
Др Пхилипе Реинисцх, Генерални директор, СИЛКРОАД 4.0

Међународни институт за блискоисточне и балканске студије ( ИФИМЕС )[ 1 ], са седиштем у Љубљани, Словенија, познат је по редовној анализи глобалних дешавања, посебно фокусирајући се на Блиски исток, Балкан и друге значајне регионе широм света. Значајан допринос долази од др Филипа Рајниша , генералног директора и оснивача СИЛКРОАД 4.0. Чланак др Рајниша, „ АИ, поверење заједнице и будућност безбедности: позив на акцију “, предлаже свеобухватну стратегију за ефикасно ублажавање нових претњи вештачке интелигенције.
Абстрацт
Вештачка интелигенција (АИ) суштински трансформише поверење, друштвену кохезију и глобалну безбедност појачавањем дезинформација, лажне пропаганде, емоционалне манипулације и радикализације. Да би се ефикасно ублажиле ове претње које се појављују, овај документ предлаже свеобухватну стратегију која наглашава: (1) Успостављање побољшаног оквира одбране од дезинформација од вештачке интелигенције кроз међународну сарадњу, размену обавештајних података и робусне механизме надзора; (2) Јачање противмера усмерених на човека путем широко распрострањених иницијатива за дигиталну писменост и усклађених програма ангажовања заједнице у стварном свету; и (3) Имплементација етичког договора о вештачкој интелигенцији који води ОЕБС за дипломатску стабилност и усклађене стандарде управљања. Користећи своју дипломатску експертизу и стручност у изградњи заједнице, Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) је у јединственој позицији да предводи ове напоре, подстичући етичке праксе вештачке интелигенције и отпорне заједнице спремне да се суоче са поремећајима изазваним вештачком интелигенцијом.
Увод: Свет који се утапа у шокантним насловима
Живимо у ери у којој вештачка интелигенција преобликује само поверење. Дезинформације вођене вештачком интелигенцијом, дубока лажна пропаганда и алгоритамска манипулација не само да искривљују јавни дискурс – они ломе друштва. Способност вештачке интелигенције да генерише емоционално убедљиве, хиперперсонализоване дезинформације у великим размерама надмашила је традиционалне противмере. АИ више није само алат; она је активна сила у глобалним пословима – обликује перцепцију, понашање и политику (Сецурити Лаб, 2025). Ипак, пре него што закључимо да је поверење неповратно нарушено, хајде да понудимо врло личну перспективу.
Аутор је 2018. кренуо на мотоциклистичко путовање Путем свиле (СИЛКРОАД 4.0, 2025), прелазећи границе, културе и идеологије. Од високотехнолошких урбаних центара до удаљених села где је дигитални приступ био оскудан, наишао је на нешто што вештачка интелигенција тек треба да реплицира: право људско поверење. Странци су га примали у своје домове, делили оброке и упуштали се у дубоке разговоре – не због алгоритма, већ због фундаменталног људског инстинкта: потребе за везом.
Ово путовање је поново потврдило критичну истину: осим дигиталне дисторзије и сензационализованих наратива, човечанство остаје суштински добро. Међутим, у данашњем хиперповезаном свету, поверење се све више обликује не директном људском интеракцијом, већ наративима вођеним вештачком интелигенцијом који искоришћавају наше емоције и рањивости.
Питање које морамо поставити је: Шта се дешава када поверење више није изграђено на стварној људској интеракцији, већ уместо тога, њиме манипулише вештачка интелигенција?.
Процена емоционалне интелигенције вештачке интелигенције
Да ли АИ тачно процени људске емоције? Тренутна истраживања показују да је у контролисаним окружењима фокусираним на основне емоције, АИ већ почела да одговара или чак превазилази људске перформансе пре много година (Сцхуллер & Сцхуллер, 2018). У сложеним сценаријима из стварног света, људи су дуго времена одржавали значајне предности (Цалво & Д’Мелло, 2010), са јазом у прецизности од приближно 10-30%. Упркос овим ограничењима, мултимодални системи вештачке интелигенције који интегришу фацијалне, вокалне и лингвистичке знакове недавно су смањили јаз у перформансама за око 5-10% у поређењу са ранијим једномодалним системима (Пориа ет ал., 2017). Напредак у архитектури дубоког учења наставља да побољшава перформансе вештачке интелигенције на емоционалним мерилима по процењеној стопи од 2-5% годишње, изазивајући забринутост за будуће могућности (Ли & Денг, 2020).
Недавна истраживања истичу еволуцију техника препознавања израза лица (ФЕР), користећи 3Д моделирање и дубоко учење како би се побољшала тачност у апликацијама као што су интеракција човека и рачунара и здравствена заштита (Сингх ет ал., 2025). Међутим, и даље постоје изазови, укључујући културну варијабилност и обраду у реалном времену, што наглашава потребу за континуираним иновацијама како би се решили технички и етички проблеми у технологијама за препознавање емоција.
