Уставни суд довео у питање остваривање права мањина

Уставни суд довео у питање остваривање права мањина

Шта је заправо наш приоритет када је у питању заштита мањинских права

Одлуком Уставног Суда Србије, којом је део одредаба Закона о утврђивању надлежности АП Војводине оцењен неуставним, доведено је у питање остваривање права националних заједница на нивоу покрајине, оценила је потпредседница Скупштине АП Војводине Ана Томанова-Маканова, на састанку делегације Саветодавног комитета оквирне конвенције за заштиту националних мањина Савета Европе и представника Скупштине АП Војводине.

То се, према њеним речима, највише осети у делу који се односи на пренос оснивачких права са покрајине на националне савете и на службену употребу језика и писма.

Износећи мишљење о примени Оквирне конвенције за заштиту националних мањина у Републици Србији у последњих годину дана,Томанова-Маканова је указала да је потребно синхронизовати прописе у тој области, јер тренутно постоји велика „дисхармонија“, посебно у делу којим се регулише рад националних савета, где је чак потребно и тачно одредити шта су то национални савети и да ли су они државна тела.

А националне заједнице, односно њихови савети најбоље знају да дефинишу шта је њихов интерес у области културе, информисања, просвете, и управо због тога је потребно њихове представнике значајније укључити у управљачке функције тамо где се одлучује о интересима мањина. Постоји читав низ питања која су у коализији са Одлуком Уставног суда, што нам намеће дилему шта је заправо наш приоритет када је у питању заштита мањинских права, упитала је потпредседница покрајинске Скупштине и навела пример преноса дела оснивачких права на националне савете над школама у којима се настава одвија на неком од мањинских језика, где је предвиђено да представници савета буду бирани на управљачке функције у школама, а што је поништено поменутом Одлуком.

Такође, навела је и пример предложених нових медијских закона, који залазе у пренете надлежности покрајине и којима би могао да се угрози опстанак медија који емитују програм на мањинским језицима у Војводини, а самим тим и употреба и коришћење мањинских језика. То се посебно односи на радио станице, попут Ковачице и Суботице, које емитују програм на шест или седам језика. Будући да је законским предлозима предвиђен излазак државе из медија, у случају њихове приватизације, поставља се питање ко ће такве медије да купи и сачува вишејезични програмски концепт, рекла је Ана Томанова-Маканова.

У разговору о односу Скупштине АП Војводине према мањинским правима оцењено је да су она на највишем нивоу. У прилог томе, потпредседница Томанова Маканова је гостима пренела да у Скупштини као и самој покрајини постоји сагласност и позиције и опозиције по питању права националних мањина. Осим по томе што је у службеној употреби у покрајинској Скупштини шест различитих језика, што је сврстава на друго место у Европи, одмах после Европског парламента, то се најбоље види и кроз постојање и рад Савета националних заједница Скупштине АП Војводине, у коме заједно седе и одлучују представници српског и мањинских народа и из власти и из опозиције.

Циљ боравка чланова Саветодавног комитета СЕ у Србији је стицање увида у импелементацију одредаба Оквирне конвенције у нашој земљи. Пракса Савета Европе је да податке о положају и правима националних мањина у једној држави не добија само на основу државног извештаја већ и из других извора, непосредним разговорима са представницима, различитих владиних и невладиних институција и организација, представницима националних савета, ОЕБС-а и других међународних и домаћих организација. У том смислу, током боравка у Новом Саду, делегација Саветодавног комитета је, у склопу мониторинга о спровођењу Оквирне конвенције за заштиту националних мањина у Србији, разговарала и са представницима Покрајинског омбудсмана, градске власти, националних савета националних заједница и Радио телевизије Војводина, како би добили што потпунију и објективнију слику о остваривању обавеза проистеклих из Оквирне конвенције.

Извор: www.autonomija.info

Podelite sa drugima:

Povezani članci