НЕДОСТАТАК СНА, ДЕБЉАЊЕ И ЈОШ ПОНЕШТО

Пише:др Петар Солар :Трећина популације Западног света”, пати од несанице.  Што је држава богатија то је несаница присутнија. Како победити несаницу? Квалитет живота следећег  дана зависи од сна.

                 Сан није стање неактивности. То није као да смо притисли дугме на којем пише ПАУЗА, неколико сати док је мрак. За време спавања  доста тога се дешава  на ћелијском нивоу од чега зависи квалитет живота следећег  дана.                Једна непроспавана ноћ неће нас ”убити” али  проблем су дуготрајне несанице. Прво изгледамо измождено, ћудљиво, депресивно, ширићемо негативну енергију… бити свадљиви, избегаваћемо вежбе, секс  а изговор је УМОР.

                Недостатак сна  подстиче и на преједање,узрокује повишен крвни притисак , конфузију, губитак памћења, немогућност да се уче нове ствари, ГОЈЕЊЕ, ГОЈАЗНОСТ који припремају терен за најубитачије болести данашњице КАРДИОВАСКУЛАРНЕ  БОЛЕСТИ (које учествују са око 55% свих смртних случајева). Следећа све чешћа пошаст савременог века и човека  је ДЕПРЕСИЈА која ће сигурно постати најраспрострањенија и најсмртоноснија болест данашњице.

              Како је то могуће?

               Веома упроштено (ради лакшег разумевања то изгледа овако) : Ниво хормона стреса (Кортизол) највиши је ујутру (највише срчаних и можданих удара дешава се ујутру)а његов ниво се прогресивно смањује током дана. Увече га надвладава хормон Мелатонин који почиње да се лучи већ са заласком сунца и наступом мрака. Овај хормон припрема сан. Максимум постиже око 10 увече и тада би најкасније требало кренути у кревет. Особе које то не ураде најчешће имају проблем са сном јер су свој организам претворили у игралиште где се игра утакмица између Мелатонина и Кортизола.

               Како сан опоравља?

                Чим утонете у сан (после пола сата) хипофиза почиње да лучи хормон раста, (ГХ хормон). Поред многих улога овог хормона (обнављање ћелија, враћања еластичности кожи, побољшању кретања амино-киселина кроз ћелијске мембране) помаже способност организма да одржи идеалну телесну тежину тако што ефикасно ”говори” ћелијама да престану да користе угљене хидрате за енергију и да пређу на масти. Без одговарајућег сна ГХ остаје закључан у хипофизи што негативно утиче на пропорцију масти и мишића и ми се дебљамо. Гледано са друге стране и два хормона варења повезана су са навикама спавања и то су: грелин  (наш”једи” хормон који се лучи у стомаку кад смо гладни и који ”обавештава” мозак да треба да једемо. Напротив када смо сити масне ћелије луче лептин и мозак добива обавештење да престанемо са узимањем хране.( Треба напоменути да особе које једу брзо, халапљиво ”преваре” мозак, таква особа се често преједа, центар за ситост и центар за глад налазе се близу један другом).

                    У недостатку сна ови хормони просто ПОЛУДЕ. Ако човек спава само четири сата две ноћи пада ниво лептина за око 20% а ниво грелина се пропорцијално повећа. Тако се повећа глад и апетит за око 25%, дакле, више него пад нивоа лептина. Ова глад тражи храну са пуно калорија, угљених хидрата, слаткиша, чоколаде, слане грицкалице – помислите на то кад гледате ТВ серије касно у ноћ, често уз кафу, алкохол…).  Губитком сна тело је преварено, јер помисли да је гладно онда када није и ми посежемо за храном која саботира здраву исхрану. Сан је неопходан да правилно метаболишемо глукозу, губитак сна постепено нас уводи у дијабетес тип 2 и ми уместо слатког сна добивамо ”слатку” болест.

                                    Сан човека чини паметнијим?

