Телефони некад и сад

pixabay.com
Фото: pixabay.com

Уколико спадате у групу људи рођених у 20. веку, верујемо да се сећате оних времена када су људи живели без мобилног телефона. Једноставност живљења огледала се у веома доброј организованости. Крај двадесетог века обележава веома мала распрострањеност и употреба рачунара, фиксни телефони су главно средство комуникације, а мобилни телефони готово да нису ни постојали. При том су људи веома добро функционисали и договарали се, за разлику од данашњег начина организовања договора и догађаја.

Парадоксално јесте, али људи су тада имали бољи осећај за време и организацију. Договор је постојао, у смислу почетног договора током виђања за наредни сусрет или телефонског разговора и људи су се тога и држали. Није постојао простор, као што се то данас дешава, да људи у ходу мењају планове.

Услед масовне појаве мобилних телефона људи су почели да заузимају ноншалантни став.  Ad-hoc договори се праве у ходу, мењају се већ потврђени планови. Данас је веома лако и очекивано позвати особу и изменити комплетан ток тог дана. Чак ни испражњења батерија не представља проблем јер се пуњачи за мобилне телефоне данас мање-више исти и могу се наћи на сваком кораку. У свакој женској торбици, у торби од лап топа или канцеларији крије се по један пуњач.

У почетку је мобилни телефон био потреба, са ограниченим тј. скупим минутима намењен само за телеграфску размену информација. Данас су ствари сасвим другачије, осим што све више људи воде маратонске разговоре, мобилни телефон је и модни додатак или статусни симбол.

Додатна опрема, односно маске за мобилне телефоне, заштитне фолије и држачи за телефон у ауту су веома важне ствари за које људи издвајају новац. Жене су више орјентисане на леп дизајн и модне трендове, док је мушкој популацији у фокусу практична заштита телефона од механичких оштећења, а трендови им нису битни и купују футроле минималистичког дизајна. Уколико често мењате маске за телефоне и друге аксесоаре, наш савет је да потражите ПОПУСТ како не би сте трошили огромне своте новца на овај хоби.

pixabay.com
Фото: pixabay.com

Још једна масовна појава јесте коришћење мобилног телефона у друштву. Све је више људи који седе у кафићима или на другим местима и у присуству пријатеља њихов фокус није на живом разговору већ на друштвеним мрежама. Обзиром да овај тренд једноставно није природан, надамо се да ће брзо проћи и да ће се људи вратити правим вредностима.  

Заштитите своје дете

Према УНИЦЕФ-овим истраживањима преко 94% деце у осноној школи и 99% средњошколаца поседује мобилни телефон. Ови подаци су поражавајући обзиром да се деци на овај начин не омогућава детињство какво заслужују. На овај начин се успоставља вештачка контрола, али и пластични односи међу вршњацима. Уместо да се упознају кроз игру и дружење, да посматрају једни друге реалним очима деца добијају инстант сређене слике без трунке идеје о правим вредностима.

Podelite sa drugima:

Povezani članci