
Немачка никада ни по једном питању није била наклоњена Србији и то кроз векове. Све њихове владе које су биле различитих профила су имале су заједнички именитељ – а то је да је главни узрок нестабилности југоисточне Европе, Србија каже некадашњи амбасадор Милован Божиновић.
Нашег саговорника је на овакав коментар подстакла порука која је Београду упућена из немачке амбасаде на КиМ а која гласи да „уместо што прекоравате Приштину за све, прво почистите испред својих врата“.
Немачка амбасада на Косову је овако дрско реаговала након позива Београда Европској унији да зауставе планирану градњу два нова моста преко реке Ибра, започету без сагласности Срба, под палицом Аљбина Куртија.
Нетрпељивост није новина
На питање зашто Немачка више ни не покушава да сакрије непријатељски однос према Србији и Србима дипломата и бивши амбасадор у Немачкој Милован Божиновић одговара простим контрапитањем – а када је то Немачка била на страни Србије или уз Србе.
„Немачка је иначе традиционално заинтересована за нас, посебно од када је интерес у последњих пар деценија порастао за овај део света, а нарочито за Косово и Метохију од како је то питање отворено, тачније од момента када је Србија бомбардована и када нам је тај део државе на неки начин неправно практично – ампутиран,“ наводи Божиновић.
Он подсећа да је немачка политика увек била на супротној страни од српске без обзира на то ко је био на власти и код њих, и код нас.
„У свим парцијалним појединачним конфликтима који су се дешавали током распада Југославије, Немачка никада није била на нашиј страни. Разлог треба тражити у традицији немачке политике која је на Балкану увек видела Србе као реметилачки фактор. И то је, рекао бих, једна догма немачке спољне политике која се не мења. Дакле, све њихове владе које су биле различитих профила имале су заједнички именитељ – а то је да је главни узрок нестабилности југоисточне Европе Србија и њено понашање. Србија по њима треба да се држи под сваким видом контроле и ослаби да би други били задовољни“, истиче Божиновић.
Србија вечити кривац
Тако да Немачка у бити, додаје он, сматра да је једини пут до мира у овом делу света да се Србија доведе у ред али онако како то Немци замишљају и то је проста формула која се понавља још од 19. века.
„Што се тиче Приштине, у свету се још давно поставило питање, а оно није скроз замрло ни данас: да ли је подела Косова решење и формула која би могла да задовољи две заједнице које не могу да живе заједно – што би свакоме донело делимично и задовољство и незадовољство. Сматра се да би овакво решење биле „ране које би се преболеле“. Немачка је од свих држава била најгласнија и најагресивније заступала тезу да Косова не сме да се дели већ је инсистирала на тези да ће ту једнога дана настати грађанско друштво које ће све заједнице да изједначи“, каже Божиновић.
Резултат тог немачког чврстог става по овом питању, додаје Божиновић, јесте да данас скоро да нема Срба на КиМ и да су потпуно политички не обезвлашћени, већ потчињени.
„Они су тамо буквално грађани другог реда пред очима Европе и нарочито пред очима Немачке. Дакле, немачки концепт на папиру да ће се две заједнице на КиМ помирити временом је нешто што је донело поразан резултат за Србе на КиМ али и за свакога ко хоће политику да Срби на КиМ не представљају ништа,“ закључује наш саговорник.
Немачка контрадикторност
У истом саопштењу које је немачка амбасада проследила као одговор на захтев директора Канцеларије за КиМ Петра Петковића пише и да је „неактивност у гоњењу насилних починилаца подједнако жалосна и контрапродуктивна као и све некоординисане мере Приштине“ (мисли се на случај Бањске).
Парадоксално, али управо је и немачка амбасада, практично истовремено док је тзв. косовски премијер Аљбин Курти јуче у Митровици полагао камен темељац за изградњу нова два моста, као и Европска унија – позвала косовске власти да то не раде и упозорила на могуће ескалације на северу Косова.
У њиховом другом саопштењу пише да „у потпуности подржавају позив Европске уније упућен косовској влади да се уздржи од изградње два нова прелаза преко реке Ибар у Митровици. Уместо некоординисаних и потенцијално ескалаторних потеза, попут градње додатних мостова, треба се бавити много хитнијим изазовима“.
(Спутњик)
Преузето са: https://www.intermagazin.rs/sta-je-to-nemacka-ambasada-u-pristini-porucila-srbiji/