НАШОЈ ДРАГИ – ДА СЕ ЗНА

НАШОЈ ДРАГИ – ДА СЕ ЗНА

Пише Милорад Антонић

Позив на донацију НАШОЈ  ДРАГИ –ДА СЕ ЗНА  је  истовремено порука  да је Драга Гавриловић наша ,и  наше је оно што ми сами желимо а не што нам богати могу а неће да  приуште!

Поштовани посетиоци,

Позивам вас  да на овом порталу  прочитате прилог  “Зашто све што је лепо и вредно у Србији има тужан крај”. Потом одлучите  има ли разлога  да постанте  донатор  ЗБОРНИКА НАУЧНИХ  РАДОВА О ДРАГИ ГАВРИЛОВИЋ -ПРВОЈ ЖЕНИ СРПСКОМ РОМАНСИЈЕРУ.

О висини  износа  за донаторство  овог вредног дела наше културне баштине  сваки донатор сам одлучује.

Колико год  да уплатите, биће више од онога што су  “донирале”  наше чувене  компаније.

За тачно годину дана колико траје потрага за донаторима од њих девет којима смо се обратили није стигао ни динар. Њихов списак  објавићемо када Зборник  изађе из штампе јер није им вероватри.Веровали смо им пре годину дана када су се клели како хоће, па на крају неће. Ваш  динар ,у овом случају више вреди. Не само зато  што је  један динар више него ниједан, већ  и  због тога што  га дајете  „за споменик“  првој жени српском романсиејру. Дајете га НАШОЈ  ДРАГИ. У Српској Црњи  где је радила сви су је звали наша Драга. (Каква иронија.Омиљена, драга, наша …а заборавили смо је.) . Тај динар дајете тој Драги , жени која је пре 125 година писала да би Србија и њена култура изгледала другачије и  била богатија.

Да, баш тако,дајете  за споменик! Јер објављивање ЗБОРНИКА НАУЧНИХ  РАДОВА  о значају њене књижевности заиста је споменик.Онај прави на гробљу у Српској Црњи, зарастао је у коров.Табла  на којој је исписано „У овој кући је радила Драга Гавриловић…“ ускоро ће бити бачена на отпад  јер  је Општина продала кућу пословној жени из Румуније која планира да је сруши (ако већ није). И да трагедија буде већа од 1889. године када је Драга Гавриловић у угледном новосадском књижевном часопису „Јавор“, код Змај Јове Јовановића у наставцима објављивала  свој роман „Девојачки роман“ све до у јесен 1984. године као да није ни постојала. Била је заборављена, запоставељена,а део је наше културне баштине којом се поносимо.Изгледа да смо тако понашајући се  превише тога приписали себи,па нас је  Бог или судбина опоменуо. Нађен је  траг и рукопис. Потом смо, али опет уз  такође  напоре објавили  њену  „Изабрану прозу“, а прошле године у њену част у Српској Црњи направљен је научни скуп. Седам научних радника , професора и књижевних критичара  потврдили су  вредност  и значај  њеног књижевног стваралаштва. И показали су  да је неоправдано заборављена. Али,шта то све вреди  ако јавност и даље не зна за њу?! Опет смо на почетку наше трагичне и хроничне болести -да  смо најгори према  својима. Драга Гавриловић ће поново бити заборављена. Зато је ваш динар вредан и важан. И зато је објављивање овог ЗБОРНИКА  споменик НАШОЈ ДРАГИ.

И зато ће на једној од страница  овог споменика бити исписана ваша имена са поруком НАШОЈ ДРАГИ . Та порука  треба  да означи да је Драга Гавриловић наша. И наше је оно што ми сами желимо а не што нам богати могу а неће да  приуште.

Тај споменик  а ЗБОРНИК  ЈЕ  И ПОРУКА ДА НИКАД ВИШЕ НЕ ЗАБОРАВЉАМО  ОНЕ КОЈИ СУ ЗА НАС СТВАРАЛИ.

Издавачи Зборника Књижевна задруга АЛТЕРА И МУЛТИНАЦИОНАЛНИ ФОНД КУЛТУРЕЕ  из Београда вам се унапред захваљују и  обавезују да ће имена донатора објавити на  видном посебном месту у Збронику.

Донатори који не желе да им се објави име у Зборнику треба да то нагласе дописаом на мејл: [email protected]

Уплате на: МУЛТИНАЦИОНАЛНИ ФОНД КУЛТУРЕ

Сврха уплате: ЗБОРНИК О ДРАГИ ГАВРИЛОВИЋ

Текући рачун код СБЕРБАНК бр: 285-2031040000003-59

           Напомена: Молимо вас да  на мејл: [email protected]  доставите име, презиме и остале своје податке које желите да  уз ваше име и презиме објавимо.

Сваки донатор добија три примерка Зборника.

Такође сматрамо да је вредно поменути да смо се након годину дана напорног тражења донатора одлучили на овај корак као можда и добар начин да пробудимо племенитост, чини ми се  давно изчезлу.

Наравно, рачунамо и на то да се неће  прикупити  довљно средстава али тада ће бити јасно  зашто све што је лепо у Србији има тужан крај. И биће то још једна истина о нама коју је пре 125 година Драга Гавриловић најавила речима „…чека нас ерозија морала и девалвација  људских вреднсоти”…!

Podelite sa drugima:

Povezani članci