

OBRADA TEME : LI 2:https://atorwithme.blogspot.com
Генерал Цхристопхер Цаволи, командант америчке европске команде, и генерал Мицхаел Ланглеy, командант америчке команде Африке, сведочили су пред Комитетом за оружане снаге Сената. Теме су укључивале статус Украјине у борби против Русије, претњу коју ал-Схабааб представља у Африци, реакцију Европе на контроверзу Трумпове администрације о „СигналГатеу“ и како Кина пружа већу помоћ Африци усред тога што САД углавном повлаче страну помоћ с континента. Ево неких делова изјаве генерала Цаволиа.
У погледу Украјине генерал Цаволи није изнео неке апсолутно нове чињењице. Независно од тога треба обратити пажњу на ово саслушање – увек је од помоћи знати колико друга страно зна. Друго, и ово сведочење је потврдило дубоку умешаност Америке од самог почетка сукоба на релацији Украјина- Русија.
Да, ми смо цело време били у рату са Русијом, само смо се крили иза марионетекоје смо поставили у Украјини.
..ту је и признање да је Америка учествовала/ одлучивала о гађању територија у унутрашњости Русије. О томе се недавно писало , нпр. у Ентоус НYТ пише : “ Један шеф европске обавештајне службе присетио се да је био затечен када је сазнао колико су се његови колеге из НАТО-а заплели у украјинске операције. ‘Они су сада део ланца убијања’, рекао је…Америчка војска и официри ЦИА-е у Wиесбадену помогли су у планирању и подршци у кампањи руско-украјинске војске… онда је ЦИА добила зелено светло да омогући прецизне ударе дубоко у самој Русији.”
CAVOLI

Адам Ентоуса у Неw Yорк Тимесу је описао Цаволија као главног планера неуспелих украјинских напада на Русију. Ево цитата из тог текста:
Уколико коалиција не преоријентише своје амбиције, закључили су генерал Донахуе и командант америчке војске у Европи и Африци, генерал Цхристопхер Г. Цаволи, …Украјинци ће изгубити рат. Другим речима, коалиција би морала да почне да обезбеђује тешка офанзивна оружја — М777 артиљеријске батерије и гранате.
…..
Стога су генерали Цаволи и Агуто препоручили следећи квантни скок, дајући украјинској војсци тактичке ракетне системе – пројектиле, познате као АТАЦМС, који могу путовати до 290 миља – како би руским снагама на Криму било теже да помогну у одбрани Мелитопоља. . . .
….. Украјинци су тражили дозволу да преко границе користе оружје које је испоручило САД. Штавише, генерали Цаволи и Агуто предложили су да Wиесбаден помогне у вођењу тих удара, као што је то чинио широм Украјине и на Криму — обезбеђујући тачке интереса и прецизне координате. . . . ….. Ово је постао тренутак када је Биденова администрација променила правила игре. Генерали Цаволи и Агуто добили су задатак да створе „опс кутију“ – зону на руском тлу у којој би Украјинци могли пуцати из оружја које је испоручило САД, а Wиесбаден могао подржати њихове ударе.
Да би оправдао сопствене / НАТО неуспехе Цаволи је био принуђен да призна надмоћ Русије.
Руска реконституција
Упркос великим губицима на бојном пољу у Украјини, руска војска се реконструише и расте брже него што је већина аналитичара очекивала. У ствари, руска војска, која је поднела највећи терет борбе, данас је већа него што је била на почетку рата – упркос томе што је претрпела око 790.000 жртава. Москва је у децембру 2024. наредила војсци да повећа своју снагу на 1,5 милиона активних припадника и регрутује приближно 30.000 војника месечно. Руске снаге на фронту у Украјини сада су на преко 600.000, што је највиши ниво током рата и скоро двоструко већи од почетне инвазионе снаге.
