Како просветне власти спроводе рационализацију у образовању

Како просветне власти спроводе рационализацију у образовању

Случај Слађане Харчиновић

Да ли је ово пример корупције?

Слађана Харчиновић у протеклој школској години није успела да оствари своје право на допуну радног времена, иако се налази на листи вишкова. 

Начелница Школске управе Београд Гордана Цветковић није хтела да реагује. Листу технолошких вишкова, за коју одговара лично она, директори Шесте и Четрнаесте београдске гимназије не поштују, а по њеном налогу не поступају. 

Слађана Харчиновић је дугогодишњи професор физике у Обреновачкој гимназији. Пре годину дана остала је без 15% норме. Директор гимназије је спровео одговарајући поступак и тако се она појавила на листи вишкова у Школској управи Београда.

Листе вишкова и мањкова у просвети су издејствовали синдикати пре пет година и оне су данас једини механизам рационализације у образовању, у циљу спречавања запошљавања нових кадрова.

Многи наставници су на овај начин „спашени“ допуњавањем свог радног времена у другој школи. Међутим, овај механизам преузимања има своју болну тачку: отпор појединих директора школа. Коруптивни разлози представљају баријеру у примени листа вишкова. Директорима се више свиђа да радна места чувају за неког свога, или по вези, или за новац, што је тешко доказати.

То је најбоље осетила Слађана Харчиновић. Наиме, њу нису хтели да преузму директори Шесте и Четрнаесте гимназије, иако су по закону били дужни да је преузму са листе вишкова. Шта више, поменути директори су се отворено супротставили налогу начелнице Школске управе Београд Гордани Цветковић, одбијајући да Слађани Харчиновић дају 4 часа у настави.

Директорка Четрнаесте гимназије Марија Милетић је на седници Наставничког већа изјавила да „док је жива“ неће примити Харчиновићку.

Познато је да је иста директорка у последњих 5 година примила преко 30 нових запослених – све по вези, да „много воли новац“ и да има јако добре везе у граду и у Министарству просвете . И овог пута, она место професора физике чува за неког свог земљака, а посао тренутно обавља наставник на одређено време.

И директор Шесте београдске гимназије Раде Зејак одбио је да прими Харчиновићку на посао. Његово образложење се свело на то да је главни разлог чињеница да је Харчиновићка члан Форума београдских гимназија „који његовој школи наноси велику штету“.

То је његова „освета“ Форуму београдских гимназија, јер је ФБГ послао више пријава за незаконит рад Шесте гимназије у протеклих годину дана, по питању незаконитог пословања и запошљавања, и отвореног шиканирања чланова Форума београдских гимназија. Раде Зејак такође има јако добре везе у Министарству просвете, а на место директора Шесте лично га је именовао министар просвете, декретом, као принудног директора.

И поред више интервенција Форума, начелница Школске управе Београд Гордана Цветковић није хтела да реагује и присили поменуте директоре школа на поштовање закона. Њени аргументи су бледи пред чињеницом да листу вишкова, за коју одговара лично она, ови директори не поштују, а по њеном налогу не поступају.

Миодраг Сокић, председник ФБГ

Podelite sa drugima:

Povezani članci