REZOLUCIJA O SREBRENICI

REZOLUCIJA O SREBRENICI

Podsećanja radi, bez saglasnosti Republike Srpske, „Vlada” Bosne i Hercegovine podnela je 20. marta 1993. godine tužbu Međunarodnom sudu pravde (MSP) protiv Srbije i Crne Gore (SRJ) zbog, kako je navedeno, kršenja Konvencije o genocidu.

S obzirom da u to vreme nije postojao genocid (događaji u Srebrenici usledili su tek dve i po godine kasnije!) i s obzirom da je SRJ primljena u članstvo UN nakon sedam godina, 1. novembra 2000. godine, a Srbija 3. juna 2006. godine, MSP je bio dužan da tužbu odbaci zbog nepostojanja genocida i zbog toga što SRJ, a zatim Srbija i Crna gora, nisu države međunarodno priznate pa ne mogu biti tužene (nedostatak aktivne legitimacija na strani tužioca i pasivne legitimacije na strani tuženog). Naime, Rezolucijom SB UN 777 (1992) SFRJ je 19. septembra 1992. prestala da postoji.

Četrnaest godina od podnošenja tužbe i osam meseci po okončanju postupka, MSP je 16. februara 2007. godine doneo Presudu Br. 91. samo u vezi Srbije, bez objašnjenja zašto je i pod kojim uslovima izostavljena i amnestirana Crna Gora.

Tim povodom, više informacija za Radio Slobodnu Evropu (RSE) dao je Sakib Softić, glavni agent Bosne i Hercegovine pred MSP u Hagu u sporu protiv Srbije i Crne Gore.

– 23. novembar 2006. godine, RSE: Gospodine Softiću, da li je konačna odluka da Bosna i Hercegovina ostane pri tužbi za genocid i protiv Crne Gore pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, s obzirom da je u Podgorici bilo izvjesnog relativiziranja te informacije da će Sarajevo ostati pri tužbi i protiv Crne Gore?

SOFTIĆ: Da. Kao što znate usmena rasprava je završena 9. maja, a činjenica razdvajanja Srbije i Crne Gore desila se nakon toga i to je onaj razlog koji ne može uticati na ovu stvar. U trenutku kada je usmena rasprava okončana Srbija i Crna Gora su predstavljale jednu državu i tužba je bila usmjerena protiv zajednice Srbije i Crne Gore. Međutim, zauzeli smo poziciju kontinuiteta obzirom da kada su se događaji koji su predmet ovog spora desili, kada su Srbija i Crna Gora predstavljale jednu državu.

(https://www.slobodnaevropa.org/a/688613.html)

– 26.02.2007. na dan izricanja Presude: …smatram da je s više aspekata dokazano da su Srbija i Crna Gora prekršile Konvenciju i da su odgovorne za genocid počinjen nad Bošnjacima u BIH – rekao je Softić za jučerašnji Dnevni avaz. 

(https://www.danas.rs/vesti/politika/danas-presuda-po-tuzbi-bih-protiv-srj-za-genocid/)

Nakon devet godina od prijema Presude, Sakib Softić, punomoćnik „BiH” u tom postupku, podneo je u ime BiH Zahtev za reviziju te Presude. Pažljivim razmatranjem spisa, MSP je došao do zaključka da njihov „sadržaj pokazuje da nema odluke kompetentnih vlasti, u ime BiH kao države, o zahtevu za reviziju presude od 26. februara 207. godine” te da se nije na valjan način postupilo u tom pitanju -, zbog čega je odbijen Zahtev za reviziju Presude.

Tim povodom oglasio se i Alija Izetbegović: 

Tražili su od nas zajednički stav, znajući da takvog stava nema.

ADVOKATSKA KANCELARIJA RADIĆ

Podelite sa drugima:

Povezani članci

0 0 glasovi
Glasanje za članke
Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Komentari
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
0
Voleli bismo da čujemo vaše mišljenje, molimo vas da pošaljete komentar.x