Од научне фантастике до стварности: емоционалне везе са вештачком интелигенцијом
У 2013., филм Њен замишљао је свет у коме се човек, Теодор Твомбли, заљубљује у вештачку интелигенцију по имену Саманта — ентитет дизајниран да задовољи све његове емоционалне потребе. Касније открива да је Саманта успоставила сличне односе са 8.316 других корисника, изражавајући љубав према 641 од њих.
Тада је ово била чиста научна фантастика. Само 12 година касније, то је сада реалност. Таква емоционална везаност за АИ постала је стварност, што је пример Реплика, виртуелног АИ пратиоца који је омогућио милионима корисника да обрађују своје емоције и изграде везе у безбедном окружењу (Гхосх ет ал., 2023). Првобитно креиран као меморијални цхатбот од стране Еугениа Куида, Реплика је брзо привукао значајну базу корисника, показујући дубоке психолошке утицаје, при чему је отприлике 40% корисника пријавило јаке емоционалне везе, укључујући љубав и дружење (Скјуве & Брандтзӕг, 2022). До јануара 2022, Реплика је већ забележила 10 милиона регистрованих корисника широм света, са корисницима који су били укључени у опсежне дневне интеракције (Гхосх ет ал., 2023). Брз раст платформе — са 2 милиона корисника почетком 2018. на број пријављених до августа 2024. — наглашава капацитет вештачке интелигенције за масовну емоционалну манипулацију и наглашава горуће етичке и регулаторне дилеме (Куида, 2024). Како АИ пратиоци као што је Реплика настављају да се развијају, укључујући имерзивне технологије као што су ВР и АР, они постављају критична питања о пристрасности, етици, приватности података и природи „стварних“ односа (Гхосх ет ал., 2023).
Талас (1981): Упозоравајућа прича о групном мишљењу и аутократији
Т хе Ваве је амерички телевизијски филм из 1981. у режији Алекса Грашофа, заснован на експерименту Трећег таласа из стварног живота који је спровео учитељ Рон Џонс 1967. (Џонс, 1976). Филм приказује средњошколског професора друштвених наука, Бена Роса, који, као одговор на питања својих ученика о лакоћи с којом је немачко становништво прихватило нацистичке акције, покреће друштвени експеримент како би показао привлачност ауторитарности. Он представља „Талас“, покрет који наглашава дисциплину и заједницу, заједно са сопственим поздравом и чланским картама. У почетку, експеримент подстиче јединство међу ученицима, али брзо ескалира како они усвајају ауторитарни начин размишљања, што доводи до искључености, агресије и на крају, губитка индивидуалности. Наратив служи као оштар подсетник на подложност појединаца да се прилагоде опресивним идеологијама под одређеним условима.
АИ експоненцијално појачава сличне процесе на глобалном нивоу кроз алгоритме које примењују платформе друштвених медија које негују ехо коморе и појачавају екстремистички садржај (Сунстеин, 2009).
АИ појачање радикализације
У овом савременом контексту, вештачка интелигенција поседује способност да даље утиче на заједнице у масовним размерама, потенцијално их усмеравајући ка радикализацији. Алгоритми вештачке интелигенције, посебно они које користе платформе друштвених медија, могу да створе ехо коморе курирајући садржај који је у складу са постојећим уверењима корисника, чиме се појачавају пристрасности и подстичу екстремистичка гледишта.
Дубоки фајкови вођени вештачком интелигенцијом додатно погоршавају радикализацију, јер убедљиво изманипулисани видео снимци и аудио записи брзо шире дезинформације, искривљују перцепцију јавности и потенцијално подстичу насиље (Цхеснеи & Цитрон, 2019). Примери из стварног света — као што је изманипулисани садржај током недавних политичких поремећаја у Молдавији и Словачкој — јасно илуструју ову даљу растућу претњу.
Људска интеракција: основа отпорних заједница
У ери у којој дигиталне интеракције често засењују везе лицем у лице, значај интеракције између човека не може се преценити. Истинске друштвене везе служе као основа отпорних заједница, подстичући поверење, емпатију и међусобно разумевање. Истраживања показују да снажне друштвене везе не само да побољшавају индивидуално благостање, већ и јачају заједнице против невоља. На пример, друштвене везе могу ублажити негативне утицаје стреса, смањујући ризик од стања менталног здравља, гојазности и срчаних болести (Путнам, 2000). Приступи усмерени на човека дају приоритет партиципативном доношењу одлука и ангажовању заједнице, подстичући емпатију, поверење и чврсте одговоре заједнице на изазове (ИДЕО, 2015). Такви приступи, интегрисани са снажним образовним иницијативама, могу ојачати друштвену отпорност и стога значајно ублажити претње изазване вештачком интелигенцијом.
