У селу на Сицилији нуде куће за 1€

Sicilija 1977Сваке године традиционално се одржава такмичење за Борго Пиù Белло д’Италиа, најлепше село у Италији. У конкуренцији се обично нађе око 20 села, која се током кампање промовишу у водећим туристичким ТВ емисијама и магазинима. Победник за 2014. годину било је село Ганђи (Ганги) смештено на падинама планине Мадоние. Своју популарност, подржану са 134000 гласова на такмичењу, одлучило је да искористи на необичан начин.

Током 1950-тих, у селу које постоји од XII века када су га населили Миноји са Крита, живело је преко 16000 становника. Већина их је током прошлог века емигрирала у Америку и северну Европу, остављајући своје куће отворене и напуштене. После неког времена, прешле су у државно власништво. Грађене су упађлиалоре стилу, карактеристичним и јединственим за ово село. Приземни део троспратница је служио за смештај сена и магараца, на средњем спрату су се налазиле козе и живина, а породице фармера су живеле на највишим спратовима. Данас у селу живи свега 6000 становника, а велики број кућа о којима држава није имала интерес да се стара је оронуо и напуштен.

gangi_mapaУ селу постоји велики број културних и историјских споменика, почев од Дворца Вентимиља из XИВ века чији делови и данас припадају потомцима тада моћне породице Вентимиља. Неколико палата, попут Палате Бонђорно и Палате Згадари данас су претворене у музеје и галерије које чувају велики број фресака и слика римских уметника Гашпара Фумађалија и Ђузепеа Салерна. У крипти Цркве св. Николе налазе се тела 100 мумифицираних свештеника из XVIII века.

Село је надалеко познато по врхунском сиру качкаваљу, домаћим пекарским и посластичарским производима, органски узгајаним зачинима, као и по две локалне прославе.

gangi_svestenici_1Сваке године, 10. маја, слави се Дан св. Каталда, заштитника села, а у августу се традиционално слави Сагра делла Спига, фестивал летине у знак захвалности за успешну жетву усева и бербу воћа. Током јесењег фестивала цело село је окићено живописним скулптурама од хлеба.

Као и свако сицилијанско село које држи до себе, и Ганђи чува успомену на своју заштитницу – Пепину Салво, краљицу Ганђија. Почетком XX века, Пепина је постала први женски „бандит”, преузевши власт над Ганђијем након смрти свог супруга. Волела је да се облачи као мушкарац и држала је комплетно законодавство села у своји рукама, решавајући локалне спорове. Била је и званична сеоска проводаџијка, која је одређивала која ће се млада девојка из села удати за пригодног члана њеног мафијашког клана. Последња се предала током освајања Гнђија, када је 1929. године од стране фашистичког режима Цезаре Мори (ил Префетто ди Ферро, гвоздени управитељ) послат да очисти Сицилију од мафијашких кланова.

gangi_004Упркос богатој историји и традицији, селу Ганђи данас прети изумирање. Један од основних разлога је удаљеност од мора, око сат времена вожње, што је за сицилијанске појмове превише. Из тог разлога, локалне власти су се осмелиле на необичан потез. У јуну прошле године започета је продаја напуштених кућа за само 1€. Наравно, као и у свим понудама које делују превише добро да би биле истините, и овде постоје додатни захтеви. Куће се продају искључиво купцима који приложе детаљан план рестаурације и обавежу се да ће га спровести у року од 3 године. Такође, купац сноси све трошкове преноса власништва и издавања законом прописаних дозвола.

gangi_003Иако иницијални трошкови нису мали пријавио се велики број заинтересованих, углавном имућних Британаца, Немаца и Американаца које је привукла повољна понуда и егзотика Медитерана. Сада већ постоји листа чекања, јер се захтеви пажљиво разматрају.

„Не желимо да људи купују куће само зато што имају новац. Морамо да знамо шта ће урадити са њима и да ли ће живети овде. Урадили смо ово због своје деце, јер волимо ово место. Желимо да наша деца остану овде” – рекао је градоначелник Ферарело.

Поред приватних лица, неколико фирми је у понуди власти села Ганђи препознало добру пословну шансу. Туристичка компанија из Фиренце је купила 9 кућа које планира да преуреди у туристички комплекс са 22 апартмана.

Стара врата од напуштене куће у Ганги, приликом реновирања кухиње, Италија, 30. мај, 2015. Како би повратили изгубљену популацију, становници Ганги нуде куће бесплатно или за минималне цене, под условом да их нови власници реновирају. (Gianni Cipriano/The New York Times)
Стара врата од напуштене куће у Ганги приликом реновирања кухиње, Италија, 30. мај, 2015. Како би повратили изгубљену популацију, становници Ганги нуде куће бесплатно или за минималне цене, под условом да их нови власници реновирају. (Gianni Cipriano/The New York Times)

„Ганђи модел” није сасвим нов у пољу оживљавања насеља која одумиру. Познати су примери продаје некретнина у бесцење у градовима широм света који су претрпели катастрофе попут земљотреса или поплава. Наравно, они нису били ни близу тако успешни као примамљива понуда села на Сицилији, које уз оронуле куће продаје и своју узбудљиву прошлост, богату традицију и специфичан начин живота.

Извор: www.medias.rs

Podelite sa drugima:

Povezani članci