Русија не само да реконституише припаднике војске, већ и замењује борбена возила и муницију брзином без преседана. Руске копнене снаге у Украјини изгубиле су око 3.000 тенкова, 9.000 оклопних возила, 13.000 артиљеријских система и преко 400 система противваздушне одбране у протеклој години – али је у току да их све замени. Русија је проширила своју индустријску производњу, отворила нове производне погоне и претворила комерцијалне производне линије у војне сврхе. Као резултат тога, очекује се да ће руска одбрамбена индустријска база ове године избацити 1.500 тенкова, 3.000 оклопних возила и 200 балистичких и крстарећих пројектила Искандер. (Упоредно, Сједињене Државе производе само око 135 тенкова годишње и више не производе нова борбена возила Брадлеy.) Осим тога, очекујемо да ће Русија производити 250.000 артиљеријских граната месечно, што је ставља на прави пут да изгради залихе три пута веће од Сједињених Држава и Европе заједно.
Надаље он тврди:
Русија и даље држи највеће залихе нуклеарног оружја на свету. Процењује се да се руски нуклеарни арсенал састоји од 2.500-3.500 бојевих глава високог и ниског домета, које се могу прилагодити за употребу на бојном пољу или користити стратешки. Недавно је Кремљ ажурирао своју нуклеарну политику, која има за циљ да саопшти нижи нуклеарни праг и оцртава низ непредвиђених ситуација које би могле оправдати употребу нуклеарног оружја. Русија такође одржава снажне програме хемијског и биолошког оружја и више пута је користила хемијско оружје хлоропикрин и агенсе за контролу нереда као методу ратовања широм фронта Украјине, кршећи своје обавезе према Конвенцији о хемијском оружју. У оквиру својих ваздушних и поморских могућности, Русија је претрпела само мање губитке у Украјини. Ваздушно-космичке снаге Русије тренутно имају преко 1.100 борбено способних авиона који укључују Стелт ловце Су-57 и стратешке бомбардере Ту-95 и Ту-160. Осим неких губитака у Црноморској флоти, руска морнарица остаје нетакнута, с преко 60 подморница и 42 површинска пловила способна да лансирају крстареће ракете Калибр с нуклеарним врхом.
Руске формације стичу борбено искуство. Војска је показала своју способност да учи на бојном пољу, шири нове концепте у организацијама и супротставља се украјинским тактичким и техничким предностима. Имплементирао је брзе циклусе прилагођавања и развија нове способности за убрзање модернизације снага. У новембру 2024. године руска војска је извела свој први удар на украјински војни објекат новом балистичком ракетом средњег домета Орешник. Руски званичници су изјавили да би ова ракета могла бити опремљена нуклеарном бојевом главом. Видели смо како руске снаге користе нове, домаће произведене електронске мере против украјинске технологије ометања како би побољшале ефикасност удара. Осим тога, руске копнене снаге интегришу извиђачке и једносмерне дронове у своје офанзиве на бојном пољу. Русија такође проширује своје подморске способности додавањем подморница за нападе крстарећим ракетама на нуклеарни погон класе Северодвинск-ИИ, подморница с балистичким пројектилима класе Долгорукиy ИИ и других подморских извиђачких способности како на европским тако и на индо-пацифичком позоришту. Ове нове способности показују да је руска војска намера да стекне тактичку и оперативну предност за будуће бојно поље.
НАТО
За САД би било „проблематично“ да напусте своју традицију инсистирања на томе да Американци буду команданти НАТО-а, упозорио Цаволи.
Мислим да би то донело неке изазове у смислу нуклеарне команде и контроле… То би нас довело у позицију у којој бисмо, у ситуацији по члану 5, могли имати по први пут од Првог светског рата велики број америчких трупа под неамеричком командом. Тако да мислим да су то ствари које би се морале пажљиво размотрити.
Сједињене Државе држе одређени број нуклеарног оружја за употребу од стране НАТО-а које би — по договору Сједињених Држава и њихових савезника из НАТО-а — могло користити САЦЕУР-у током сукоба и испоручивања од стране разних НАТО нација. Тренутно нема посредника који је укључен у тај процес. Кад би добио инструкције, Цаволи би једноставно морао да преда оружје под својом командом (као шеф ЕУЦОМ-а ) да га користи САЦЕУР,“ (Тхе Супреме Аллиед Цоммандер Еуропе- командант Савезничке команде за операције. САЦЕУР је друга највиша војна позиција унутар НАТО-а, испод председавајућег Војног комитета НАТО-а у смислу првенства.)
Цаволи је стао уз мишљење пензионисаног генерал-потпуковника Дана Цаинеа, Трумповог кандидата за председавајућег Здруженог генералштаба.