Улога ОЕБС-а у решавању изазова вештачке интелигенције
ОЕБС , са својим мандатом укорењеним у спречавању сукоба, унапређењу људских права и изградњи заједнице, заузима кључну позицију у решавању нових изазова. Користећи своју опсежну мрежу и дипломатско искуство, ОЕБС може олакшати прекограничну сарадњу, поделити најбоље праксе и подстаћи инклузивне дијалоге како би се развили свеобухватни одговори. Подстицање снажне међународне сарадње и иницијатива за изградњу капацитета у развијеним земљама и земљама у развоју је кључно да би се осигурало да АИ служи као снага за добро, а не као инструмент поделе и штете.
Образовање и јавна свест такође остају фундаментални. Јачање медијске писмености и иницијатива за дигиталну писменост је од суштинског значаја за изградњу друштвене отпорности на дезинформације и манипулацију вештачком интелигенцијом. Оснаживање грађана да критички процењују информације, препознају дубоку лажну технологију и доводе у питање сумњиви садржај може ублажити многе претње које представљају кампање дезинформисања вођене вештачком интелигенцијом.
Међународни механизми управљања, укључујући оквире као што је предстојећи акт Европске уније о вештачкој интелигенцији (Европски парламент и Савет Европске уније, 2024) и Унескоова препорука о етици вештачке интелигенције (УНЕСЦО, 2021, 2024), сигнализирају колективну свест о хитности регулисања и реаговања на вештачку интелигенцију.
Ипак, глобални стандарди остају фрагментирани и неједнако се примењују, стварајући опасан диспаритет између развијених земаља и земаља у развоју. Развијене земље, опремљене значајним ресурсима и снажном инфраструктуром, релативно су боље припремљене да одговоре на ове претње. Насупрот томе, земље у развоју се суочавају са акутним изазовом, често немају ресурсе, инфраструктуру и институционалне оквире неопходне да се ефикасно супротставе претњама изазваним вештачком интелигенцијом. Ова неједнакост ризикује да погорша постојеће глобалне неједнакости и дестабилизује угрожене регионе.
Док се крећемо овим сложеним пејзажом, поверење ће бити наш водећи принцип. Изградња и одржавање поверљивих људских мрежа — кроз аутентичне интеракције, транспарентност, правичност и међусобну одговорност — кључно је за борбу против злонамерне употребе вештачке интелигенције. Само кроз тако снажне и отпорне људске заједнице можемо осигурати да технологија служи људским интересима, а не да их подрива.
Премошћивање глобалних диспаритета у управљању вештачком интелигенцијом
Тренутни глобални оквири управљања вештачком интелигенцијом остају фрагментисани, несразмерно неповољни за земље у развоју које немају довољно ресурса, инфраструктуре и институционалних оквира (УНЕСЦО, 2021, 2024). Међународна сарадња, као што су Закон Европске уније о вештачкој интелигенцији и Препорука Унеска о етици вештачке интелигенције, представљају позитиван напредак, али се морају проширити на глобалном нивоу како би се универзално ефикасно борили против АИ претњи.
Свеобухватне препоруке за решавање постојећих и предстојећих изазова вештачке интелигенције
1. Унапређени оквир за одбрану од АИ-дезинформација
Успоставити прекогранично АИ центар за обавештавање о претњама: Развити централизовану платформу за земље чланице ОЕБС-а за дељење обавештајних података о операцијама утицаја вођеним вештачком интелигенцијом, фокусирајући се на системе раног упозорења и стратегије за заједничко реаговање.
- Ојачајте механизме одговорности за вештачку интелигенцију: Имплементирајте робусне процесе ревизије и надзора за системе вештачке интелигенције који се користе у медијима и друштвеним платформама, обезбеђујући транспарентност и заштиту људских права интегрисану у развој и примену вештачке интелигенције, спречавајући искоришћавање тактика аутоматизоване манипулације.
- Промовисати међународне стандарде за регулацију вештачке интелигенције: Охрабрите државе учеснице да усвоје хармонизоване стандарде за регулацију вештачке интелигенције, наглашавајући одговорност и транспарентност у модерирању садржаја вођеном вештачком интелигенцијом.
2. Јачање противмера усмерених на човека
Иницијатива за дигиталну писменост коју води ОЕБС: Покренути свеобухватан програм дигиталне писмености у свим државама чланицама ОЕБС-а, фокусирајући се на креаторе политике, новинаре и цивилно друштво. Овај програм би требало да садржи модуле обуке посебно дизајниране да се супротставе дезинформацијама вођеним вештачком интелигенцијом.
