ТТИП – Удар на демократију?!

ТТИП – Удар на демократију?!

Аутор текста: Дино Мујановић, Војвођанска зелена иницијатива

Корпоратизам?

Шта је то?

Знамо за капитализам али корпоратизам звучи још злокобније. Мозда зато што и јесте. Кажу да се у мало слободнијем преводу корпоратизам мозе превести као добробит једне мале групе људи (на челу највећих светских корпорација) на уштрб мало веће групе људи (цело човечанство).

Демократија?

Шта је то?

По дефиницији : Демократија је политички систем базиран на могућности да народ (грађани) може да бира своје представнике. Ово ­ право на бирање представника ­ је основни и суштински концепт демократије. Демократија се у Европи развила најпре у грчким градовима­државама као директна и непосредна демократија. У директној демократији, сви грађани учествују у процесу доношења одлуке, чиме се спречава стварање моћи у рукама изабраних представника.

ТТИП?

Шта је то?

ТТИП ­ Трансатлантски Трговински Споразум између ЕУ и САД. Многи људи никада нису ни чули за овај назив а сигурно још више људи не зна детаље о истом. У ствари, информације о детаљима самог споразума су доступне само онима који су тај споразум и писали. Чак ни саме вође земаља које су спремне да дозволе да овај споразум комисија ЕУ потпише у њихово име, не знају који су детаљи самог споразума. Из неког разлога, споразум остаје строго чувана тајна која не да мозе да утиче, него ЋЕ утицати на животе све и једне особе, животиње, рибе, инсекта, птице и биљке на планети.

Да ли то значи да ТТИП није демократски споразум? Да ли су грађани имали увид и били питани пре него што је неко други доносио одлуке у њихово име? Да ли то знаци да цело човечанство треба да изгуби веру у демократију? У основни стуб и ЕУ и САД? Ми то не можемо знати када не знамо ни шта се налази у самом споразуму и колико је он добар, односно лош за демократију и човечанство у целини.

Aktivista Antonio Dražovic govori o TTIP sporazumu za Zelenu patrolu

Међутим људи има разних, како оних забринутих само за своје џепове, тако и оних забринутих за добробит свих нас тако да понекад “процуре” неке информације које нам могу дати бар мали увид о каквим се “демократским”принципима ради када се договара о оваквом једном споразуму.

Узгред буди речено, један од основних принципа демократије јесте и “преиспитујте своје доносиоце одлука”, ваљда зато и постоје избори, зар не?

Наиме, холандски “Greenpeace” је дошао у посед докумената који откривају какве последице са собом носи потписивање и ПРЕДАЈА пред овим споразумом.

У мају 2016. године ­ “Greenpeace” Холандија објављује пакет докумената са преговора, између ЕУ и САД, о ТТИП споразуму да би се обезбедила преко потребна транспарентност и активирала дебата о овом документу који има потенцијал да угрози целу животну средину и саме животе око милијарду људи који живе у ЕУ и САД а самим тим и целе планете.

Ово је први пут да је јавност имала могућност да има увид у преговарачку позицију коју има Европа а коју има САД.

Активиста “Greenpeace“­а Холандија Фаиза Оулахсен каже: “Време је да се баци мало светла на ове преговоре. Документи показују да је цивилно друшво имало разлога за бригу поводом ТТИП споразума. Финална и најновија верзија документа треба одмах да буде представљена јавности како би грађани и њихови и њихови демократски изабрани представници имали могућност да разумеју шта се предлаже у њихово име.”

Или је демократија само илузија у циљу смиривања народа док се одлуке доносе на другој страни у име свих нас?

Неке од ставки које су издвојене у извештају “Greenpeace”­а о самом ТТИП споразуму су:

Нигде се не спомиње Правило Општег Изузећа које је пре 70 година донела Светска Трговинска Организација. Тим правилом се свим земљама омогућава да контролишу трговину на такав начин да заштите животе и здравље људи, животиња и биљака и омогуће очување ресурса који су нам на располагању.

Заштита и контрола климатких промена ће бити немогућа јер се ни у једном делу овако важног споразума не може наћи део који се односи на климатске промене и заштиту од њих. Договор о климатским променама из Париза јасно каже да се раст температуре мора свести на испод 1,5 степени Целзијуса да би се избегла климатска катастрофа која може имати последице по милијарде људи на планети. У споразуму ни речи о томе.

Aktivisti Slobodne Hrvatske organizuju protest protiv TTIP sporazuma

Принцип предострожности не постоји. На пример, закони и прописи ЕУ су много строжи од оних у САД јер укључују Принцип предострожности. У ЕУ сваки нови производ, било које врсте, од игле до локомотиве,од хране до одеће, мора да прође серију тестова и провера пре него што се стави у употребу. У САД се испитује тек када се у искуству покаже да је штетан а ако велике корпорације стоје иза производа, често се на суду покаже као “исправан”, ако не и “неопходан”.

Док овакав предлог споразума угрожава заштиту људи и животне средине, великим корпорацијама се отвара пут да добију све што пожеле. Заобилази се воља народа, заобилази се уплитање дрзаве у сопствене законе, корпорације постају јаче од самих држава, оснивају се судови са искључивом дужношћу: да доносе пресуде у корист корпорација, права радника нестају, права грађана нестају,људи постају робови корпорација. Буквално!

Далеко од очију јавности и у медијском мраку под утицајем истих тих корпорација у целој Европи се одигравају масовни протести људи који не желе и неће дати да се враћају у робовласничко доба и размишљање. У Берлину, Лондону, Мадриду, Атини, Загребу и скоро свим већим градовима у Европи одржавају се протести људи који умеју да размишљају сами о себи, људи који се неће помирити са тиме да се директне одлуке о њиховим животима доносе за столовима у мрачним собама пуним мрачних људи.

Протагора је 317. године рекао »Што се тиче народа, он ништа не види, него само понавља оно што му вођи кажу«и изгледа је добрим делом био и праву када смо се довели у ситуацију у којиј јесмо али народ исто тако, има сјајну особину. Та особина је да се издигне из ситуације где се довео, само је потребно имати праве информације у право време. “Само”.

Прва савремена демократија је била она у Сједињеним Америчким Државама успостављена 1789. год. на основу филозофије доба разума. Разума? Можда је време да се сви људи подсете шта је заправо разум? Можда је време да сви грађани света а поготово ЕУ и САД размисле за шта су се борили и из којих разлога када су се борили баш за ту демократију. Да ми сами учествујемо у кројењу будућности за нас и изађемо из односа роб ­власник или да имамо власника заувек?

Демократија ­ изведена од грчких речи демос (народ) и кратеин (владати).

НАРОД ВЛАДА

ЈА И ТИ, НЕ ТТИП!

 

Војвођанска зелена иницијатива је снимила, за документарни тв серијал “Зелена патрола на делу”, емисију

“ТТИП – Удар на демократију”.

Podelite sa drugima:

Povezani članci