Nekanosko bezakonje patrijarha carigradskog Vartolomeja poprima nove razmjere

Nekanosko bezakonje patrijarha carigradskog Vartolomeja poprima nove razmjere

Autor: sveštenik Miladin Mitrović, savjetnik SNP – Izbor je naš za religijska pitanja i starješina Hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Banja Luci

Što vrijeme više prolazi, postaje sve očiglednije da je odluka konstantinopoljskoga patrijarha Vartolomeja da ukrajinskim raskolnicima pokloni Tomos o samostalnosti izazvala veliku krizu u odnosima između pomjesnih pravoslvnih Crkava, i potencijalno otvorila vrata za negativne procese koji mogu da dovedu do konačnog i bespovratnog razbijanja jedinstva Pravoslavnoga svijeta uopšte. Danas postaje putpuno jasno da je akt davanja samostalnosti ukrajinskim raskolnicima kao dio velikoga plana usmjerenog na slabljenje pozicija  Moskovske patrijaršijeu Ukrajini, doprinjeo da princip kanonske teritorije kao jedan od najvažnijih principa za Pravoslavnu Crkvu polako gubi svoju važnost i prestaje da ima obavezujući karakter.

Dok je svjetska medijska javnost uglavnom zauzeta krvavim bratoubilačkim sukobom između Rusije i Ukrajine, ništa manje i surovije bitke danas se nastavljaju i na crkvenim „frontovima“, prije u baltičkim državama, Ukrajini, Africi, Balkanu i zapadnom crnomorskom regionu. Sve ove bitke usmjerene su isključivo na slabljenje Pravoslavne vjere, podrivanje njenoga autoriteta i položaja na međunarodnoj sceni. Rumunska pravoslavna crkva, po uzoru na Carigrad, kršeći pravoslavne kanone i tradicije, pokušava da zavlada kanonskom teritorijom Ruske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije – zauzimajući ruske parohije i manastire u Republici Moldaviji. U tom cilju, uz podršku rumunske i moldavske vlade, Rumunska crkva uporno radi na ujedinjenju pravoslavnih zajednica Rumunije i Moldavije kako bi u krajnjem cilju u pogledu crkvene jurisdikcije ujedinila ove dve zemlje u jednu cjelinu na crkvenom nivou. U februaru 2022, premijer Rumunije N. Čuca je zahtevao od Kišinjeva da podrži Besarabsku mitropoliju. Nijedan rumunski političar ne bi se odlučio na takav potez a da nije bio siguran u podršku predsednika Moldavije M. Sandua. Godine 1992. u Moldaviji je ponovo stvorena Besarabska mitropolija Rumunske pravoslavne crkve, a danas ova mitropolija ima oko 100 parohija i četiri eparhije. Teritorijalno Besarabska mitropolija deluje na teritoriji Moldavije, pokriva jugozapad Odeske oblasti (Ukrajina) i Pridnjestrovlje. Poglavar mitropolije je mitropolit Petar (Peduraru) kome je Ruska pravoslavna crkva zabranila služenje. 

Novonastale tendencije Rumunske Pravoslavne Crkve da se proširi na kanonsku teritoriju Moskovske petrijaršije u Moldaviji, inspirisane su i ohrabrene prije svega nesavjesnom politikom carigradskog patrijarha Vartolomeja, čija je intervencija u Ukrajini 2018-2019. stvorila ne samo atmosferu kanonsko bezakonja, nego i dovela do dubokog i veoma bolnog raskola među pravoslavnim svijetom. 

Kanonska Moldavska pravoslavna crkva potpada pod jurisdikciju Moskovske patrijaršije, a pritisak na nju neminovno će pogoršati ionako tešku društvenu, političku i ekonosku situaciju u ovoj zemlji. Koristeći Vartolomejeve priručnike, rumunski patrijarh Danijel naziva Rumunsku pravoslavnu crkvu „duhovnom majkom svih pravoslavnih u Republici Moldaviji“. Slične tekstove koristio je i patrijarh Vartolomej tokom pripreme autokefalnosti za ukrajinske raskolnike, kada je Carigradsku crkvu nazvao „Majkom Crkvom“ svih pravoslavnih Ukrajinaca. Osim toga, patrijarh Danilo stanovnike besarabske oblasti naziva „pravoslavnim Rumunima“, a ne „Moldovancima“.  

Da pritisci nose sistemski karakter, svjedoči nam i činjenica da Državna televizija Moldavije prestala je da emituje bogosluženja kanonske Crkve. Državni univerzitet Moldavije u Kišinjevu i Univerzitet Aleksandra Joankuza u Jašiju, zaobilazeći kanonsku crkvu, otvorili su studijski program „Pastirsko pravoslavno bogoslovlje“, očigledno, želeći da na ovaj način univerziteti Moldavije obučavaju buduće sveštenstvo po principima i instrukcijama iz Bukurešta. Stotine knjiga iz Rumunske Patrijaršije, u kojima se objašnjava kako ujediniti dve zemlje, donose se u parohije Moldavije, stvarajući smutnju među moldavskim vjernicima i produbljujući raskol. Međutim, da u Bukureštu gledaju mnogo dalje od Moldavije svjedoči činjenica da Rumunska Patrijaršija zahteva od svoje vlade da podrži širenje svog geografskog uticaja, i to: prije svega u Severnoj Americi, zemljama EU, Izraelu, gde već postoje zajednice, a zatim i u Japanu, Južnoj Africi, Emiratima (UAE), Australiji i Novom Zelandu, gde je već odavno započeo proces prisustva rumunske crkve. Takvi potezi su deo globalne igre na verskoj šahovskoj tabli. Ovu opasnu igru mešanja na kanonskoj teritoriji Pomesnih Crkava nisu započeli Rumuni, već carigradski patrijarh Vartolomej, koji je u slučaju stvaranja nekanoske crkvene strukture u Ukrajini sprovodio direktne instrukcije iz Vašingtona i američkih geopolitičkih interesa.

Izvor: http://plebiscitrs.org/sajt/index.php?option=com_novosti&id=1030

FacebookJoš…

Podelite sa drugima:

Povezani članci