“Обе стране морају да иду напред и спроводе договорено”

Разговарао: Синиша Костић, РТК2:

Одлазећи известилац ЕП за Косово Улрике Луначек је у интервјуу за РТК2 говорила о путу Косова ка ЕУ, о дијалогу Београда и Приштине и Заједници српских општина.

РТК2: Госпођо Луначек, након осам година одлазите са позиције изасланика Европског парламента за Косово. Како оцењујете тренутни пут Косова ка ЕУ и који су, по вашем мишљењу, највећи изазови Косова на овом путу?

Улрике Луначек: Нећу рећи највећи, рекла бих да постоје три изазова. Први је да Косово, односно косовске власти, осигурају грађанима свакодневне потребе, попут образовања, здравствене заштите, запошљавања, да видимо да је на тим пољима постигнут напредак јер је социјална ситуација за многе овде веома тешка, небитно да ли су у питању косовски Албанци или косовски Срби или припадници осталих заједница. То је заиста најважнија ствар. Први изазов не може бити постигнут без примене и напретка Споразума о стабилизацији и придруживању и европске агенде реформи. Европска унија то подржава, али задатак, такође, нова влада мора обавити овде.

Друга ствар је дијалог између Косова и Србије. Обе стране треба да спроведу договорено и крену напред ка свеобухватној нормализацији и трећа ствар је оно што грађани желе, а то је путовање без виза, што значи да Споразум о демаркацији границе са Црном Гором, који су потписали тадашњи шеф дипломатије Хашим Тачи и министар унутрашњих послова Скендер Хисени у Бечу 2015.године, мора бити ратификован у скупштини. То су у начелу три најважније ствари.

РТК2: Како видите даље разговоре Приштине и Београда и када очекујете формирање Заједнице српских општина?

Улрике Луначек: Најпре, имали смо конструктивне састанке са премијером Харадинајем, такође и са замеником премијера Далибором Јевтићем. Стекла сам утисак да они имају добре пословне односе, што је свакако веома важно за стварање већег поверења између заједница косовских Албанаца и косовских Срба, јер је то оно што нам је недостајало у прошлости. Волела бих да косовске власти формирају Асоцијацију општина са српском већином, у смислу да општине воде рачуна о потребама грађана. Није нешто што има извршни мандат, то није тако па се надам да ће то бити ускоро урађено, али је такође јасно, када говорите о дијалогу Косова и Србије, да Србија такође треба да примени договорено, попут моста у Митровици, који је споран, било је одређеног напретка, али недовољно. Нека друга питања нису у потпуности функционална, на пример косовски Албанци и даље имају проблеме приликом преласка границе по ИБМ Споразуму (Споразум о интегрисаном управљању). Понекад имам осећај да увек кривимо друге за ствари које нису урађене. Мислим да у дијалогу обе стране морају да иду напред и обе стране морају да спроводе договорено, тако да се надам да ће се то ускоро десити, јер то је пут стварне нормализације која је веома важна и то се односи и на принципе на којима је ЕУ изграђена. Након много ратова је потребна сарадња уместо конфронтације.

РТК2:Шта очекујете од ових разговора, неки свеобухватан споразум између Косова и Србије?

Улрике Луначек: То је процес и ја лично, али и оно што се говори у Европском Парламенту је да што пре остале чланице ЕУ које нису признале независност Косова треба да то ураде, такође Србија треба то да уради. То је и наша и жеља Европског парламента, велике већине у Европском парламенту и надам се да ће то доћи пре или касније, у циљу нормализује односа са Косовом јер Косово треба постати чланица УН са којима ће сарађивати.

РТК2: Госпођо Луначек, хвала Вам на времену које сте издвојили за РТК2.

 

Podelite sa drugima:

Povezani članci