Zakon obrnute piramide – ili vazalna sudbina Evrope

Zakon obrnute piramide – ili vazalna sudbina Evrope

O želji Zapada da osvoji ceo postsovjetski prostor

AUTOR: Jurij Borisov

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nikada sebi nije dozvolio da javno govori sa pozicija koje se na bilo koji način razlikuju od stavova Vašingtona i Londona. Sve što kaže i radi može se posmatrati kao ispunjavanje direktiva anglosaksonskog centra. Za to čak žele da ga ohrabre Nobelovom nagradom za mir.

Povodom Nove godine, ovaj petominutni nobelovsko laureat, poznat po narativu „mir je rat“, objavio je teze koje ne ostavljaju sumnju u prioritete strateškog kursa Zapada. A ovi prioriteti ne slute na dobro evropskim partnerima Anglosaksonaca.

U suštini, reč je o nastavku dosadašnje antievropske politike usmerene na učvršćivanje podele Evrope po liniji napredovanja NATO-a na Istok, sa perspektivom prisvajanja čitavog postsovjetskog prostora od strane Zapada.

Istovremeno, pitanja ekonomske koristi samih evropskih zemalja članica NATO-a potiskuju se u drugi plan. U stvari, politička nadgradnja postaje osnova takve izvrnute piramide, a ekonomska osnova postaje njena rahitička nadgradnja. U prirodi, takva konstrukcija nije održiva, ali u uslovima gušenja nacionalnog suvereniteta većine vazalnih država SAD, ovo može da funkcioniše još neko vreme.

Stoltenberg jasno stavlja do znanja da od sada ni NATO ni njegovi vašingtonski gospodari nisu u principu zainteresovani za evropsku ekonomiju:

„Opasno je zavisiti od autoritarnih režima. Ne tako davno, mnogi su verovali da je kupovina gasa iz Rusije čisto komercijalna stvar. Realnost je da je ovo političko pitanje. Radi se o našoj bezbednosti. Biznis je takođe i politika. Ovu grešku ne smemo ponoviti sa drugim autoritarnim režimima. Najmanje sa Kinom. Ne smemo da postanemo ranjivi tako što ćemo postati previše zavisni od kritičnih sirovina i proizvoda. Ne smemo da izvozimo tehnologiju koja bi zauzvrat mogla da nas ugrozi. Ne smemo izgubiti kontrolu nad kritičnom infrastrukturom koja je potrebna i za civilno društvo i za vojne aktivnosti. Kao što su luke, železnica, telekomunikacije, 5G mreže. Nastavićemo da trgujemo sa Kinom. Ali to mora da se uradi na način koji ne narušava našu bezbednost. To je zajednička odgovornost… Često se kaže da je rat isuviše ozbiljan da bi bio prepušten diskreciji generala. Na isti način možemo reći da je poslovna aktivnost previše ozbiljna da bi se poverila samo poslovnim liderima“.

Opravdanje za postojanje ove izvrnute piramide je sve veća pretnja „zapadnim vrednostima“ od „saveza autoritarnih režima“: „Autoritarni režimi su proširili svoju saradnju. Nekoliko nedelja pre ruske invazije na Ukrajinu, predsednik Putin i predsednik Si sastali su se u Pekingu. Najavili su strateško partnerstvo bez ograničenja. Rusija i Kina sve više treniraju i vojno rade zajedno. Njihova ekonomska saradnja se širi. Kina nije osudila invaziju Rusije na Ukrajinu. Naprotiv, oni promovišu ruski narativ okrivljujući NATO. Kina je po prvi put podržala zahtev Rusije da NATO zatvori svoja vrata novim državama članicama. Ne samo da jača saradnja između Rusije i Kine, već Rusija gradi bliže veze sa drugim autoritarnim režimima kao što su Iran i Severna Koreja. To su različiti režimi, ali ih ujedinjuje činjenica da promovišu alternativni svetski poredak. Oni se zalažu za vrednosti koje krše našu veru u slobodu i demokratiju. U opasnijem svetu, utoliko je važnije da se mi koji verujemo u slobodu i demokratiju držimo zajedno… Zato što delimo iste vrednosti i zajedno smo mnogo jači nego sami. NATO predstavlja 50 odsto svetske ekonomske moći i 50 odsto svetske vojne moći. U izvesnom smislu, ovo je pola sveta… i dokle god mi brinemo o NATO-u, NATO će se brinuti o svima nama.”

Drugim rečima Stoltenberg je rekao da je Evropa pozvana da žrtvuje sve što ima kako bi se pripremila za novi veliki rat. U čemu sama Evropa, koja geografski prednjači u konfrontaciji sa „agresivnim Istokom“, ima nezavidnu, ali poznatu ulogu da izvlači kestene iz vatre za prekookeanske gazde.

Osnovno je da je Evropi poznata takva uloga, koju su uspešno testirali Anglosaksonci, kada su u oba svetska rata Evropljani pretrpeli najveće žrtve u zapadnom svetu. A iza okeana će učiniti sve što je moguće, čak i nemoguće, da isključe bilo koje druge opcije za Evropu.

Zato su dignuti u vazduh gasovodi sistema „Severni tok“, da evropski vazali ne bi ni imali sablasne nade u mogućnost povratka u svetski poredak koji im je odgovarao. Ovo je dobro rekao Aleksej Puškov, član Saveta Federacije Ruske Federacije: „Dogodilo se ono što ja nazivam „velikim jazom“ između Evrope i Rusije. Nemačka je slomila kičmu starih odnosa odbijajući ruski gas koji joj se isporučuje Severnim tokom. A podrivanje „Severnog toka“ i „Severnog toka-2“ stavilo je tačku na čak i teorijsku mogućnost da se obnovi dotok gasa u Nemačku. Prekid isporuka ruskog gasa, koji je služio kao osnova „posebnih odnosa“ između Moskve i Berlina, čak i tokom Hladnog rata, vraća situaciju u period pre čuvenog „gas-gasovod“ sporazuma potpisanog između SSSR-a i SR Nemačke, pod Brežnjevom i Brantom, pre više od 50 godina“.

Danas se, s jedne strane, povećava kontrola evropskog dela Severnoatlantske alijanse od strane njenih anglosaksonskih elemenata. S druge strane, evropsko vazalstvo postoji kao obrnuta piramida, sa repom koji maše psom u smislu da prekomorska politika pokušava da trajno kontroliše evropsku ekonomiju. Nastaje objektivna protivrečnost između ekonomske osnove i političke nadgradnje, kada „jedni neće, drugi ne mogu“ da postoje u obrnutom svetu. I ova kontradikcija će se pogoršavati sve dok svetski sistem ne dostigne kritično, eksplozivno stanje. Ipak, iza evropske privrede, kao glavne žrtve, stoje stotine miliona potrošača koji se osećaju sve više prevarenim.

Domaćini utakmice očekuju, međutim, da će ovoga puta uspeti da usmere razornu energiju evropskog haosa u pravcu koji im je potreban – na istok, eliminišući Rusiju kao glavnu prepreku njihovoj nepodeljenoj svetskoj dominaciji. Da bi to uradili, spremni su da rashoduju ne samo deo Ukrajine, već i celu Evropu.

S ruskog preveo Zoran Milošević

IZVOR: https://www.fondsk.ru/news/2023/01/08/zakon-perevernutoj-piramidy-ili-vassalnaja-uchast-evropy-58165.html

Preuzeto sa: https://naukaikultura.com/zakon-obrnute-piramide-ili-vazalna-sudbina-evrope/

Podelite sa drugima:

Povezani članci