              Научно је доказано да  сан човека чини оштроумним, брзим и креативним и омогућује брзу обраду информација. Ако човек изгуби само сат и по сна током ноћи то смањује будност у току дана за отприлике трећину. Никад ”дневно” спавање не може заменити ” ноћно” јер мелатонин се лучи само у мраку.Недостатак сна је ЕПИДЕМИЈА. Данашњи човек спава у просеку мање за око сат времена у односу на време пре пола века.

                  Фазе сна

               Постоји пет фаза спавања (неки истраживачи помињу и шесту фазу али то за нашу причу није толико важно): фаза 1, фаза 2, 3, 4 и РЕМ фаза. Обично када спавате почињете од фазе 1 и прелазите све фазе док се не досегне РЕМ сан, и тада циклус почиње поново. Сваки циклус траје од 90 до 110 минута. Мозак реагује различито у свакој од ових  пет фаза сна. У неким фазама тело се покреће, а у другим фазама руке и ноге су непокретне.

Фаза 1

Фаза 1 је лагани сан, заправо дремање, човек се лако буди.

фаза 2

Око 50 посто времена спавања проводи се у фази 2. Активност  мозга постаје спорија, али се повремено јављају, нагли и кратки изливи мождане активности.

Фаза 3

Фаза 3 је прва фаза дубоког сна. За време фазе 3 веома је тешко некога пробудити. Ако се пробуди у овој фази могуће је да пробуђени буде дезоријентисан неколико минута.

Фаза 4

Фаза 4 је друга фаза дубоког сна, такође веома је тешко некога пробудити. Обе фазе дубоког сна су веома важне да би се осећао свеже након буђења. Ако су ове фазе прекратке, сан неће бити задовољавајући.

РЕМ-фаза – фаза наглих покрета очију

У РЕМ фази сна се јављају снови. Када уђете у РЕМ, дисање се убрзава, неправилно је и плитко. Очи се покрећу брзо а мишићи постају непокретни.  Ритам срца и крвни притисак се убрзавају. Око 20 процената сна одраслих се проводи у РЕМ фази.                                                                                           

                             Савети за пристојно спавање

             Стрес и хормонско старење  су  кривци за лоше спавање, па је због тога потребно спроводити  здраву ”хигијена сна” – скуп навика које пружа здрав одмор без обзира на факторе  као што су старост, стрес и здравстевно стање које ремети сан. Важно је схватити да док год се лепо опходите према свом телу, и дајете му оно што му је потребно да би се смањило оштећење ћелија јер ће се тако смањити и стрес који доводи до болести.                                                                                                         

      Лезите у кревет и устајте у исто време седам дана у недељи. Потпуно се опустите. Почните релаксацијом. Идите од ногу према горе и релаксирајте сваки мишић. Након тога удахните и издахните дубоко и концентришите се на бројање удаха и издаха.

      Разговарајте са својим телом, са сваким органом понаососб. ”Нпр. Драго моје срце, добро ми служиш, ја сам ти захвалан.) Реците себи: (Све ће бити у реду, сутра ћеш имати успешан дан.)

    Уклоните из спаваће собе електронику, телефон, сат, ТВ, радио…

    Посветите пажњу одабиру вечере и времена обедовања (никако после 19 х)

     Држите кесицу лаванде поред кревета, она је позната по успављујућем дејству.

      Загрлите неког или нека неко загрли вас много смо се удаљили једни од других.

        Решење је наравно, да наш дух хранимо сваког дана. Било би пожељно да сваки дан проведемо неколико минута читајући духовну или свету књигу, уз молитву или у тиховању  које отвара нашу душу према већој Небеској Љубави. Одвојите то време од себе за себе.

Шта нам нуде снови?

           Снови се могу користити у различитим областима стваралаштва. Област уметности је право ”царство снова”, у то сам се и сам лично уверио, и још увек се често уверавам. Снови су чист производ духа. Само они ствараоци који су успели да прате свој духовни живот могу се снаћи у лепотама и стваралачким лавиринтима истинског људског живота. Познати су снови у песмама, причама, романима… Неке лепоте света само се у сновима виде. Сликари то пренесу на платно, песници у песму чији садржај може бити проживљен само у сновима.                                                                                                                   

Podelite sa drugima:

Povezani članci