РОМАН   РОДИТЕЉИ У  „АМАЗОНУ“

РОМАН   РОДИТЕЉИ У  „АМАЗОНУ“

.Писац Ђорђе Д.Сибиновић са својим романом „Родитељи“ ушао у Амазон. 

Пише. М.Антонић

Роман „Родитељи“ (издање SECOP edizioni“ из Барија у Италији) нашег угледног писца ,песника ,прозаисте, есејисте, професора права, добитника угледних книжевних награда Ђорђа Д. Сибиновића ових дана донео је још један успех-ушао је  у највећу  дигиталну књижару на свету Амазон. И поред тога што је  Сибиновићу сваки превод његових романа, а преведени су на енглески, италијаснки арапски  и руски језик ,доносио радост којa то  писцу истински  јесте ,он то дођивљава  као обавезу , улазак „Родитеља“ на  „рафове“ Амазона  је нешто посебно,рекло би се као ширење видика.

Лепа,важна и добра вест за све оне који  верују у књигу. Али и вест која  обеђава и  има породужено дејство. Почев од тога да призива боља врема али  нас и подсећа, на време од пре неколико деценија када је на нашим просторима  код писаца и издавача  владало истинско  убеђење да вредност  књиге одређује  статус  издавача и продаја у референтним књижарама. Посебну вредност доживљавале су књиге које су имале промоције у  Клубу књижевника ,Француска бр.8 у Београду.Макар и због тога то је таква  ,како рекох ,вест.

Верујем да су ретки писци и издавачи који не  сањају о томе да се њихова књига појави  у највећој онлајн књижари  на свету Амазону . Тај сан  код писаца  чак није  проткан   финансијским резултатима колико је у сфери да ипак буду  тамо . Једноставно је. И то што се некада дешавало  на давношњем али златном  тржишном простору Југославије и то што данас већина писаца и издавача сања полице Амазона најлепша је ствар коју и писац и издавач свом издању могу пожелети. Јер књига тражи и заслужује   посебан третман и место и у свести писаца и у  главама читаоца. И из тог разлога потпуно је оправдана потреба да њихова књига буде  тамо -у Амазону на месту где је цео свет оних који пишу и издају књиге.

Бити у Амазону разумљива је потреба писаца  да су им издања  „на дохват руке „ великог броја знатижељника поготово оних који мање читају, али ипак је купе. Јер истина   је могућност електорнске куповине и електронског читања  књига широм света  многе је „излечила“ од проблема са читањем између осталог и тако што им је   скратило и олакшало пут до књижаре,па када књигу добију на лак и једноставан начин, а поред тога им се и допадне  осећају се као дупли добитници. Писцима и издавачима је то савршено јасно.

Уосталом у Амазону се, према неким информацијама , у свакој секунди прода десет електронских књига тј. преко 310 милиона на годишњем нивоу.

Зато не чуди да су медији  забележили и разна довијања  издавача и писаца да би се њихова издања нашла на Амазону. Писац и преводилац Дејан Тиаго Станковић  толико је ” желео да његову збирку прича „Одакле сам била, више нисам” прочита и његов брат у Америци, он се послужио малим триком – електронску верзију књиге је на „Амазону” убацио у полицу са литературом на португалском.“Тако је прескочио препреку  за коју се зна а то је да у највећој светској онлајн књижари не постоји одељак за српску књижевност у дигиталном формату.Али Станковић је ипак био тамо. Иако на  погрешној полици, његову књигу можете да пронађете по имену и читате без проблема, са српским словима .

Роман  ”Родитељи” Ђорђа Сибиновића  који је преведен на италијаснки језик и издавач  SECOP edizioni“ из Барија у Италији је у Амазон ушао као званичан издавач једног писца из Србије. Наравно, да то  гарантује  квалитет. За аутора   можда и више од тога. Сибиновић, уосталом не крије задовољство вешћу коју је добио  од свог издавача. Она се уклапа у његово мишљење :

“Ми не можемо да се одрекнемо себе и постанемо нешто друго,то није могуће.Књижевност је једини могући канал доласка до љубави. Јер колико  год је живота у књигама толико је мало књига у животу“. 

Podelite sa drugima:

Povezani članci