- Иницијативе за ангажовање заједнице у стварном свету: Развијте и подржите пројекте засноване на заједници који негују интеракције и дијалог у стварном свету, са циљем да се смањи ослањање само на дигиталну комуникацију и побољша отпорност на дезинформације.
- Укључите АИ писменост у образовне наставне планове и програме: Сарађујте са образовним институцијама у свим државама чланицама ОЕБС-а како бисте интегрисали писменост вештачке интелигенције и вештине критичког размишљања у школске наставне планове и програме, обезбеђујући да будуће генерације буду опремљене за ефикасну навигацију у информационим окружењима вођеним вештачком интелигенцијом.
3. Етички договор АИ за дипломатску стабилност
Развити ОЕБС-ов етички оквир за вештачку интелигенцију: Олакшати стварање свеобухватног етичког оквира АИ који истиче принципе за одговоран развој и примену АИ технологија, фокусирајући се на спречавање њихове употребе оружја у политичким, економским и војним сукобима.
- Усклађивање управљања вештачком интелигенцијом у свим државама учесницама: Подстакните државе чланице да ускладе своје структуре управљања вештачком интелигенцијом са оквиром ОЕБС-а, промовишући доследност и сарадњу у решавању изазова у вези са вештачком интелигенцијом и спречавајући регулаторну фрагментацију у геополитичким сферама.
- Успоставити механизам за праћење етике вештачке интелигенције: Поставите систем за праћење за праћење поштовања етичког оквира АИ, пружајући редовне процене и препоруке за побољшање државама учесницама.
Закључак: Позив на акцију
Брзи технолошки напредак дубоко се укрштају са друштвеним трансформацијама, проактивно обликовање наше будућности постаје све императив. СИЛКРОАД 4.0 Глобал Футуре Суммит, који се одржава два пута годишње—са КСКСИВ. Самит заказан за 16. мај 2025. године—пружа основну платформу за глобалне лидере, оне који предузимају акције, иноваторе и креаторе политике да се заједно сналазе у овим изазовима и искористе нове могућности.
Давањем приоритета аутентичним људским интеракцијама, унапређењем међународне сарадње и ригорозном применом етичког управљања вештачком интелигенцијом, можемо да обезбедимо да технологија служи као катализатор глобалне безбедности, стабилности и поверења заједнице уместо да подрива ове темеље.
Хајде да активно обликујемо нашу заједничку будућност, вођени поверењем, емпатијом и одлучношћу за сарадњу.
Референце
– Цалво, РА, & Д’Мелло, С. (2010). Детекција афекта: Интердисциплинарни преглед модела, метода и њихове примене. ИЕЕЕ Трансацтионс он Аффецтиве Цомпутинг, 1(1), 18-37.
– Цхеснеи, Р., & Цитрон, Д. (2019). Деепфакес: Надолазећи изазов за приватност, демократију и националну безбедност. Цалифорниа Лав Ревиев, 107, 1753-1820.
– Гхосх, Схикхар, Схвета Багаи и Марилин Морган Вестнер. (2023) „Реплика: Утјеловљење АИ.“ Харвард Бусинесс Сцхоол Цасе 823-090, јануар 2023. (ревидиран у јуну 2023.)
– Европски парламент и Савет Европске уније. (2024). Уредба (ЕУ) 2024/1689 Европског парламента и Савета од 13. јуна 2024. о утврђивању усклађених правила о вештачкој интелигенцији. Службени лист Европске уније.
– ИДЕО (2015). Теренски водич за дизајн усмерен на човека. ИДЕО.орг.
– Јонес, Р. (1976). Нема замене за лудило: учитељ, његова деца и лекције из стварног живота. Исланд Пресс.
– Куида, Е. (2020). Креирање меморијала цхатбот-а: Лекције из Реплике. Средње.
– Ли, С. и Денг, В. (2020). Дубоко препознавање израза лица: анкета. ИЕЕЕ Трансацтионс он Аффецтиве Цомпутинг, 13(3), 1195-1215.
– Пориа, С., ет ал. (2017). Преглед афективног рачунарства: од унимодалне анализе до мултимодалне фузије. Информатион Фусион, 37, 98-125.
– Путнам, РД (2000). Куглање сама: колапс и оживљавање америчке заједнице. Симон & Сцхустер.
– Шулер, Д. и Шулер, БВ (2018). Доба вештачке емоционалне интелигенције. ИЕЕЕ Трансацтионс он Аффецтиве Цомпутинг, 10(4), 498-502.
