Симболи трећег доба :ПРОМЕНЕ ЧУЛА У СТАРОСТИ

       Верујем да нико од нас не жели да избегне живот у трећем добу. Таман посла. Неки кажу тек тада  се живи!

          Па ипак,кад дође не радујемо се много ,али ипак смо задовољни  јер живот иде даље. Стручнајци кажу да на то морамо бити спремни.

                                      Укус и мирис

У трећем добу  постоји велика интериндивидуална варијабилност, а ако се губитак укуса и јави, односи се првенствено на горко и слатко. То може објаснити и многе дијеталне грешке старих као и већу могућност тровања храном због отежаног препознавања укуса и мириса. Губитак апетита и неинтересовање за храну у остарелих је последица промена у перцепцији мириса и утицаја многих других фактора као што је интегративна функција централног нервног система, лекови, исхрана и остала хигијена. Осећај укуса може бити измењен како фармаколошким ефектом лека, тако и његовим непријатним мирисом, односно укусом. Упоредо са годинама старости долази до прогресивног опадања сензибилитета гуше, што доприноси појави отежаног гутања (дисфагије) у старости.

                                       Седа коса

Седа коса баш и није први знак старости, али је уобичајено да се сматра да је то нека врста симбола трећег доба. Заправо појава седе косе зависи од наслеђа, па је могу имати и млађи, ако за то имају генетску предиспозицију.

Свако од нас у просеку има 150 000 длака, од којих губимо око 120 сваки дан. У принципу, свака длака на крају поседи, а када ће то бити зависи од много фактора, а понајвише расе. Код белаца је то око тридесете, код азијата око 35, а код африканаца измедју 40. и 45. године. Е сад све је јасно, али се прави узрок не зна!

Мелатонин је на више начина укључен у причу о старости. Подсетићу вас. То је хормон епифизе,рудиментисаног ”трећег ока”, он регулше боју наше коже и одређује риам сна и будног стања.

Коришћен је у “подмлађивању”, али је више успеха показао у лечењу несанице. Чини се да опадање његовог нивоа упоредо са старењем има везе са седом косом. Индивидуалне разлике су опет последица наслеђа и расе.

                                         Вид

Промене вида су екстремно честе у старијем добу и резултирају различитим смањењем функционалне способности (отежано читање, немогућност вожње аутомобила или гледања телевизије). Многе старе особе се и не јављају лекару, јер сматрају да је то нужна последица старости. Корекција вида и операција катаракте значајно побољшавају квалитет живота старих особа.

Потреба за превентивним прегледима је посебно важна код старих дијабетичара.

Са старошћу сочиво постаје тање и тврђе, што га чини мање савитљивим и отежава вид. Доктори то зову пресбиопиа. Тридесет посто старијих од 65 година има неки проблем са видом. Око 8% има озбиљне поремећаје (не може да чита новине и са наочарима или слепило). Док око 1% људи преко 40 година не види, тај проценат се пење на 3% у 60 години, а достиже 11% преко 80 година.

Слух

Зујање у ушима је најчешћи поремећај слуха у старости. Да би уопште дефинисали слушне способности, морамо манипулисати са јачином звука (децибел = дБ) и учесталошћу звука (Хертз).

Ослабљен слух може у старих настати и због једноставног проблема спроводљивости звука. Церумен («ушни восак») може запушити ушни канал и довести до смањења слушне способности. Уклањање церумена најбоље раде ОРЛ специјалисти.

Кад то пожелите сами, онда обична вода на температури блиској топлоти тела, 5-10 капи у ушни канал, треба да стоји најмање 15 мин, а ушни канал затворити ватом.

Из књиге  МЕДИЦИНСКА ГЕРОНТОЛОГИЈА

Аутори:Професор др Младен Давидовић Проф. Др Драгослав П. Милошевић,роф. Др Небојша Деспотовић

 

 

 

 

 

Podelite sa drugima:

Povezani članci