Horreo, шпански чардак ни на небу ни на земљи

Horreo, шпански чардак ни на небу ни на земљи

Уколико путујете северозападом Шпаније, сигурно ћете приметити занимљиве камене и дрвене грађевине које се налазе широм Галиције. Туристи ретко успевају да погоде намену ових кућица од којих су неке старе више векова.

Грађевине подигнуте на стубове називају се хóррео и представљале су решење за чување првенствено кукуруза, али и других усева од труљења, штеточина и глодара. По величини, дизајну и врсти материјала од кога су направљене се разликују, али имају неколико заједничких карактеристика; подигнуте су на високе дрвене или камене стубове, имају шупљикаве зидове који обезбеђују сушење усева и стабилне кровове који пружају заштиту од падавина.

Иако због назива многи сматрају да шпански чардаци воде порекло из старог Рима (horreum – складиште), њих су изумели Келти. Разлике у облику су приметне од региона до региона, па су негде чешћи коцкасти, док на другим местима преовладавају правоугаони, издужени чардаци. Иако постоје много дуже, у литератури су први пут описани у XIII веку. Како данас можемо наћи простране и луксузне чардаке исто као и скромне и скучене, претпоставља се да поседовање хóрреа није било статусни симбол, већ потреба коју су у оквиру својих могућности некада практиковали сви шпански пољопривредници.

Извор: ΜΕΔΙΑΣ – In Medias Res

Podelite sa drugima:

Povezani članci