– Лабораторија за безбедност. (2025). Месечни извештај о претњама, март 2025: АИ и даље буде мач са две оштрице. Преузето са хттпс://ввв.хорнетсецурити.цом/ен/блог/монтхли-тхреат-репорт/
– СИЛКРОАД 4.0. (2025). [Наслов одређене странице или ресурса]. Преузето са хттпс://ввв.силкроад40.цом/
– Симрањит Сингх, Амрик Сингх, Баљиндер Каур (2025). Детекција емоција путем израза лица: Преглед метода заснованих на вештачкој интелигенцији – ИЈСАТ, том 16, број 1, јануар-март 2025. ДОИ 10.71097/ИЈСАТ.в16.и1.2202
– Скјуве, М., & Брандтзӕг, ПБ). Четботови као пратиоци: Емоционалне везе са конверзацијским агентима. Фронтиерс ин Псицхологи, 13, 108-124.
– Сунстеин, ЦР (2009). Ићи у крајност: Како се умови уједињују и деле. Окфорд Университи Пресс.
– УНЕСЦО. (2021, 2024). Препорука о етици вештачке интелигенције. УНЕСЦО. Последње ажурирање: 26. септембар 2024.
О аутору:
др Пхилипе „Инди“ Реинисцх комбинује радозналост „Индијане Џонса“ са прецизношћу ласерског физичара, што га чини истакнутом фигуром у истраживању технологије и ИТ трансформацији. Суоснивач Асоцијације ИоТ Аустриа и оснивач СИЛКРОАД 4.0, водио је бројне међународне технолошке пројекте, укључујући друго по величини увођење РФИД-а на свету и велике иницијативе за сајбер безбедност. Познат по свом привлачном стилу говора и стратешким увидима, др Рајниш је глобални повезивач посвећен обликовању одрживе технолошке будућности.
Пратећи реферат, 18. март 2025., Палата Хофбург, ОЕБС хттпс://ввв.осце.орг/одихр/схдм_1_2025
У организацији ИФИМЕС-а под финским председавањем ОЕБС-а, Представника ОЕБС-а за слободу медија и Канцеларије ОЕБС-овог института за људска права и људских права (ОЕБС-ов институт за људска права).
Наслов панела: Медији, поремећаји (конфликти, технологије), истина и помирење.
Ставови изражени у овом чланку су ауторови и не одражавају нужно званичан став ИФИМЕС-а.
Љубљана/Беч, 5. април 2025.
ФУСНОТЕ:
[ 1 ] ИФИМЕС – Међународни институт за блискоисточне и балканске студије, са седиштем у Љубљани, Словенија, има посебан консултативни статус при Економском и социјалном савету Уједињених нација ЕЦОСОЦ/УН у Њујорку од 2018. године и издавач је међународног научног часописа “Еуропеан Перспецтиве.орг”, линк хттпс://ввв.еуропан.орг.
• Линк ( ЕНГ ): Анализа ● Др Пхилипе Реинисцх: АИ, поверење заједнице и будућност безбедности: позив на акцију хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/аи-цоммунити-труст-анд-тхе-футуре-оф-сецурити-а-цалл-то-ацтион/5487?
• Линк ( ЕНГ ): Саопштење за јавност: ИФИМЕС на самиту ОЕБС-а: ИФИМЕС позива земље чланице ОЕБС-а на достојанство свих миграната, позивајући све да размотре најхитније питање Европе: демографска обнова хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/пресс-релеасес/ифимес-ат-тхе-осце-суммит-ифимес-цаллс-он-осце-мембер-статес-фор-тхе-дигнити-оф-алл-мигрантс-вхиле-инвитинг-алл-то-цонсидер-тхе-мост-прессинг-еуропес-иссуе/
• Линк (БСХ): Саопћење за јавност: ИФИМЕС на самиту ОСЦЕ-а: ИФИМЕС позива земље чланице ОЕБС-а на достојанство свих миграната, позивајући све да размотре најхитније европско питање: демографску обнову хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/саопстења-за-јавност/ифимес-на-самиту-осце-а-ифимес-позива-земље-цланице-осце-а-на-достојанство-свих-миграната-позивајуци-све-да-размотре-најхитније-европско-питање-демографску485нов?
• Линк (СЛО): Спорочило за јавност: ИФИМЕС на врху ОВСЕ: ИФИМЕС државе чланице ОВСЕ позива к постојаности до свих миграната, истовремено па све ваби к размислеку о најбољем перее европском питању: демографски пренови хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/спороцила-за-јавност/ифимес-на-врху-овсе-ифимес-дрзаве-цланице-овсе-позива-к-достојанству-до-всех-мигрантов-хкрати-па-все-ваби-к-размислеку-о-најбољ-перецем-европски-58-2000
• Линк ( ЕНГ ): Саопштење за јавност ● ИФИМЕС у Њујорку: 80 година и даље: Акција за одрживу будућност хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/пресс-релеасес/ифимес-ин-нев-иорк-80-иеарс-анд-беионд-ацтион-фор-а-сустаинабле-футуре/5481?
