ЈА ТАКО МИСЛИМ: Писмо Мр Момира М. РАДИЋА,Адвоката и судског преводиоца, адвокатској комори Србије

ЈА ТАКО МИСЛИМ: Писмо Мр Момира М. РАДИЋА,Адвоката и судског преводиоца, адвокатској комори Србије

АДВОКАТСКА КОМОРА СРБИЈЕ,

Председнику и Управном одбору

Поштована председнице Милутиновић,

Поштоване колеге из Управног одбора,

У јавности је почео да кружи спорни текст француско-немачког предлога у вези са АП Косово и Метохија (https://www.slobodnaevropa.org/a/stano-lideri-srbije-i-kosova-su-odobrili-evropski-predlog/32291884.html), чак се говори и о прихватању и признању.

Мислим да нема потребе истицати:

да је предлог поднет од стране неовлашћених лица

да се на Немачку, која је један од предлагача, односи Споразум 2+4 и део Повеље УН који даје право државама које су биле жртве агресије у Другом светском рату да врше право на самоодбрану под посебним условима (чл. 53. и 107. Повеље УН), да је у Немачкој тренутно на власти политичка гарнитура у којој министар спољних послова изјављује да је баш брига шта већински мисле њени бирачи (чиме обесмишљава њихов Grundgesetz, институцију демократских избора и изборну вољу њених бирача исказану на изборима, https://www1.wdr.de/nachrichten/baerbock-waehler-zitat-ukraine-russland-sanktionen-energiepreise-100.html)

да су, према изјавама бивше немачке канцеларке и француског председника, Мински споразуми о конфликту Украјине и Русије, у чијем су закључењу учествовали, за њих само били параван, и да никада нису ни мислили да се испуњавају (https://www.politika.rs/scc/clanak/530912/Bivsi-francuski-predsednik-Merkelova-je-rekla-istinu-o-Minskom-sporazumu) – што их све делегитимише и подсећа на историјски случај тзв. “Минхенске конференције” о комадању Чехословачке

да је поменути текст супротан и Резолуцији СБ УН 1244 и Хелсиншкој повељи (https://www.politika.rs/sr/clanak/529343/Rezolucija-1244-je-kljucni-i-neoboriv-argument-Srbije)

да је поменути текст супротан Уставу и члановима Кривичног законика (који санкционишу чак и припремне радње усмерене на рушење уставног поретка и територијалне целовитости, геноцид и сл.)

да је Поглавље 35 за приступ ЕУ дискриминаторско јер је – у случају Кипра – држава примљена у ЕУ у својим границама и да је Украјина добила кандидатски статус без обзира што не контролише део своје територије (да не улазимо у друга спорна правна питања), чиме би у односу на Србију била повређена и забрана дискриминације

да се Мирослав Лајчак није показао као непристрасан медијатор, а да је пре тога дао допринос и данас спорном проглашењу независности Црне Горе уз заобилажење одредаба тадашњег устава (усвајање одлуке двотрећинском већином свих посланика-распуштање скупштине и избори-поновно усвајање одлуке истом већином), и да је обављао спорну функцију Високог представника у БиХ изван одредаба које му даје Анекс 10 Дејтонског споразума

да је “независност” уследила након што је извршен акт агресије по међународном праву супротан Повељи УН (о чему се изјаснио немачки суд Amtsgericht Tiergarten у пресуди из 1999. године http://www.dietmarbeining.de/desertion.htm), и да се након тога константно крше универзална и опште прихваћена људска права српског и про-српски оријентисаног становништва

да је “независност” проглашена нелегално, без легалне скупштине и седнице и одржаног референдума, а ради се о националној мањини.

Коментаре је дала канцеларија колеге Томановића (http://www.nspm.rs/hronika/zdenko-tomanovic-usmena-saglasnost-na-evropski-predlog-je-protivpravna-i-protivustavna.html)

На Свечаној академији поводом Дана адвокатуре, одржаној 25.02.2023, могло се чути да је 26.03.1941. године Управни одбор наше Коморе одржао седницу са само једном тачком – осуда потписаног “Тројног пакта”.

Очекујем од Вас, као заједничке куће права и правде са таквом традицијом, да одбраните струку и институцију у којој нас представљате: да прибавите и на сајту Коморе објавите текст нацрта(?), да га јавно и стручно искритикујете и осудите, да се правном критиком обратите генералном секретару УН, сталним чланицама Савета безбедности, председници Европске комисије, немачком канцелару и француском председнику, да контактирате Међународну унију адвоката, CCBE, немачку и француску адвокатску комору и затражите њихову подршку и ангажман у циљу стављања ван снаге наведеног нацрта и његовог усаглашавања са Уставом Републике Србије и међународним правом.

За случај да су прекршене одредбе Крвичног законика (припремне радње, покушај, свршено кривично дело), захтевам да се обратите државним органима, односно надлежним тужилаштвима у земљи и иностранству.

С поштовањем,

Мр Момир М. РАДИЋ
Адвокат и судски преводилац

Podelite sa drugima:

Povezani članci

0 0 гласови
Glasanje za članke
1 Komentar
Уграђене повратне информације
Погледај све коментаре
слободан млинаревић
слободан млинаревић
1 година пре

Корисно је прозивати адвокате по овом питању. Још би корисније било позвати професоре међународног права да се поводом новог “Тројног пакта” изјасне. Ипак су они најстурчнији за предметну материју. Прозвати оне који имају бар шездест година и професори су на државним факултетима.