Шверц цигарета преко Хајле био „државни посао“

Шверц цигарета преко Хајле био „државни посао“

За откривених стотину килограма марихуане, и оно што је у опсежној полицијској акцији пронађено послије тога у Рожајама, добро обавијештени саговорник Портала РТЦГ, сматра да је све “ситно”.

“То су били обични курирски трагови и ништа више” – каже тај саговорник. Према његовим ријечима у читавом балканском крининалном ланцу, који не заобилази сјевер Црне Горе, само је новац битан. “Не убијају се тамо младићи зато што се између себе не воле, већ због тога што се боре за већи дио колача, односно већи дио новца” – истиче он.

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.605.0_en.html#goog_1756956877 Playvolume00:00/01:00TRUVIDAILY – THE SURFER DOGTruvidfullScreen

Подмлађивање је, додаје, природан процес и у криминалним круговима. “То вам је као у фудбалском тиму. Увијек долазе млађи играчи. Старији и важнији евентуално остају као тренери. Мање важни одлазе да наставак утакмице гледају са трибина” – прича сликовито овај саговорник.

Предуго је Рожаје било у центру дешавања када се ради о шверцу наркотика и свих могућих акцизних роба. Све је почело са полицајцима из овог града који су након свједочења о шверцу цигарета преко планине Хајле до Косова, остали без посла.

Они су свједочили да је тај шверц био државни пројекат. Када је притисак на њих постао превише тежак, отишли су у иностранство. Затим су се вратили сви, осим једног који је остао у Луксембургу не повјеровавши у приче да се нешто промијенило у Рожајама и Црној Гори.

Онда се од некуда појавио Мухарем Фејзић са снимцима шверца, а Специјално тужилаштво до данас није идентификовало лица са снимка о шверцу цигарета, као ни аутентичност видео-материјала који је Фејзић доставио.

Фејзић је, бавећи се ловом, готово три године снимао групу шверцера која из Бесника код Рожаја кријумчари цигарете на Косово. На снимцима које је доставио тужилаштву забиљежено је како један од шверцера вади пакете са цигаретама из џипа и слаже их поред аутомобила. Он је јавно саопштио имена тадашњих службеника Агенције за националну безбједност и Министарства унутрашњих послова који учествују у шверцу цигарета.Виши суд, умјесто истраге о шверцу цигарета, 2015. године казнио је Фејзића са 14 хиљада еура јер је наводно саопштио имена без доказа.

И овај Рожајац, послије тортуре кроз коју је прошао, отмице и мучења, налази уточиште негдје у иностранству, кријући се још увијек од црногорских правосудних органа. Власти су раније све учиниле да прикажу како је рожајски ловац Мухарем Фејзић фингирао своју отмицу, када је тврдио да је мучен.

Овај случај само је потврдио оно што је писано много раније, када је пензионисани шеф рошајске полиције Шемсо Дедеић изјавио да шверц дувана преко Црне Горе никада није престајао. Дедеић је још тада изразио увјерење да борба против дуванског шверца не треба да се води на периферији, већ ближе центрима.

Он је указао на то да криминал и шверц, осим граничних прелаза, функционишу и дуж порозне границе, на илегалним шумским путевима, којих само према Косову има десетак, а некима од њих гранични прелаз Кула могу заобићи и шлепери. Више се нико не сјећа такозване афере “нафта”. Осим анонимних, инсајдери и у овом случају били су неки од бивших полицајаца из Рожаја, који су устврдили да су за вријеме фиктивног извоза нафте неки службеници напунили џепове са чак два милиона евра.Случај је, како је тада саопштено, преузело тужилаштво, али, као и у дуванској афери, никада ништа није ријешено.

Тврдње граничара о енормном шверцу нафте, која никада није стигла до бензинских пумпи на Косову, већ су на Кули само овјеравани папири о извозу, а нафта потом илегално продавана у Црној Гори без плаћања акцизе, званично је потврдило Министарство финансија Косова.

Оно је тако дало готово необорив документ Врховном државном тужиоцу да стави у процедуру црногорске “шеике” али и њихову логистику.Једноставним математичким операцијама било је лако утврдити да је државна каса на тај начин закинута за око двадесет милиона евра. Фиктивни извоз нафте смијенио је, заправо, уносни бизнис са бензинским пумпама на Кули, гдје је, на дивље, пословало њих десетак. Од тога, макар половина била је у власништву једног познатог безбједносно интересантног лица из Рожаја.

На њима се гориво точило по знатно нижим цијенама од званичних, а власници су им, осим овог лица, били и други људи сумњивих биографија, блиски тадашњем режиму. Када су новинари у Беранама неком приликом “притегли” Филипа Вујановића са питањима о том бизнису, он им је одговорио да је то урађено “у циљу побољшања туристичке понуде Црне Горе”.Годинама су се у овом граду укрштали путеви хероина који је долазио са далеког истока, и кокаина који је у Европу стизао из Јужне Америке.

Краљеви хериона и кокаина били су из Рожаја и Пљеваља. Склопили су и кумства.

Није заборављен снимак свадбе Сафета Калића на којој се види и полицијски службеник Зоран Лазовић. Данас све дјелује скоро невјероватно.

Је ли се све стишало и да ли су се главни играчи повукли на трибуне? Остало је много грађевина у Рожајама које су никле као печурке, док се прао новац од шверца. Један од велелепних грађевинских објеката на улазу у град је наводно у власништву лица које је означио Мухарем Фејзић као покровитеља шверца дувана.

Можда данас све то нема размјере са краја деведесетих и прве деценије двијехиљадитих година, али ће, када се донесе закон о поријеклу имовине, неки нови тужиоци имати много посла у Рожајама.

Много новца је прошло кроз овај град, и много остало опрано.

РТЦГ

Preuzeto sa: https://www.in4s.net/sverc-cigareta-preko-hajle-bio-drzavni-posao/

Podelite sa drugima:

Povezani članci