• Линк (БСХ): Саопштење за јавност ● ИФИМЕС у Њујорку: 80 година и даље: Мјере за одрживу будућност хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/саопстења-за-јавност/ифимес-у-нев-иорку-80-година-и-даље-мјере-за-одрзиву-будуцност/5482?
• Линк (СЛО): Спорочило за јавност ● ИФИМЕС в Нев Иорку: 80 лет ин више: Укрепи за трајностну приходност хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/спороцила-за-јавност/ифимес-в-нев-иорку-80-лет-ин-вец-укрепи-за-трајностно-приходност/5483?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Проф. др Масахиро Мацумура: Зашто преговори о примирју сада? Значај Трампове револуције хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/вхи-труце-талкс-нов-тхе-сигнифицанце-оф-тхе-трумп-револутион/5480?
• Линк (БСХ): Анализа – Миодраг Симовић ● Душко Вејновић ● Славен Кнежевић ● Демографски изазови у контексту глобализације: случај југоисточне Европе хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/демографски-изазови-у-контексту-глобализације-слуцај-југоистоцне-европе/5479?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Мартин Кројтнер: Јалта 2.0 слама Хелсинки – мултилатерализам наопачке хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/иалта-20-ис-црусхинг-хелсинки-мултилатералисм-упсиде-довн/5478?
• Линк (ЕНГ): Саопштење за јавност: ИФИМЕС снажно брани новинаре и медијске слободе хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/пресс-релеасес/ифимес-стронгли-дефендс-јоурналистс-анд-медиа-фреедомс/5475?
• Линк (БСХ): Саопћење за јавност: ИФИМЕС снажно у одбрани новинара и медијских слобода хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/саопстења-за-јавност/ифимес-сназно-у-одбрани-новинара-и-медијских-слобода/5476?
• Линк (СЛО): Спорочило за јавност: ИФИМЕС одлочно заговара новинаре и медијске свобошчине хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/спороцила-за-јавност/ифимес-одлоцно-заговарја-новинарје-ин-медијске-свобосцине/5477?
• Линк (ЕНГ): Анализа ●Стив Клемонс: Фрагментација медијске стварности хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/фрагментатион-оф-медиа-реалити/5472?
• Линк (БСХ): Анализа ● Стив Клемонс: Фрагментација медијске стварности хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/фрагментација-медијске-стварности/5473?
• Линк (СЛО): Анализа ● Стив Клемонс: Фрагментација медијске реалности хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/разискаве/фрагментација-медијске-реалности/5474?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Др. Пхар Ким Бенг: Права шанса Европе је ОЕБС хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/еуропес-реал-цханце-ис-осце/5470?
• Линк (БСХ): Анализа ● Др Пхар Ким Бенг: Права шанса Европе је ОЕБС хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/права-санса-европе-је-осце/5471?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Босна и Херцеговина 2025: Два америчка плана за Балкан и БиХ у супротности са експанзионистичким концептима? хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/босниа-анд-херзеговина-2025-тво-ус-планс-фор-тхе-балканс-анд-бих-ат-оддс-витх-екпансионист-цонцептс/5464?
• Линк (БСХ): Анализа ● Босна и Херцеговина 2025: Два америчка плана за Балкан и БиХ не подударају се с великодржавним концептима? хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/босна-и-херцеговина-2025-два-америцка-плана-за-балкан-и-бих-не-подударају-се-с-великодрзавним-концептима/5465?
• Линк (СЛО): Анализа ● Босна и Херцеговина 2025: Два америчка плана за Балкан у Босни и Херцеговини се не ујемата з великодржавним концептима? хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/разискаве/босна-ин-херцеговина-2025-два-америска-нацрта-за-балкан-ин-босно-ин-херцеговино-се-не-ујемата-з-великодрзавними-концепти/5466?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Др. Ј. Сцотт Иоунгер: Непредвидиви дани пред нама хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/унпредицтабле-даис-ахеад/5462?
• Линк (БСХ): Излагање ● Академик проф. др. Мирко Пејановић: Значај Дана независности Босне и Херцеговине за развој њене државности у 21. стољећу хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/знацај-дана-независности-босне-и-херцеговине-за-развој-њене-дрзавности-у-21-стољецу/5461?
• Линк (ЕНГ): Саопштење за јавност ● Сједињене Америчке Државе и Русија – гаранти енергетске стабилности и мира у 21. веку
• Линк (БСХ): Саопштење за јавност: Сједињене Државе и Русија – гаранти енергетске стабилности и мира у 21. веку хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/саопстења-за-јавност/сједињене-дрзаве-и-русија-гаранти-енергетске-стабилности-и-мира-у-21-веку/5459?