“Где год смо имали распоређене америчке снаге, желели смо да буду под америчким командантом“, рекао је Цаине. „И то је била историја иза успостављања САЦЕУР-а и спајања команданта ЕУЦОМ-а и САЦЕУР-а са двоструким шеширом. И мислим да је то прилика за глобално водство, посебно у Европи, али опет би то поверио председнику јер он разматра како би будућа политика могла изгледати.“

Генерал армије Цхристопхер Цаволи, лијево, и генерал маринаца Мицхаел Ланглеy
ПЕНТАГОН
Питање САЦЕУРА разматра се у склопу намере администрације председника Доналда Трумпа да реструктурише целу војске, укључујући демонтажу АФРИЦОМ-а и његово премештање на подкомандну позицију у оквиру ЕУЦОМ-а у Стуттгарту, Немачка. У том случају одустало би се од улоге Америке као врховног савезничког команданта НАТО-а за Европу.
АФРИЦОМ је основан 2007. године под председником Георгеом W. Бусхом.
„Ја бих имао одговорност за још 50 земаља. … То је широк распон контроле,“ рекао је Цаволи. Изазови у Африци су експоненцијално порасли у последњих 10 година, не само тероризам који је био тамо у претходном периоду од последњих 20 година, већ и све већа активност Русије и Кине“,
IZVOR: https://atorwithme.blogspot.com/2025/04/svedocenje-generala-cavolia-pred.html
Анониман је рекао…
Украјина сарађује са ЦИА од 1991. године. После кратке паузе, то партнерство је настављено 2014-те. Y року од две године, у Украјини је већ деловало 12 америчких контраобавештајних и шпијунских база, распоређених дуж границе са Русијом и опремљених америчком опремом за пресретање комуникација.
Од 2016. године, САД су почеле да обучавају своју јединицу специјалних снага на територији Украјине, у којој је поникао садашњи начелник Главне обавештајне управе Министарства одбране Украјине Кирил Буданов (на листи је терориста и екстремиста Руске Федерације).
Када је почела руска Специјална операција заштите Донбаса, САД и Украјина су успоставиле командно место у америчкој бази у Висбадену у Немачкој из којег је америчка војска идентификовала циљеве за будуће ударе – руске јединице, опрему или инфраструктуру, укључујући и мете на руској територији.
Америчке црвене линије су се стално померале. Упркос изјавама да САД „нису у рату са Русијом“, амерички војни инструктори су радили у Кијеву. Америчка војска је била укључена у организовање напада на Крим, а ЦИА је подржала украјинске поморске војне операције у руским територијалним водама у близини Крима.
Према The New York Times, наводно пресретнуте информације о намери Русије да употреби тактичко нуклеарно оружје изазвале су страх у САД и одлуку да обуздају украјинску офанзиву ка Криму. Официри ЦИА били су у области Харкова и усмеравали ударе ХИМАРС-а на Русију.
Сада нема дилеме , New York Times је обелоданио: Ударима украјинске војске по територији Русије руководе Американци.. Руси су управо обелоданили да су у ракетном удару у Кривом Рогу настрадали и страни саветници. Да ли је ту било Американаца? И да није Америка и даље игра двоструку улогу. Она фактички и води преговоре као учесник рата.
Ј.Б.
Анониман је рекао…
Eno ga, poslao pojačanje na Kosovo! Za svaki slučaj. Nešto mislim ne moźe Tramp da ima uvid u sve, uostalom Kosovo je za njega margina, neka tamo fus nota u predmetu „Balkan“. Moźe i ne mora da pročita, neko će već da odrađuje taj deo posla, u ovom slučaju Bajdenov oficir, stara garda- stara logika procene, mimo svih Trampovih novih smernica. U Poljsku stižu ogromne količine – amričkog naoružanja, a ovamo se vodi dijalog o prekidu, Odesa se dnevno prima transporte – Tramp ćuti!!
Dugo je vladala neoliberalna hobotnica, neki su kraci ostali vitalni, možda će Tramp da oživi još koju ako mu bude odgovaralo.
I BiH trpi ozbiljne pretnje, Srbija se raspolućila, nigde da prevlada razum, da..ljudski, suviše ljudski- idiotski.
Pesnik u prolazu