите. То је можда и једини начин да спасите податке, док не стигнете до сервиса.  

Друга варијанта која може да Вам се деси јесте да се подаци изгубе услед механичког оштећења. У овом случају потребно је, пре свега, уређај довести у оперативно стање како би могли да се врате потребни подаци. Препоручљиво је да ово радите у овлашћеном сервису како би били сигурни за крајњи исход, али и да искористите гаранцију уколико је поседујете.

Једно је сигурно –  спашавање података са мобилног уређаја је поступак који поред технологије и знања, захтева и искуство. Процес је сложенији и дуготрајнији у односу на такве кварове који се десе на другим типовима медија као што су: хард или УСБ дискови или меморијске картице. Оперативни систем који се налази на паметном телефону или таблету не представља ограничење за враћање изгубљеног садржаја. Поред стандардних Андроид, iOS и Windows оперативних система, спашавање података могуће је и са старијих мобилних уређаја, који имају специфични оперативни систем.

Најчешће  тек када изгубите драгоцене податке, схватите колико су они важни за Вас. Да се не би сте нашли у оваквој ситуацији, најбоље је да превентивно направите бекап свих или барем оних најважнијих података које поседујете.

izvor slike: www.pexels.com

Podelite sa drugima:

Povezani članci