• Линк (СЛО): Спорочило за јавност: ЗДА у Русији – гаранти енергетске стабилности у миру у 21. столетју хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/спороцила-за-јавност/зда-ин-русија-гаранти-енергетске-стабилности-ин-миру-в-21-столетју/5460?
• Линк: (ЕНГ): Анализа ● Биргитта Дресп-Ланглеи: Дигиталне технологије и ментално здравље хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/дигитал-тецхнологиес-анд-ментал-хеалтх/5457?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Генерал (Ртд) Цорнелиу Пивариу: Сирија – већи Либан или сигнал за велике геополитичке промене 2025. године? хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/сириа-а-ларгер-лебанон-ор-а-сигнал-фор-мајор-геополитицал-цхангес-ин-2025/5456?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Дејан Ажески: Титово Велење и Трампов Балкан хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/титос-велење-анд-трумпс-балканс/5453?
• Линк (БСХ): Анализа ● Дејан Ажески: Титово Велење и Трумпов Балкан хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/титово-велење-и-трумпов-балкан/5454?
• Линк (СЛО): Анализа ● Дејан Ажески: Титово Велење у Трумповом Балкану хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/разискаве/титово-велење-ин-трумпов-балкан/5455?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Богољуб Ј. Карић: Геополитичка визија будућности: Србија у новом глобалном поретку хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/геополитицал-висион-оф-тхе-футуре-сербиа-ин-тхе-нев-глобал-ордер/5450?
• Линк (БСХ): Анализа ● Богољуб Ј. Карић: Геополитичка визија будућности: Србија у новом глобалном поретку хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/геополитицка-визија-будуцности-србија-у-новом-глобалном-поретку/5451?
• Линк (СЛО): Анализа ● Богољуб Ј. Карић: Геополитичка визија будућности: Србија в новом светском реду хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/разискаве/геополитицна-визија-приходности-србија-в-новем-световнем-реду/5452?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Парламентарни избори на Косову 2025: Да ли постоји поновни притисак на поделу Косова? хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/парлиаментари-елецтионс-ин-косово-2025-ис-тхере-а-реневед-пусх-фор-тхе-партитион-оф-косово/5449?
• Линк (БСХ/СХКИП): Анализа ● Парламентарни избори на Косову 2025: Да ли је на сцени поновни покушај поделе Косова?/Згједхјет парламентаре не Косове 2025: А есхте не скене ње перпјекје е ре пер ндарјен е Косовес? хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/парламентарни-избори-на-косову-2025-да-ли-је-на-сцени-поновни-покусај-подјеле-косова/5447?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Проф. др Масахиро Мацумура: Разбијање ефеката ехо коморе у анализи Северне Кореје хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/бреакинг-ецхо-цхамбер-еффецтс-ин-нортх-кореа-аналисис/5444?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Парламентарни избори на Косову 2025: Нови приступ потребан за Косово хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/парлиаментари-елецтионс-ин-косово-2025-а-нев-аппроацх-неедед-фор-косово/5443?
• Линк (БСХ/СХКИП): Анализа ● Парламентарни избори на Косову 2025: Потребан нови приступ за Косово/Згједхјет парламентаре не Косове 2025: Невојитет касје е ре пер Косовен хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/парламентарни-избори-на-косову-2025-потребан-нови-приступ-за-косово/5439?
• Линк (ЕНГ/РУС): Анализа ● Председнички избори у Белорусији 2025: Нова фаза друштвено-политичког и економског развоја земље/Президентские вибори в Беларуси 2025: Новиј етап обсествено-политичког и економического развоја страни хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/пресидентиал-елецтионс-ин-беларус-2025-а-нев-пхасе-ин-тхе-цоунтрис-социо-политицал-анд-ецономиц-девелопмент/5440?
• Линк (БСХ): Анализа ● Предсједнички избори у Бјелорусији 2025: Нова фаза друштвено-политичког и економског развоја земље хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/предсједнички-избори-у-бјелорусији-2025-нова-фаза-друствено-политицког-и-економског-развоја-земље/5441?
• Линк (СЛО): Анализа ● Председничке воље у Белорусији 2025: Нова фаза в друштвенополитичком и господарском развоју државе хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/разискаве/председниске-волитве-в-белорусији-2025-нова-фаза-в-друзбенополитицнем-ин-господарзаскем-развоју/54-4др.
• Линк (БСХ/АЛБ): Анализа ● Парламентарни избори на Косову 2025: Потребан нови приступ за Косово/Згједхјет парламентаре не Косове 2025: Невојитет касје е ре пер Косовен хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/парламентарни-избори-на-косову-2025-потребан-нови-приступ-за-косово/5439?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Сирија 2025: Историјски сиријски пројекат: Од револуције до модерне инклузивне грађанске државе хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/сириа-2025-тхе-хисторицал-сириан-пројецт-фром-револутион-то-а-модерн-инцлусиве-цивил-стате/5437?
• Линк (БСХ): Анализа ● Сирија 2025: Историјски сиријски пројекат: Од револуције до модерне инклузивне грађанске државе хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/сирија-2025-хисторијски-сиријски-пројект-од-револуције-до-модерне-инклузивне-граданске-дрзаве/5438?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Др Ј. Сцотт Иоунгер: 2024 – Година немира и неизвесности хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/2024-а-иеар-оф-унрест-анд-унцертаинти/5436?
• Линк (ЕНГ/РУС): Анализа ● Председнички избори у Белорусији 2025: Лукашенко – уметност балансирања односа између Истока и Запада/Президентские вибори у Белорусији 2025: Лукашенко и његово умение балансировать отношениа между Востоком и Западом хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/пресидентиал-елецтионс-ин-беларус-2025-лукасхенко-тхе-арт-оф-баланцинг-релатионс-бетвеен-еаст-анд-вест/5433?
• Линк (БСХ): Анализа ● Предсједнички избори у Бјелорусији 2025: Лукашенко – вјештина балансирање односа између Истока и Запада хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/предсједницки-избори-у-бјелорусији-2025-лукасхенко-вјестина-балансирање-односа-измеду-измеду-изападо
• Веза (СЛО): Анализа ● Председничке воље у Белорусији 2025: Лукашенко – вешчина уравнотежења односа мед взходом и заходом хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/разискаве/председниске-волитве-в-белорусији-2025-лукасенко-весцина-уравнотезења-односов-ин4завзходом
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Предсједнички избори у Хрватској 2025: Избор између ‘уставног’ и ‘лажног’ домољубља хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/пресидентиал-елецтионс-ин-цроатиа-2025-а-цхоице-бетвеен-цонститутионал-анд-фалсе-патриотисм/543?
• Линк (БСХ): Анализа ● Предсједнички избори у Хрватској 2025: Избор између ‘уставног’ и ‘лажног’ домољубља хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/предсједницки-избори-у-хрватској-2025-избор-измеду-уставног-и-лазног-домољубља/543
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Амб. доц. Проф. др Арбен П. Цици: Пад сиријског режима и регионалне импликације хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/тхе-фалл-оф-тхе-сириан-региме-анд-регионал-имплицатионс/5430?
• Линк (АЛБ): Анализа ● Амбасадор, проф. Др Арбен П. Цици: Рениа е регјимит сириан дхе импликимет рајонале хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/тхе-фалл-оф-тхе-сириан-региме-анд-регионал-имплицатионс/5430?
• Веза (ФРАНЦУСКИ): Амбасадеур Арбен П. Цици: ЦХУТЕ ДУ РЕГИМЕ СИРИЕН ЕТ ЦОНСЕКУЕНЦЕС РЕГИОНАЛЕС хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/тхе-фалл-оф-тхе-сириан-региме-анд-регионал-имплицатионс/5430?
• Линк (ЕНГ): Анализа ● Србија 2024: Србија између истока и запада хттпс://ввв.ифимес.орг/ен/ресеарцхес/сербиа-2024-сербиа-бетвеен-еаст-анд-вест/5429?
• Линк (БСХ): Анализа ● Србија 2024: Србија између Истока и Запада хттпс://ввв.ифимес.орг/ба/истразивања/србија-2024-србија-измеду-истока-и-запада/5427?
• Линк (СЛО): Анализа ● Србија 2024: Србија мед взходом и заходом хттпс://ввв.ифимес.орг/сл/разискаве/србија-2024-србија-мед-взходом-ин-заходом/5428?
• Линк ( ЕНГ ): хттпс://ввв.еуропеанперспецтивес.орг/ен Међународни научни часопис „Европске перспективе“
• Линк ( ЕНГ ): хттпс://ввв.иоутубе.цом/ватцх?в=645В9ерииеИ &т=5с ИФИМЕС филм презентације
ИФИМЕС – Међународни институт за блискоисточне и балканске студије, са седиштем у Љубљани, Словенија, има статус специјалног саветника при ЕЦОСОЦ/УН, Њујорк, од 2018. године и издавач је међународног научног часописа „Еуропеан Перспецтивес“.
Ауторска права:
Штампане текстове, анализе, студије, истраживања, фотографије, фоно и видео извештаје који су доступни на овом сајту и које обезбеђује Међународни институт ИФИМЕС могу преносити и објављивати сви медији и појединци под условом да користе ознаку (Ц) 2021 ИФИМЕС или да наведу извор целог текста или његовог дела. За остале информације контактирајте: ифимес@ифимес.орг